Vedení ANO rozhodlo o kandidátce. Babiš vyměnil střední Čechy za Ústecko

Radek Bartoníček Martina Heroldová Radek Bartoníček, Martina Heroldová
28. 7. 2021 22:27
Po jednání vedení hnutí ANO došlo na některých kandidátkách k přesunům. Ústředí v čele s Andrejem Babišem, který se rozhodl kandidovat místo Středočeského kraje v Ústeckém, totiž pozměnilo některé původní nominace. Například poslanec Jan Volný není nakonec lídrem kandidátky na Plzeňsku a poslankyně Helena Válková se posunula na volitelné místo.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude nakonec kandidovat v Ústeckém kraji.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš bude nakonec kandidovat v Ústeckém kraji. | Foto: ČTK

Kdykoliv se redakce Aktuálně.cz zajímala mezi poslanci hnutí ANO v minulých týdnech o to, kdo z nich bude či nebude kandidovat v říjnových podzimních volbách, téměř vždy zaznělo následující upozornění: Počkejte, až zasedne vedení ANO. Do té doby nemá smysl říkat, kdo na jakém místě bude kandidovat nebo zda vůbec do voleb půjde.

Poslanci i další kandidáti ANO reagovali tímto apelem i přesto, že zástupci krajů už dříve své kandidáty vybrali a stanovili také pořadí kandidátů. Jenže špičky ANO v čele s Andrejem Babišem v minulosti několikrát do kandidátek krajů zasahovaly a stalo se tak i tentokrát.  

Po středečním jednání republikového výboru ANO je tak jasné, že samotný Andrej Babiš bude lídrem v Ústeckém kraji, kde půjde do střetu mimo jiné s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Babiš původně plánoval kandidovat ve Středočeském kraji, v němž bydlí. Jedničkou ve středních Čechách však bude nakonec místopředseda vlády Karel Havlíček. Ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec, s nímž původně hnutí počítalo jako s lídrem kandidátky právě na Ústecku, je nově jedničkou v Jihočeském kraji.

"Pan Babiš se rozhodl pro přímý souboj s předsedou Pirátů," potvrdil po jednání předseda sněmovny Radek Vondráček. "Není to tak dávno, co jsme navrhovali jeden volební obvod, kde by si to mohli rozdat lídři v jednom velkém souboji," pokračoval s tím, že tato změna měla velkou podporu předsednictva.

Po jednání špiček ANO je také definitivně jisté, že předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek bude dvojkou v Olomouckém kraji. Před čtyřmi lety šel do voleb na kandidátce Vysočiny, jenže členové ANO z tohoto kraje ho tentokrát nechtěli.

Republikový výbor podpořil také poslankyni Helenu Válkovou, kterou posunul na výhodnější pozici. Válková z těžko volitelného 9. místa v Praze bude na 4. místě kandidátky ve Středočeském kraji. Před ní bude na 3. místě bývalá hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, která neuspěla v krajských volbách.

Koho hnutí ANO nasadilo do voleb na první místa

 • Praha

Patrik Nacher (poslanec)

Věra Adámková (poslankyně)

 • Ústecký kraj

Andrej Babiš (premiér)

Jan Rychter (poslanec)

 • Středočeský kraj

Karel Havlíček (ministr)

Julius Špičák (poslanec)

 • Jihomoravský kraj

Alena Schillerová (ministryně)

Karel Rais (poslanec)

 • Jihočeský kraj 

Richard Brabec (ministr)

Roman Kubíček (poslanec)

 • Moravskoslezský kraj

Ivo Vondrák (poslanec a hejtman)

Lubomír Metnar (poslanec)

 • Olomoucký kraj

Ladislav Okleštěk (poslanec)

Jaroslav Faltýnek (poslanec)

 • Zlínský kraj

Radek Vondráček (předseda Poslanecké sněmovny)

Marek Novák (poslanec)

 • Královéhradecký kraj

Klára Dostálová (ministryně)

Jiří Mašek (poslanec)

 • Vysočina

Drahoslav Ryba (bývalý generální ředitel hasičů)

Monika Oborná (poslankyně)

 • Liberecký kraj

Jana Pastuchová (poslankyně)

David Pražák (poslanec)

 • Karlovarský kraj

Jana Mračková Vildumetzová (poslankyně)

Věra Procházková (poslankyně)

 • Pardubický kraj

David Kasal (poslanec)

 • Plzeňský kraj

Ivana Mádlová (ředitelka Alzheimer centra)

Jan Volný (poslanec)

Pokud jde o další lídry kandidátek, vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová má už jistotu, že povede kandidátku na jihu Moravy, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v Královéhradeckém kraji, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček ve Zlínském kraji a bývalý krajský zastupitel Drahoslav Ryba na Vysočině. Kromě Vondráčka z poslanců získal první místo také Ivo Vondrák jako lídr na severní Moravě, David Kasal v Pardubickém kraji, Patrik Nacher v Praze, Jana Pastuchová v Libereckém kraji a Jana Mračková Vildumetzová na Karlovarsku.

Zajímavostí je, že jedničkou na Pardubicku měl být původně poslanec Martin Kolovratník, který je trojkou. A velkým překvapením je Drahoslav Ryba, o kterém se původně vůbec nemluvilo. Ještě před několika dny byl generálním ředitelem hasičů.

Vondráček po schválení kandidátek tvrdil, že volby fakticky rozhodne až povolební vyjednávání o vládě. "Jsem přesvědčený, že zvítězíme. Otázka je, jak a jak se potom podaří komunikovat koalici. Tomu se někdy říká druhé kolo voleb. Ale myslím si, že je to úplně otevřené a rozhodně jsou šance veliké," prohlásil.

Několik poslanců už však znovu kandidovat nebude. Jde například o Adama Vojtěcha, Rostislava Vyzulu, Pavla Juříčka, Jiřího Bláhu, Pavla Pustějovského, Karlu Šlechtovou, Pavla Staňka, Radka Zlesáka, Josefa Kotta, Moniku Obornou či Jaroslavu Putnovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy