Myslivec upytlačil vlastního daňka, u soudu po třech letech přišel i o paroží

Marek Pokorný Marek Pokorný
31. 7. 2016 15:25
Po třech letech uzavřely soudy neobvyklý spor myslivců z Kutnohorska o zastřeleného daňka a jeho paroží. Pře skončila dvěma podmíněnými tresty za pytlačení, odsouzený Jaroslav Roček musí svým kolegům z Kutnohorska navíc nahradit cenu daňka a o uvedené paroží přijde. A to paradoxně i přes to, že daněk byl podle všeho jeho - koupil jej v chovné stanici, aby ho zastřelil ve své oboře. Jenže špatně střelený daněk mu z obory utekl a skonal na cizí honitbě. A soud dospěl k závěru, že patří tomu, kdo se o tuto honitbu stará.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Malešov/Praha - Pokračování Hrabalových Slavností sněženek by se mohlo natočit v Malešově na Kutnohorsku. S jediným rozdílem: spory myslivců se nevyřizují v místní hospodě, ale v soudních síních. V nich se řeší například to, zda je možné upytlačit vlastního daňka, a také to, komu v tom případě patří jeho paroží.

Po soudech se navzájem honí myslivci z tamního mysliveckého spolku Roháč Malešov a jejich kolega z Říčan Jaroslav Roček.

Trestní soud již před více než rokem poslal Ročka podmíněně do vězení za pytláctví. Na honitbě, kterou spravují myslivci z konkurenčního Roháče, údajně v říjnu 2013 zastřelil daňka. A tuto středu pak Krajský soud v Praze pravomocně rozhodl, že má Roček uhradit malešovským i způsobenou škodu - onoho daňka.

Vždyť jsem ho sám koupil!

Případ ale není zdaleka tak jednoznačný. Sporný daněk totiž podle všeho patřil právě Ročkovi. Den před incidentem jej koupil na daňčí farmě na Kolínsku, což mu dosvědčil u soudu nejen prodávající, ale i video. Natočil si totiž to, jak daňka uspávali, aby jej mohl odvézt do své obory, která sousedí s honitbou Roháče.

"Nelze přece upytlačit něco, co sám vlastníte. A tedy ani ukrást," podivuje se Ročkův advokát Jaroslav Marek. To, že jde o stejného daňka, totiž potvrdil i znalec - poznal to podle atypického výrůstku na paroží. "Právě kvůli tomu neobvyklému paroží jsem ho koupil. Nehodil se jim do chovu," vysvětluje Roček, povoláním kameník z Říčan.

Daňka koupil proto, aby si jej v oboře mohla zastřelit "osoba blízká" - nikdy ji sice nejmenoval, ale z kontextu vyplývá, že to byla zřejmě jeho manželka. Ta ostatně měla sama povolení k lovu i zbrojní průkaz.

Koupil jste jej? To není důležité

K odstřelu došlo poslední říjnovou sobotu v roce 2013. Jenže střela nebyla přesná a zasažený daněk z obory podle Ročka utekl - a skonal asi tři sta metrů od ní v řepkovém poli. Když jej Roček našel, zajel do obory, kde požádal svého známého Františka Vavrince, aby mu pomohl daňka naložit na auto. U toho je ale přistihl místní myslivec Roman Hubek a zavolal policii. Hubek navíc tvrdil, že Ročka a Vavrincem viděl střílet z projíždějícího auta - oba to ale popírali.

Případ skončil u soudu, před nímž stanuli jak Roček, tak Vavrinec. Oba za pytláctví dostali roční podmínku, a navíc zákaz osm let vykonávat myslivost. Roček sice argumentoval, že byl daněk jeho, ale pro trestní soud to nebylo důležité a vůbec se tím nezabýval.

"Je nutno připustit variantu, že předmětný daněk skutečně pocházel z farmy. Pro právní posouzení je však tato skutečnost irelevantní," uvedl soudce Okresního soudu v Kutné Hoře Petr Franc. A odkázal se na zákon o myslivosti - podle něj totiž v době, kdy došlo k jeho usmrcení, byl volně žijícím živočichem.

Ulovená zvěř podle zákona patří tomu, kdo má k uvedenému pozemku právo myslivosti. "Za těchto okolností je zcela nerozhodné, zda se daněk narodil na farmě, či ve volné přírodě," dodal soudce, jehož verdikt poté potvrdil Krajský soud v Praze. Roček se obrátil i na Ústavní soud, ten zatím nerozhodl.

Jaroslav Roček
Jaroslav Roček | Foto: Marek Pokorný

Vraťte aspoň paroží

Poté, co byli oba odsouzeni, ale spory pokračovaly. Myslivecký spolek podal na oba žalobu a žádal o uhrazení vzniklé újmy, tedy zastřeleného daňka - tu si spočítal na 49 tisíc. Například jeho výchovu ocenil znalec 31 tisíci korun, dalších 15 tisíc je hodnota paroží.

Roček reagoval protižalobou o vydání již zmíněného paroží. To je tak kvůli probíhajícímu sporu v úschově u kutnohorského soudu.

Prvoinstanční soud ale dal počátkem roku v obou sporech za pravdu myslivcům z Malešova. A přikázal, aby Roček s Vavrincem zaplatili uvedených 49 tisíc. A současně řekl, že Roček na paroží nemá nárok.

Podle soudu nebylo nutné žádné zdlouhavé dokazování - vyšel z toho, že jak Roček, tak Vavrinec byli odsouzeni v trestní kauze. Roček tak nemohl daňka vlastnit, protože jinak by ho trestní soud neodsoudil za jeho upytlačení.

Parohy má soud

Případem se tuto středu zabýval odvolací Krajský soud v Praze. Průběh jednání byl bouřlivý a obě strany se byly schopny shodnout pouze na dvou věcech: že parohy existují a že je má nyní soud. Mimochodem, všichni účastníci jednání i několik přihlížejících byli - s výjimkou Ročkova advokáta - v zeleném.

"Jak si mohou účtovat, že toho daňka vychovali, když pochází z farmy?" rozčiloval se například Roček.

"Byl by to průlom v dějinách soudnictví, kdyby zcela jasně usvědčený pytlák unikl náhradě škody, a ještě navíc uspěl v řízení o trofej," reagoval za myslivecké sdružení jeho zmocněnec - a také myslivec - Viktor Jansa. A poukázal na to, že uvedeného daňka jako "svého" poznalo nejméně osm členů spolku.

Advokát Marek zase argumentoval tím, že na koupeného daňka není možné pohlížet jako na zvěř, ale jako na zvíře. "Ze zvířete se přece nikdy nemůže stát zvěř," uvedl. Oba podobné pojmy totiž znamenají něco jiného. Zatímco zvěř je divoká, zvíře je domácí. "Když uteče pes nebo kráva, tak je taky toho, v jehož lese je?" ptal se soudu.

Během jednání neustále padaly myslivecké výrazy a do myslivecké hantýrky přecházela chvílemi i soudkyně Renáta Lukešová - a například o skonu daňka opakovaně mluvila, že "zhasnul".

Nakonec dal soud opět za pravdu mysliveckému spolku a přiřkl mu jak odškodné, tak paroží. "Je pro nás závazné rozhodnutí trestního soudu, že zde došlo k pytlačení," uvedla Lukešová. "Opravdu není rozhodující, jestli žalovaný daňka koupil, či jakým způsobem ho nabyl," dodala.

Podle ní je zásadní to, že daněk Ročkovi utekl. A vztahuje se tak na něj myslivecký zákon, podle něhož zvěř ve volné přírodě nikomu nepatří. "Ve volném prostoru se pohybuje od honitby k honitbě a přivlastňuje si ji ten, v jehož honitbě zhasne," vysvětlila. Verdikt prvoinstančního soudu změnila v jediném: Náhradu škody snížila o hodnotu paroží, tedy 15 tisíc korun, protože jim je přiřkla.

Verdikt je definitivní. Protože jde ve sporu o částku nižší než padesát tisíc korun, není možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu. "To je škoda. Samotnou by mě zajímalo, jak by se k tomu postavil," podotkla soudkyně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Egypt a Rovníková Guinea postoupily po penaltách do čtvrtfinále Afrického poháru

Fotbalisté Egypta zdolali na africkém Poháru národů po penaltovém rozstřelu Pobřeží slonoviny a postoupili do čtvrtfinále, kde se utkají s Marokem. Poté, co utkání skončilo v normální hrací době i prodloužení 0:0, triumfovali "Faraoni" v pokutových kopech 5:4. Branka nepadla ani v duelu mezi Mali a Rovníkovou Guineou, která uspěla po dramatickém penaltovém rozuzlení 6:5 a příště vyzve Senegal.

Pobřeží slonoviny, které nastoupilo s bývalým obráncem pražské Slavie Simonem Delim, přečkalo v 17. minutě první nebezpečnou situaci, kdy Marmúš orazítkoval dalekonosnou střelou břevno. Svěřenci francouzského trenéra Beaumellea navíc přišli v první půli o zraněného záložníka AC Milán Francka Kessieho.

Ve druhé části se mohli v dresu Egypta prosadit Sulíja a Alnaní, ani jeden však čekání na branku neprolomil. Na druhé straně byl blízko gólu hlavičkující Haller a přesně střílející Zaha, proti nim však skvěle zasáhl brankář Šanáví.

Třiatřicetiletý gólman se v závěru zranil, na jeho místo přišel Gabalski a stal se hrdinou. Brankář egyptského Zamaleku nejprve vyrazil ve 104. minutě technickou střelu Ibrahima Sangárého a v penaltovém rozstřelu vystihl ve třetí sérii pokus Bailyho. Egypt ani jednou nezaváhal a postup sedminásobných šampionů mezi nejlepších osm týmů pečetil hvězdný liverpoolský útočník Salah.

Favorizované Mali se mohlo v zápase s Rovníkovou Guineou ujmout vedení v závěru první půle, kdy rozhodčí Gassama nařídil po kontaktu Doumbii s Mirandou pokutový kop. Po zhlédnutí videa však sudí verdikt opravil a penaltu odvolal.

V oboustranně opatrném utkání nakonec gól nepadl. Poté, co každý z týmů vyslal za 120 minut na branku soupeře pouze jednu střelu, dospěl duel do penaltového rozstřelu. V něm měli pevnější nervy hráči Rovníkové Guineji. Zatímco Eneme v osmé sérii bezpečně proměnil, malijský Sacko selhal. Tým trenéra Obianga Bicoga, který dosud inkasoval na turnaji jen jednu branku, postoupil do čtvrtfinále potřetí v historii.

Mistrovství Afriky ve fotbale - osmifinále:

Pobřeží slonoviny - Egypt 0:0 po prodl., na pen. 4:5.

Mali - Rovníková Guinea 0:0 po prodl., na pen. 5:6.

Čtvrtfinálové dvojice:

Burkina Faso - Tunisko, Senegal - Rovníková Guinea, Gambie - Kamerun, Egypt - Maroko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ve správní radě VZP zasednou Kalousek, senátor Kraus i náměstek ministra zdravotnictví Pavlovic

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny ve středu rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Vláda podle zákona o VZP jmenuje deset členů správní rady a dalších 20 pak volí Sněmovna. Kabinet může jmenovat také tři členy dozorčí rady a o dalších deseti rozhodují poslanci.

Některým členům správní rady, které jmenuje vláda, už skončilo funkční období. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo odvolat pět lidí, tři by měli pokračovat i v dalším funkčním období.

Nově by ve správní radě měl od 27. ledna usednout bývalý ministr financí Kalousek, předseda senátního výboru pro zdravotnictví Kraus, náměstci ministra zdravotnictví Pavlovic a Radek Policar, místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), ortoped a člen ODS Radek Černý a vedoucí oddělení úhradových mechanismů na ministerstvu zdravotnictví Tomáš Troch. Pokračovat by měla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová i další zástupci ministerstva Lenka Poliaková a Jan Zapletal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Světová obchodní organizace povolila Číně uvalit na USA kompenzační cla

Světová obchodní organizace (WTO) povolila Číně uvalit na Spojené státy kompenzační cla v hodnotě 645 milionů dolarů (přibližně 14 miliard Kč). Washington rozhodnutí organizace odsoudil. Čína se v roce 2012 obrátila na WTO, aby napadla cla, která USA zavedly na 22 čínských výrobků od solárních panelů po ocelové dráty kvůli údajným subvencím v letech 2008 až 2012, hlavně v době působení amerického prezidenta Baracka Obamy.

Desetiletý případ týkající se údajných dotací se soustředil na to, zda Spojené státy mohou považovat čínské společnosti, v nichž má většinový podíl vláda, za státem ovládané. Zástupci USA razí, že Peking vyráběné zboží subvencuje a prodává za dumpingové ceny.

Čína původně požádala tříčlenný panel WTO, aby jí přiznal právo uvalit cla na americké zboží v hodnotě 2,4 miliardy dolarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
Další zprávy