Politici přihráli Ústí stamiliony. Neprávem, říká audit

Radek Nohl Radek Nohl
9. 5. 2012 15:00
Projekt na opravu muzea v Ústí za téměř půl miliardy dostal více bodů, než měl

Praha - Úřad, který rozděluje dotace z Evropské unie pro severozápad Čech, čelí vážnému podezření, že neoprávněně přidělil dotaci 337 milionů korun na opravu ústeckého muzea.

Společnost Deloitte, která pro ministerstvo financí rekonstrukci dodatečně kontrolovala, zpracovala analýzu, jež má deník Akuálně.cz k dispozici a z níž vyplývá, že projekt dostal více bodů, než podle pravidel měl. 

Přitom z deseti členů, kteří akci bodovali, byla téměř polovina politiků z ODS a ČSSD. Tedy ze stran, které společně vládnou v Ústeckém kraji.

Navíc v komisi usedl také Petr Kušnierz. Ten dnes stojí před soudem, protože podle obžaloby požadoval výměnou za vyřízení dotace úplatky.

Jedná se přitom o další pochybení, které auditoři v rámci prověřování 35 největších projektů Ústeckého a Karlovarského kraje zjistili. Vedení Úřadu Regionální rady Severozápad i předseda výboru a poslanec ODS Jiří Šulc všechna podezření odmítají. 

V souvislosti s rekonstrukcí muzea se ale nejedná o první problém, který se objevil. Policie před několika měsíci zjistila, že oprava muzea mohla být o 182 milionů korun předražena.

Kvůli tomu začala případ vyšetřovat pro porušování povinnosti při správě cizího majetku, poškození finančních zájmů Evropské unie a podvod. Doposud ale nikoho neobvinila.

Politici si za hodnocením stojí

Auditoři v materiálu upozorňují na to, že špatné vyhodnocení projektu má dopad na celou dotaci, kterou Ústí na rekonstrukci dostalo.

Což může v praxi znamenat, že Evropská unie kvůli zjištění auditorů peníze ústecké radnici neproplatí. Jde přitom o více než 300 milionů korun.

Bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz (na snímku vlevo). Dnes čelí žalobě, že za úplatky pomáhal lidem získat evropské dotace.
Bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz (na snímku vlevo). Dnes čelí žalobě, že za úplatky pomáhal lidem získat evropské dotace. | Foto: www.nuts2severozapad.cz

"Projekt byl hodnocen standardně, dle pravidel Regionálního operačního programu Severozápad. Projekt nebyl nijak zvýhodněn a při jeho hodnocení nedošlo k žádnému pochybení," odmítá zprávu auditorů mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

V komisi, která projekt bodovala, usedl Petr Kušnierz (bývalý ředitel úřadu a Šulcův poslanecký asistent), Renné Komínek (ODS a bývalý ředitel ŘSD v Ústeckém kraji), Petr Horký (ČSSD a bývalý náměstek hejtmana v Karlovarském kraji), Kamil Řezníček (ODS a bývalý radní v Karlovarském kraji), Zdeněk Sysel (ODS) a také majitel stavební společnosti Zdislav Mazur (spoluvlastnil firmu, která dneska patří rodině vlivného člena ODS Daniela Ježka).

"Já si přímo na ten projekt nepamatuju. Na druhou stranu musím říct, že si za svým hodnocením stojím," odpověděl místostarosta Mariánských Lázní Horký na otázku Aktuálně.cz, proč této akci dal více bodů, než podle pravidel měl.

Bodovali podle podkladů

Tato komise mohla udělit maximálně třicet bodů. Nakonec jich projekt dostal dvacet. Jenže podle auditorů to mělo být o více než pět bodů méně.

"V komisi jsem byl, ale které tam byly projekty, nevím. V té době jsem k nim měl podkladové materiály a podle toho jsem to hodnotil. Pokud jde o mě osobně, tak já bych tomu muzejnictví dal bodů dost," říká dnes Řezníček, který byl v té době radním Karlovarského kraje.

Podle auditorů však projekt jako nezávislý hodnotitel v polovině roku 2008 bodoval také Pavel Tošovský. Ten jen několik měsíců předtím opustil funkci ústeckého zastupitele a patřil mezi nejoblíbenější členy ústecké ODS.

"Já jsem těch projektů dělal třicet, nebo pětatřicet... Že bych byl ve střetu zájmů? To v žádném případě," uvedl Tošovský.

Fík má nábřeží. Za maxiprachy z evropských fondů, podívejte se: 

Ve střetu zájmů

Přitom protikorupční organizace Transparency International již v roce 2006 upozorňovala na to, že právě Horký a Tošovský mohou být kvůli tomu, že zároveň zastávají i funkce na radnicích, ve střetu zájmu.

"Je to systém, který je nastavený. U toho jsem nebyl, prostě to tak je. Jako náměstek hejtmana jsem se stal členem hodnotící komise. Je to problém těch, kteří tato pravidla sestavovali," prohlásil Horký.

Ústecké muzeum se po pěti letech otevřelo loni v polovině roku. A u přestřižení pásky nechyběli poslanci ODS Jan Kubata a Jiří Šulc nebo krajská radní za ČSSD Jana Ryšánková.

Považujete čerpání evropských dotací za problém? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy