Bez Petříčka i Netolického. ČSSD jde do voleb v čele s poslanci a několika nováčky

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
19. 7. 2021 14:21
Při pondělním představení lídrů do sněmovních voleb sociální demokracie potvrdila, že v čele kandidátek nebude exministr zahraničí Tomáš Petříček ani nikdo z jeho příznivců. Naopak v čele je sedm současných poslanců a také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která "nahradila" v Praze právě Petříčka. Kromě nich je na prvním místě šest kandidátů, kteří nejsou zatím tolik známí.
Předseda ČSSD Jan Hamáček může být spokojený, kandidátka strany do voleb je podle jeho představ, Jana Maláčová je nakonec jedničkou v Praze, Roman Onderka na jihu Moravy.
Předseda ČSSD Jan Hamáček může být spokojený, kandidátka strany do voleb je podle jeho představ, Jana Maláčová je nakonec jedničkou v Praze, Roman Onderka na jihu Moravy. | Foto: Aktuálně.cz

Předseda ČSSD Jan Hamáček označil za největší nešvar strany v posledních letech skutečnost, že "mluvila různými hlasy". Pondělní přehlídka volebních lídrů strany ukázala, že jedničkami kandidátek jsou lidé, kteří mají blízko právě k předsedovi sociální demokracie. 

Nejblíže k Hamáčkovi stál jeho první místopředseda ve straně Roman Onderka, který povede kandidátku ČSSD na jihu Moravy. A to přesto, že si místní sociální demokraté v této části republiky vybrali za lídra někoho jiného - starostu brněnské městské části Líšeň Břetislava Štefana, který podporoval na předsedu strany exministra Petříčka. Předsednictvo strany v pátek dosadilo za lídra Onderku.

"Na základě průzkumů a šetření jsme se rozhodli dát na čelo kandidáty, kteří mají větší potenciál získat voliče sociální demokracie, což není nic proti starostovi Štefanovi, ale on není v regionu známý tak jako Roman Onderka, který na preferenční hlasy v minulých volbách přeskočil jiné kandidáty," tvrdil v pondělí odpoledne Hamáček na dotaz Aktuálně.cz, proč nastala v čele změna. 

Sám Onderka odmítl, že by nahradil Štefana kvůli svému většímu souznění s Hamáčkem. "Předsednictvo ČSSD je více než padesátičlenný orgán složený z předsedů a představitelů krajských organizací z celé republiky. A ten demokratickou, tajnou volbou rozhodl," prohlásil Onderka, který argumentuje i tím, že hned za ním kandiduje Kateřina Valachová, která přitom šla proti Hamáčkovi v boji o vedení strany jako protikandidátka.

"Není tomu tak, že kdo neuspěl na sjezdu, tak není na kandidátce. Kdyby tomu tak opravdu bylo, tak nebude Kateřina Valachová na kandidátce. A je na druhém místě," řekl Onderka. Zmiňovaný starosta Štefan je na třetím místě, na kterém má ale vzhledem k preferencím ČSSD mizivé šance dostat se do sněmovny.   

Na pódiu se neobjevil zmiňovaný Petříček, který se už před časem dozvěděl, že původní plány na to, že povede kandidátku v Praze on, padly. ČSSD v hlavním městě totiž velmi těsnou většinou prosadila na lídra ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. A za dvojku jí vybrali expředsedu Strany zelených Martina Stropnického, jehož prosazoval Hamáček, který vede kandidátku ve středních Čechách.

Zdanění ano, ale pro lidi s vysokými příjmy, tvrdí Maláčová 

Maláčová na pondělní tiskové konferenci představila některé sliby strany na další volební období. Mezi ty hlavní patří zvýšení minimální mzdy na 20 tisíc korun či výstavba až 15 tisíc nových bytů ročně navíc.

"Zařídíme také, aby obrovské dluhy, které vznikly kvůli pandemii, a zrušení super hrubé mzdy neplatili zaměstnanci. Zavedeme daň z obřích majetků nad 100 milionů korun ve výši jednoho procenta ročně, zrušíme daňové výjimky pro velké nadnárodní korporace nebo obrovské firmy, které své zisky z České republiky stahují," avizovala Maláčová. Podle ní se bude ČSSD také nadále snažit zavést daň z bankovních aktiv s progresivními sazbami a také progresivní zdanění příjmů fyzických osob. "Kdo má příjmy do trojnásobku průměrné mzdy, tak tomu se daň z příjmu nezvedne," slíbila.

Také lídři v dalších krajích jsou poslanci, kteří v partajním hlasování o předsedu strany podporovali Hamáčka. Ať už jde o ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který je jedničkou Moravskoslezského kraje, Alenu Gajdůškovou, která je v čele Zlínského kraje, Jana Birkeho, který je lídrem Královéhradeckého kraje, nebo exhejtmana Jiřího Běhounka, který povede Vysočinu.  

Při oznamování lídrů kandidátky ukázala ČSSD také tabuli s tématy, která "zavinila" a která chce splnit v dalším volebním období.
Při oznamování lídrů kandidátky ukázala ČSSD také tabuli s tématy, která "zavinila" a která chce splnit v dalším volebním období. | Foto: Radek Bartoníček

Hamáček si je vědom toho, že v dobrém i zlém ponese největší odpovědnost za výsledek voleb i proto, že si vybral lídry, kteří jsou jeho podporovateli. "Pokud by se sociální demokracie nedostala do sněmovny, tak je jasné, že vedení by nemohlo pokračovat," řekl nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz s tím, že by jako předseda strany skončil. "Byl by to i můj neúspěch. Se všemi důsledky, které z toho vyplývají," dodal.

Hamáček hájí nynější stranickou linii tím, že jedině tak může strana mluvit stejnou řečí a získat voliče. "Viděl jsem, že největším nešvarem sociální demokracie v posledních letech bylo, že mluvila různými hlasy," tvrdí a hájí také "výměnu" Petříčka za duo Maláčová - Stropnický. "Jsem přesvědčený, že to je dobrý tah. Vysíláme v hlavním městě do voleb tandem, který bude úspěšný," uvedl.

Mezi nováčky jsou především starostové. Jeden je trestně stíhaný

Na kandidátce není ani Martin Netolický, který dosáhl v krajských volbách z ČSSD největšího úspěchu a je jejím jediným hejtmanem. Netolický, který vede Pardubický kraj, odmítl jít na kandidátku ve chvíli, kdy Petříčkovo křídlo, ke kterému patřil, ve volbách vedení strany neuspělo. 

Mezi lídry sociální demokracie je kromě známých jmen také několik nováčků, kteří by se v případě zvolení do sněmovny objevili ve vysoké politice poprvé. Mezi těmito šesti nováčky je jedna žena, a to odborářka Alena Šířová, která shodou okolností povede do voleb právě Netolického Pardubický kraj.

Další tři nové tváře jsou starosty, starosta Kynšperku nad Ohří Tomáš Svoboda vede kandidátku Karlovarského kraje, starosta Janova Dolu Josef Jadrný kandidátku Libereckého kraje a starosta Krupky Zdeněk Matouš bude bojovat v Ústeckém kraji. Zajímavostí je, že Jadrný byl v minulosti krajským předsedou Strany zelených, Matouš čelí v současnosti společně se zastupiteli Krupky trestnímu stíhání za prodej pozemků pod cenou. Podezření policie odmítá. Z radnice by zamířil případně do sněmovny i lídr Olomouckého kraje Ladislav Hynek, který je místostarostou Kostelce na Hané.

Ze všech těchto jmen se vymyká lídr Plzeňského kraje Robin Šín, který není v čele radnice ani odborář. Šín je lékař, který pracuje na infekční klinice Fakultní nemocnice Plzeň a současně jezdí na záchrance. V poslední době je krajským koordinátorem očkování.

Hamáček si v pondělí sestavu lídrů pochvaloval. "Já jsem rád, že se na kandidátkách objevuje celá řada zajímavých osobností. Je tam celá řada nových tváří. Jsou tam lidé mimo ČSSD, jsou tam i zkušení sociálně demokratičtí politici. Takže já jsem rád, že je to takový vyvážený mix," sdělil Hamáček, který vyjádřil spokojenost nad účastí tří žen jako jedniček. Původně Hamáček zvažoval, že sociální demokracie bude mít na kandidátkách také zástupce Strany zelených, ale nakonec se tak nestalo. Řada členů ČSSD "zelenější" kandidátku odmítala a Hamáček od tohoto záměru ustoupil.

Lídři ČSSD do říjnových sněmovních voleb

Středočeský kraj - Jan Hamáček

Praha - Jana Maláčová

Jihočeský kraj - Ondřej Veselý

Plzeňský kraj - Robin Šín

Karlovarský kraj - Tomáš Svoboda

Ústecký kraj - Zdeněk Matouš

Liberecký kraj - Josef Jadrný

Královéhradecký kraj - Jan Birke

Pardubický kraj - Alena Šířová

Kraj Vysočina - Jiří Běhounek

Jihomoravský kraj - Roman Onderka

Olomoucký kraj - Ladislav Hynek

Zlínský kraj - Alena Gajdůšková

Moravskoslezský kraj - Lubomír Zaorálek

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy