Vítězové tendrů odvádějí stranám desátky, tvrdí senátor

ČTK ČTK
2. 5. 2011 13:42
Jan Horník popsal, jak se údajně porcují zakázky
Foto: ROP Severozápad

Karlovy Vary - Některé zakázky dotované z fondů Evropské unie, například rekonstrukci Becherovy vily v Karlových Varech, jsou zmanipulované. Tvrdí to alespoň senátor Jan Horník (Starostové a nezávislí).

Serveru Česká pozice řekl, že zakázky chystají firmy, které dopředu nastaví výběrová řízení tak, aby je vyhrály subjekty, jež si vybraly politické struktury ze severních Čech.

Vybraný subjekt potom odvádí politickým stranám desátky, nastínil postup zákonodárce, jenž je členem Řídícího a koordinačního výboru, který dohlíží na čerpání evropských dotací.

Horník připomněl, že soutěž na zakázku do 100 milionů korun na opravu vily byla zrušena. A podle informací, které se k němu dostaly, prý byl původní vítěz nabádán, aby z ní odstoupil.

"Nebyl to zkrátka vysněný vítěz sociální demokracie. Bylo mu naznačeno, že pokud ze soutěže neodstoupí, nejen že si takříkajíc nesáhne na další veřejné zakázky, ale prý se postarají i o to, aby nedostal ani zakázky v soukromé sféře," řekl serveru.

Podle něj pak v dalším výběrovém řízení vyhrálo konsorcium dvou firem. Jednou z nich byla Prefa-Beton Cheb, v jejíž statutárních orgánech seděl krajský zastupitel, upozornil senátor. "Tohle propojení bylo jednoznačné a kritizované. Bohužel se nic nestalo a Prefa-Beton Cheb v tendru zůstala jako jediná firma. Když se dnes podívám na výsledek jejich práce a ptám se, kam se poděly desítky milionů korun, nestačím se divit," prohlásil.

Ať nařčení vysvětlí, zní z regionální rady

Místopředseda Regionální rady Regionu soudržnosti Severozápad Tomáš Hybner (ČSSD) ale jakákoliv nařčení ze zmanipulovaných tendrů odmítá. Horníkova tvrzení jsou podle něj nesmyslná a nepodložená.

Poznamenal, že nechápe, jak Horník ke svým závěrům dospěl. "S výroky senátora Horníka jsme seznámeni a budeme se jimi zabývat. Pozveme ho, aby nám svá tvrzení doložil. Pokud to neudělá, podáme na něj trestní oznámení," dodal Hybner.

Na dotaz serveru, jak se získávají peníze pro politické strany ze zakázek, Horník odpověděl, že se to děje prostřednictvím spřízněných společností. Ty údajně dokážou v rámci své reklamní kampaně přispět i na volební kampaň určité politické strany, nebo jim zajistit jiné výhody. "Kdyby se do případu obnovy Becherovy vily pustila protikorupční policie, všichni bychom se divili, jak to skutečně bylo," uvedl Horník.

Popsal například i podezření ve výzvě na budování a rozvoj atraktivit a infrastruktury cestovního ruchu z Regionálního operačního programu Severozápad.

"Kvůli korupčnímu skandálu okolo Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad byl ale prodloužen termín na odevzdávání projektů. Vyprší tento týden. Přímo od lidí z Rady Karlovarského kraje se ke mně doneslo, že tyto peníze jsou předem rozdělené," uvedl. Podle Horníka jde zhruba o 1,1 miliardy korun.

Sedm stíhaných

Severozápad zahrnuje deset okresů, tři v Karlovarském a sedm v Ústeckém kraji. Řeklo se, že Karlovarský kraj dostane z tohoto obnosu 450 milionů korun, na každý okres 150 milionů, uvedl Horník.

"Dokonce jsem se dozvěděl, že ze 150 milionů Kč pro Karlovarsko má jít 100 milionů na opravu střechy Císařských lázní v Karlových Varech. Zcela to popírá veřejnou soutěž, v níž se mají mezi sebou jednotlivé projekty utkat," dodal.

Policie na severu čech kvůli podezření z korupce kolem evropských dotací stíhá sedm lidí, jednoho z nich z úřadu Regionální rady Soudržnosti Severozápad. Tři byli koncem března obviněni z podplácení, čtyři z přijímání úplatku. Jeden je obviněn i z vydírání.

Pět podezřelých skončilo ve vazbě, mezi nimi také ředitel úřadu Petr Kušnierz. Trestné činy souvisí s výběrem projektů a čerpáním dotací z peněz Regionální rady regionu Soudržnosti Severozápad.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy