Tři ženy připravily umírajícího seniora o miliony a vilu. Dvě soud potrestal, třetí chce ještě byt

Marek Pokorný Marek Pokorný
16. 5. 2016 18:15
Hned několik žen připravilo umírajícího seniora, trpícího Alzheimerovou chorobou, o majetek za nejméně čtyřicet milionů. Včetně bytu, hrobky a více než deseti milionů na účtech. Zatímco advokátku Michaelu Salačovou a vědmu Štěpánku Kunstovou soud již nepravomocně poslal do vězení na osm a šest let, třetí ženu - Blanku Buchovou - zatím policie neobvinila. Žena přitom podle dokumentů získala z jeho majetku největší díl - více než dvacet milionů korun. Ani s tím se ovšem nechce spokojit a žádá další majetek. Soud ale její žalobu zamítl a označil Buchovou za zištnou a bezohlednou.
Matulova vila v Hlinsku, jeden z majetků Jiřího Baara. Nejdřív se ji za jeho zády pokusila prodat Buchová, poté ji chtěla získat advokátka Salačová s vědmou Kunstovou. Policie převod ale zablokovala.
Matulova vila v Hlinsku, jeden z majetků Jiřího Baara. Nejdřív se ji za jeho zády pokusila prodat Buchová, poté ji chtěla získat advokátka Salačová s vědmou Kunstovou. Policie převod ale zablokovala. | Foto: Profimedia.cz

Praha - Ještě před dvanácti lety to vypadalo, že tehdy osmdesátiletý Jiří Baar bude spokojeně zabezpečen až do smrti. Kromě několika bytů vlastnil i zrestituovanou vilu v hodnotě dvaceti milionů v Hlinsku a i díky restitucím měl i více než deset milionů korun na účtech.

Když ale o šest let později umíral, museli jeho pohřeb zaplatit rodinní známí. "Pohřeb jsem uhradil ze svého a pohřební šaty jsme museli zakoupit se svojí manželkou," popsal Michal Želízko, jehož rodina se s Baarovými přátelila.

Již loni na podzim soud nepravomocně poslal do vězení dvě ženy za to, že bezmocného seniora, který posledních několik let života strávil v sanatoriu pro nemocné Alzheimerovou chorobou, okradly o většinu majetku včetně hrobky či rodinné vily. Advokátka Michaela Salačová odešla od soudu s osmiletým trestem vězení, Štěpánka Kunstová, která se označuje za vědmu, pak dostala o dva roky nižší trest. Případ má po jejich odvolání na stole Vrchní soud v Praze.

Místo obžalované svědek

Ale jak nyní deník Aktuálně.cz zjistil, vědma s advokátkou nebyly první. Ještě před nimi připravila nemocného seniora o majetek za desítky milionů korun jiná žena - dnes sedmašedesátiletá Blanka Buchová z Nitry. Ta se s Baarem seznámila v roce 2002 v lázních na Slovensku.

Po dvou letech se k seniorovi - u kterého již propukla Alzheimerova choroba - přestěhovala. Několik měsíců s ním podle svých slov bydlela v bytě ve Vršovicích, údajně jako družka. Poté senior skončil nejdříve v Psychiatrické nemocnici Bohnice a posléze v sanatoriu v Ostředku, kde strávil posledních pět let před smrtí.

Jak vyplývá z dokumentů, které policie nashromáždila, za několik let připravila Buchová Baara o nejméně sedmnáct milionů korun. Policie původně vyšetřovala i Buchovou, ale nakonec obvinila "pouze" Salačovou a Kunstovou. A případ Buchové vyčlenila k samostatnému prověřování. I proto, že proti advokátce s vědmou byla v pozici svědka.

Bankomat v Nitře

Z účtů Baara odešlo na účet Buchové více než 14,6 milionu korun. A dalších 2,6 milionu bylo vybráno z bankomatů či zaplaceno platební kartou. O tom, že i v tomto případě vedou stopy k Buchové, svědčí, že šlo o bankomaty a nákupy v blízkosti bytu Buchové v Nitře či jejího syna v Bratislavě. Drtivá většina plateb přitom odešla v době, kdy byl Baar již hospitalizován - a jak se zpětně ukázalo, nebyl ani příliš svéprávný.

Lékaři následně došli k tomu, že již v roce 2002, kdy se s Buchovou seznámil v lázních, u něj propukla Alzheimerova choroba. A od roku 2005 nebyl schopen vnímat právní úkony.

"Nedostatky v rozpoznávacích, rozumových a volních schopnostech musely být osobám blízkým patrny již od roku 2004," uvedl psychiatr Karel Hynek ve své zprávě, když počátkem roku 2009 probíhalo řízení o zbavení svéprávnosti Jiřího Baara.

Peníze z Baarových účtů přitom mizely ještě v druhé polovině roku 2009 a dávno poté, co byl v dubnu 2009 oficiálně zbaven způsobilosti k právním úkonům. Například v červenci 2009 odešlo z jeho účtu v ČSOB na účet Buchové půl milionu korun, o dva měsíce později pak ještě o tři sta tisíc korun víc.

Dal jí to, ať si užívá

Řízení o zbavení svéprávnosti vyvolal v lednu 2009 jeho rodinný známý Želízko, který přišel na to, že se Buchová pokusila prodat Baarovu vilu v Hlinsku. A Želízko také usiloval o to, aby se stal Baarovým opatrovníkem. To se stalo až týden před seniorovou smrtí, protože se proti tomu Buchová opakovaně odvolávala. Právě tehdy do příběhu vstoupila později odsouzená advokátka Salačová - tu si Buchová najala, aby ji v opatrovnickém řízení zastupovala.

Sama Buchová se k případu odmítá vyjadřovat a nereaguje na otázky. Její advokát Peter Arendacký nepopírá, že uvedené peníze Buchová vybrala. "Dělala vše podle pokynů pana Baara. Dal jí to, ať si užívá," uvedl Arendacký. Při dřívějších výpovědích na policii ale Buchová to, že by převáděla peníze z Baarových účtů, nejdříve popírala a poté odmítla vypovídat s tím, že se bojí, že by mohla jít do vězení.

Případ měli na stole původně pražští kriminalisté, ale ti jej nakonec přeposlali svým kolegům na Slovensko, kde Buchová trvale bydlí. Slovenští policisté se ale o detailech odmítají bavit. "Policie ČR nám případ postoupila. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování ale nebudeme žádné další informace uvádět," uvedla mluvčí krajského ředitelství policie v Nitře Renáta Čuháková.

Vraťte mi ten byt!

Zatímco policie stále vyšetřuje, civilní soud nemá o tom, že Buchová seniora "vysávala", žádné pochyby. Ukázalo to projednávání sporu o stometrový byt ve Vršovicích, který Baarovi také patřil a před svojí hospitalizací v něm bydlel. V dubnu 2008 jej ale údajně daroval právě Buchové. Podle lékařů Baar v té době měl již pokročilé stádium Alzheimerovy choroby. Buchová přitom měla byt dostat podle závěti, kterou Baar sepsal již v roce 2004. Jenže se jí zřejmě nechtělo čekat až do jeho smrti.

Buchová byt o dva roky později a krátce po smrti Baara bezúplatně převedla na vědmu Kunstovou, která jej obratem prostřednictvím realitní kanceláře prodala za 4,1 milionu korun.

Těsně před koncem roku 2013 ale Buchová podala žalobu a po novém majiteli požadovala vydání bytu. Argumentovala tím, že na něj má nárok - Baar jí ho odkázal již ve své závěti již v roce 2004. A tvrdila, že když byt převedla na Kunstovou, tak to bylo jen kvůli tomu, že ji vědma spolu se Salačovou vydírala a hrozila násilím vůči rodině.

Zištná a bezohledná

Soud ale žalobu Buchové rychle zamítl a označil ji nepřímo za hyenu. "Je to zištné a bezohledné jednání. Fakticky se domáhá majetku při využití své vlastní původní nepoctivosti," uvedla loni v říjnu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Gedeonová, když žalobu Buchové zamítla.

Podle Gedeonové se Buchová chová, jak se jí to hodí - v roce 2008 zneužije stavu seniora a vyláká na něm byt, a když o něj zase přijde, tak si vzpomene na závěť z roku 2004. A snaží se najednou svůj předchozí krok z roku 2008 označit za neplatný.

Buchová se proti jejímu verdiktu odvolala, ale neuspěla. Městský soud v Praze minulý týden verdikt potvrdil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého blízkého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k předčasným volbám. Prezident dekretem zároveň rozpustil parlament a vypsal nové volby na 11. července, oznámily tiskové agentury.

Jednašedesátiletý Janev byl vicepremiérem a ministrem obrany v kabinetu, který Radev jmenoval v roce 2017, připomněla agentura Reuters. Hlavním úkolem dočasné vlády bude zvládnout pandemii covidu-19 a zajistit čestné volby, dodala.

V Bulharsku se konaly parlamentní volby 4. dubna a výsledkem byl velmi rozdrobený zákonodárný sbor. Sestavit novou vládu se nepodařilo.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy