Žádné fiktivní obchody, viděla jsem hromady máku, hájí se žena obžalovaná z miliardových podvodů

12. 4. 2016 15:45
Škoda 1,8 miliardy korun vznikla investorům, které údajně okradli čtyři obžalovaní v kauze fiktivních obchodů s mákem, kmínem a rozinkami. Případ začal projednávat pražský městský soud. Na lavici obžalovaných usedli Marcela Stavjaníková, její manžel Josef Stavjaník, obchodník v zemědělství Josef Pospíšil a advokát Jan Vrbenský. Obžalovaným hrozí až deset let ve vězení.
Při podvodech s mákem, kmínem a rozinkami zmizelo 1,8 miliardy korun. (Ilustrační foto)
Při podvodech s mákem, kmínem a rozinkami zmizelo 1,8 miliardy korun. (Ilustrační foto) | Foto: Viktor Vondra

Praha - Pražský městský soud začal projednávat kauzu obřích podvodů při fiktivních obchodech s mákem, rozinkami či kmínem, ve které podle obžaloby vznikla škoda 1,8 miliardy korun. Čtyřem obžalovaným hrozí až deset let vězení. O nejvíc peněz přišla firma spojovaná s miliardářem Markem Čmejlou, část obžalovaných v minulosti stejným způsobem okradla i miliardáře Karla Komárka.

Na lavici obžalovaných usedli Marcela Stavjaníková, její manžel Josef Stavjaník, obchodník v zemědělství Josef Pospíšil a advokát Jan Vrbenský. Podle obžaloby v letech 2007 až 2010 vymysleli plán, který vedl k rychlému zbohatnutí. Sehnali bohaté investory, kterým slibovali obrovské zisky na obchodu s modrým mákem, kmínem nebo rozinkami. Ve skutečnosti však obchody neprobíhaly v takovém objemu, v jakém byly nabízeny. Podle obžaloby byl totiž objem slíbených obchodů vyšší, než je tuzemská produkce máku.

Byznys fungoval na základě fiktivních faktur a dodacích listů. Investoři získávali část peněz zpět, aby podlehli zdání, že obchody dobře běží. Systém tak fungoval na principu takzvaného letadla a nakonec zkrachoval. Investoři do systému vložili přes tři miliardy korun, vznikla jim škoda zhruba 1,8 miliardy.

Policie podle státní zástupkyně Dagmar Máchové peníze zatím nenašla. "Žili velmi nákladným životem, měli drahá auta. Něco se někde utratilo a něco, se domnívám, by ještě mohlo být někde schované," řekla Máchová. Pospíšil, který má v kauze status spolupracujícího obviněného, později ve svědecké výpovědi zmínil, že Stavjaníkovi měli doma flotilu drahých aut a koupili si vrtulník.

Největším podvedeným investorem podle obžaloby byla společnost Fynerdale Holdings, která je spojovaná s Čmejlou. Klíčovou roli v systému měla společnost Ytrix, kterou vlastnila Stavjaníková. Tato firma údajně skupovala a skladovala mák od tuzemských firem, které však řídili její manžel s Pospíšilem. Mák od nich pak měla nakupovat firma Popyseed Limited se sídlem v daňovém ráji na Maltě, přes níž do byznysu nalévala stamiliony společnost Fynerdale Holdings.

Všechno bylo pevně diktované její rukou

Stavjaníková obžalobu odmítla. Tvrdila, že obchody běžely a investoři díky nim vydělali přes dvě miliardy korun. "Nevěřím tomu, že obchody byly fiktivní. Viděla jsem hromady máku," prohlásila před soudem. Uvedla také, že byznys nevyjednávala, a snažila se svalit vinu na Pospíšila. Ten ale důrazně odmítl, že by měl na obchody vliv. "Všechno bylo pevně diktované její rukou," řekl Pospíšil. Podle něj sháněla peníze, kupovala i prodávala zboží.

Stavjaníkovi s Pospíšilem byli v minulosti pravomocně odsouzení kvůli podobnému případu. Při podvodu s mákem zmizelo čtvrt miliardy korun. Obětí se tenkrát stal miliardář Komárek. Za hlavní pachatelku označila justice Stavjaníkovou, která si nyní odpykává osm let vězení. O tři roky nižší trest dostal Pospíšil, Stavjaníka justice potrestala podmínkou.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy