reklama
 
 

Kušnierz obvinil soudkyni z podjatosti, žádá výměnu

28. 5. 2012 12:14
Exřediteli dotačního úřadu Severozápad vadí, že bratr soudkyně bojuje proti korupci

Ústí nad Labem - Někdejší ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz chce vyměnit soudkyni, která rozhoduje v kauze údajné korupce a machinací s dotacemi.

Kušnierz tvrdí, že soudkyně Kamila Elsnicová je na obžalované přísnější než na státního zástupce a že je celkově podjatá.

Důvodem k podjatosti je prý to, že její bratr bojuje proti korupci. Námitku obžalovaného v pondělí u soudu vznesla jeho advokátka.

Elsnicová se loni před začátkem procesu skutečně vyloučila, vrchní soud ji ale v procesu ponechal. Odhadovaný termín rozsudku se stále posouvá, protože obžalovaní si vyžádali čtení všech důkazů.

Kušnierz byl v letech 2008 a 2009 náměstkem ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS), pak musel odejít a objevil se v čele dotačního úřadu, který rozděluje 19 miliard korun pro Ústecký a Karlovarský kraj.

V březnu 2011 ho i s třemi dalšími muži zatkla policie. Obvinila je z toho, že žadatelům o dotace slibovali pomoc výměnou za úplatky. Podle spisu přijali nebo plánovali přijmout minimálně 2,8 milionu korun.

Deset procent je obvyklá taxa za zprostředkování dotací, říkali prý žadatelům. Kušnierzovi hrozí až 12 let vězení. Spolu s ním jsou obžalovaní i tři žadatelé.

Soud měl tento týden spět k rozsudku - po sérii průtahů jsou naplánované i závěrečné řeči. Kušnierz ale v pondělí vznesl námitku podjatosti.

"Zarazilo mě, že se paní Elsnicová zaobírala před haldou novinářů bezdůvodně mými předchozími trestními stíháními," četla advokátka jeho stížnost.

Soudkyně případ odmítla

Hlavním důvodem je ale údajná podjatost soudkyně. "Sama prohlásila, že je vyloučena z vykonávání tohoto případu, protože její bratr Radim F. Holeček je osobou aktivně bojující proti korupci. Podal trestní oznámení kvůli předražení zakázky na veřejné sady," řekla advokátka.

Narážela tím zřejmě na korespondenci mezi krajským a vrchním soudem z konce minulého roku, kdy krajský soud dostal obžalobu.

Případ dostala Elsnicová, která podobně komplikované a sledované kauzy soudí často. Ta ale zprvu odmítla s tím, že by jí právě kvůli bratrovi mohl někdo označit za podjatou.

O tom vzápětí rozhodoval pražský vrchní soud, který jí případ ponechal. Radim Holeček je jedním ze skupiny ústeckých aktivistů, kteří bojují proti korupci a zvůli úřadů.

Soudní jednání to zatím neovlivnilo, protože námitka se jen zapisuje do protokolu a nemá odkladný účinek. Zda ale bude proces pokračovat, to Elsnicová novinářům říci nechtěla, prý zatím neví.

Před tím při jednání řekla, že kritériem pro posouzení podjatosti soudce by mělo být to, zda má k věci osobní vztah, či nikoli.

autor: ČTK | 28. 5. 2012 12:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama