Radek Vondráček

ANO má čtyři kandidáty na prezidenta. Babiš oznámí rozhodnutí v říjnu

Hnutí ANO má čtyři možné uchazeče o post prezidenta, řekl předseda Andrej Babiš v rozhovoru pro ČTK. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf sněmovny Radek Vondráček.

Čtvrté jméno Babiš prozradit nechtěl. Sám chce své rozhodnutí o kandidatuře oznámit v druhé polovině října. Dříve hovořil konkrétně o termínu 28. října. "Možná dřív, někdy v druhé polovině října," řekl nyní. Rozhodovat podle něj budou soukromé důvody, nikoli aktuální volební průzkumy.

Pro ANO podle Babiše není prezidentská kandidatura až tak důležitá jako návrat do vlády. Domnívá se ale, že opoziční hnutí někoho do volby vyšle. Má podle něj už čtyři kandidáty. "Na rozdíl od těch, kteří se tam hlásí kvůli podnikatelským nebo lobbistickým zájmům, náš kandidát bude čistý. Bude financován jen z hnutí, nebudeme brát žádné sponzory," poznamenal. "Určitě jsou to velice kvalitní kandidáti, kteří mají zkušenosti, na rozdíl od těch, kteří kandidují a v podstatě nemají žádné zkušenosti," dodal.

Hnutí by podle Babiše zvážilo případnou podporu některého z kandidátů postupujících do druhého kola, pokud by se do něj nedostal nominant ANO. "Doufám ale, že se dostane. Myslím, že naše voličské jádro je silné. Na druhé straně mně naši voliči na výjezdech stále víc říkají, abych nekandidoval, že mám být znovu premiér," doplnil Babiš.

Spolupráce s končícím prezidentem Milošem Zemanem byla podle Babiše dobrá do té doby, než odmítl akceptovat pověření k sestavení vlády po loňských sněmovních volbách, v nichž zvítězila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Další rozepře podle něj existovaly kvůli šéfovi Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi.

Loni na podzim měl velkou starost o Zemanův zdravotní stav, řekl Babiš. "Volal jsem i jeho dceři, všichni jsme ho přesvědčovali, aby šel do nemocnice. Naštěstí potom šel a stal se zázrak a dnes funguje skvěle, má neskutečnou hlavu, za což ho obdivuji," poznamenal expremiér. Zeman mu podle něj nikdy nediktoval, kdo má například být v jím vedeném kabinetu.

Zdroj: ČTK

Vondráček: ANO bude dál navrhovat Havlíčka do vedení Sněmovny

"Karla Havlíčka, jestli nedojde k nějaké změně, budeme i nadále nominovat. Neslyšeli jsme důvod, proč ho nevolí," řekl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News bývalý šéf dolní komory Radek Vondráček (ANO). Bývalý ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebyl na pozici místopředsedy Sněmovny v minulých dnech opakovaně zvolen. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je na veškeré vstřícné kroky vládních poslanců odpovídáno nevstřícností opozice.

Někteří vládní poslanci uvažovali o tom, že by pozice šestého místopředsedy dolní komory mohla být zrušena. Nakonec se volba tento týden konala, Havlíček ani předseda SPD Tomio Okamura ale neuspěli. Čtyři místopředsedové pocházejí z řad vládní koalice a zatím jedna místopředsedkyně - Jana Mračková Vildumetzová (ANO) - zastupuje opozici.

Zdroj: ČTK

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK

Vondráček nejspíš nebude kandidovat do vedení ANO, Schillerová to zvažuje

Bývalý šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček nejspíš nebude obhajovat post místopředsedy hnutí ANO. Chce se soustředit na funkci předsedy sněmovního ústavně-právního výboru. Naopak dřívější ministryně financí a nynější předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová kandidaturu do vedení hnutí zvažuje.

Funkční období vedení a dalších orgánů hnutí ANO trvá do 17. února. Původně se měl republikový sněm uskutečnit koncem loňského ledna, odložen byl ale kvůli koronavirové pandemii. Šéf ANO, bývalý premiér Andrej Babiš, už dříve uvedl, že se bude znovu ucházet o pozici předsedy hnutí.

Vondráček je místopředsedou ANO od posledního sněmu v roce 2019. "Poté, co jsem byl zvolen předsedou ústavně-právního výboru, bych se rád soustředil na tuto funkci," napsal. Vondráček opakovaně neuspěl při volbě místopředsedy sněmovny. Do další volby člena sněmovního předsednictva už pravděpodobně nepůjde.

Zdroj: ČTK
Pokračovat