Žádné fiktivní obchody, viděla jsem hromady máku, hájí se žena obžalovaná z miliardových podvodů

12. 4. 2016 15:45
Škoda 1,8 miliardy korun vznikla investorům, které údajně okradli čtyři obžalovaní v kauze fiktivních obchodů s mákem, kmínem a rozinkami. Případ začal projednávat pražský městský soud. Na lavici obžalovaných usedli Marcela Stavjaníková, její manžel Josef Stavjaník, obchodník v zemědělství Josef Pospíšil a advokát Jan Vrbenský. Obžalovaným hrozí až deset let ve vězení.
Při podvodech s mákem, kmínem a rozinkami zmizelo 1,8 miliardy korun. (Ilustrační foto)
Při podvodech s mákem, kmínem a rozinkami zmizelo 1,8 miliardy korun. (Ilustrační foto) | Foto: Viktor Vondra

Praha - Pražský městský soud začal projednávat kauzu obřích podvodů při fiktivních obchodech s mákem, rozinkami či kmínem, ve které podle obžaloby vznikla škoda 1,8 miliardy korun. Čtyřem obžalovaným hrozí až deset let vězení. O nejvíc peněz přišla firma spojovaná s miliardářem Markem Čmejlou, část obžalovaných v minulosti stejným způsobem okradla i miliardáře Karla Komárka.

Na lavici obžalovaných usedli Marcela Stavjaníková, její manžel Josef Stavjaník, obchodník v zemědělství Josef Pospíšil a advokát Jan Vrbenský. Podle obžaloby v letech 2007 až 2010 vymysleli plán, který vedl k rychlému zbohatnutí. Sehnali bohaté investory, kterým slibovali obrovské zisky na obchodu s modrým mákem, kmínem nebo rozinkami. Ve skutečnosti však obchody neprobíhaly v takovém objemu, v jakém byly nabízeny. Podle obžaloby byl totiž objem slíbených obchodů vyšší, než je tuzemská produkce máku.

Byznys fungoval na základě fiktivních faktur a dodacích listů. Investoři získávali část peněz zpět, aby podlehli zdání, že obchody dobře běží. Systém tak fungoval na principu takzvaného letadla a nakonec zkrachoval. Investoři do systému vložili přes tři miliardy korun, vznikla jim škoda zhruba 1,8 miliardy.

Policie podle státní zástupkyně Dagmar Máchové peníze zatím nenašla. "Žili velmi nákladným životem, měli drahá auta. Něco se někde utratilo a něco, se domnívám, by ještě mohlo být někde schované," řekla Máchová. Pospíšil, který má v kauze status spolupracujícího obviněného, později ve svědecké výpovědi zmínil, že Stavjaníkovi měli doma flotilu drahých aut a koupili si vrtulník.

Největším podvedeným investorem podle obžaloby byla společnost Fynerdale Holdings, která je spojovaná s Čmejlou. Klíčovou roli v systému měla společnost Ytrix, kterou vlastnila Stavjaníková. Tato firma údajně skupovala a skladovala mák od tuzemských firem, které však řídili její manžel s Pospíšilem. Mák od nich pak měla nakupovat firma Popyseed Limited se sídlem v daňovém ráji na Maltě, přes níž do byznysu nalévala stamiliony společnost Fynerdale Holdings.

Všechno bylo pevně diktované její rukou

Stavjaníková obžalobu odmítla. Tvrdila, že obchody běžely a investoři díky nim vydělali přes dvě miliardy korun. "Nevěřím tomu, že obchody byly fiktivní. Viděla jsem hromady máku," prohlásila před soudem. Uvedla také, že byznys nevyjednávala, a snažila se svalit vinu na Pospíšila. Ten ale důrazně odmítl, že by měl na obchody vliv. "Všechno bylo pevně diktované její rukou," řekl Pospíšil. Podle něj sháněla peníze, kupovala i prodávala zboží.

Stavjaníkovi s Pospíšilem byli v minulosti pravomocně odsouzení kvůli podobnému případu. Při podvodu s mákem zmizelo čtvrt miliardy korun. Obětí se tenkrát stal miliardář Komárek. Za hlavní pachatelku označila justice Stavjaníkovou, která si nyní odpykává osm let vězení. O tři roky nižší trest dostal Pospíšil, Stavjaníka justice potrestala podmínkou.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy