ČEZ před veřejností zatajil informace, Česká národní banka mu dala pokutu. Bude soud

Jan Horák Jan Horák
20. 4. 2024 7:00
ČEZ zamlčel informaci, která mohla mít vliv na hodnotu jeho akcií na burze. Česká národní banka za to dala polostátní firmě pokutu. Největší výrobce elektřiny v zemi na ni kvůli tomu podal žalobu. Justice se tak bude zabývat sporem, jenž nemá v Česku obdoby. Aktuálně.cz popisuje podrobnosti výjimečné pře.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. | Foto: ČTK

V úterý 28. června 2022 zasedali akcionáři ČEZ. Více než dvě třetiny podílu tam drží stát prostřednictvím ministerstva financí, zbytek jsou soukromé osoby. Akcionáři jednali o výši dividend za předchozí rok. Součástí rokování byl nakonec přijatý návrh ministerstva zvýšit výnos z jedné akcie o deset procent oproti původnímu záměru ČEZ.

ČEZ dostal protinávrh od resortu Zbyňka Stanjury (ODS) dva týdny před konáním valné hromady. Dalších šest dní ho ale držel uvnitř podniku, než ho zveřejnil. Přestože jde o firmu obchodovanou na burze. A přestože by taková informace mohla mít vliv na její hodnotu, tedy mohla být důležitá pro investory uvažující o koupi jejích akcií.

Česká národní banka (ČNB), která dohlíží na tuzemský finanční trh, za to dala společnosti ČEZ pokutu milion korun. Porušila evropské nařízení o zneužívání trhu. Trest padl i za porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu, protože ČEZ o návrhu ministerstva financí neinformoval ani centrální banku, přestože tak měl učinit okamžitě.

Výhoda pro zasvěcené osoby

"Společnost ČEZ podle názoru ČNB neinformovala veřejnost o protinávrhu, jenž by při svém zveřejnění pravděpodobně měl významný dopad na cenu akcií ČEZ. Ohrozila transparentnost finančního trhu a rovnost jeho účastníků," sdělila Aktuálně.cz Štěpánka Tykalová, mluvčí Městského soudu v Praze, kde se bude ČEZ o pokutu soudit.

Popsala také, jaké další nežádoucí dopady mohlo mít konání společnosti ČEZ, která porušila evropský i český zákon. Jde o její první selhání tohoto druhu. "Informace o protinávrhu mohla být po dobu svého nezveřejnění využita pro investiční rozhodování zasvěcených osob," podotkla mluvčí. Mohli z toho tedy případně profitovat lidé zevnitř firmy.

ČEZ už pokutu zaplatil. Žalobou se však domáhá toho, aby soud rozhodnutí banky o sankci zrušil a klíčové předpisy do budoucna autoritativně vyložil. Šestidenní zpoždění ve zveřejnění protinávrhu vysvětluje ČEZ tím, že k němu muselo přijmout stanovisko představenstvo v čele s generálním ředitelem Danielem Benešem.

"Podle našeho názoru samotný protinávrh bez stanoviska představenstva neumožňoval jeho úplné a správné posouzení investorskou veřejností, a proto jsme jej uveřejnili společně se stanoviskem představenstva," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, proč závody podaly na centrální banku žalobu.

Jednu chybu už ČEZ uznal

Spor vyřizuje soudkyně Viera Horčicová, jednání nařídila na čtvrtek příštího týdne. Žalobu podal ČEZ loni v prosinci. "Soud ověřil splnění podmínek soudního řízení, nechal oba účastníky vyjádřit se k věci a nařídil jednání, při němž zamýšlí o žalobě rozhodnout," popsala dosavadní úkony soudkyně mluvčí Tykalová.

Guvernér ČNB Aleš Michl.
Guvernér ČNB Aleš Michl. | Foto: ČTK

Přestože prodlevu ve zpřístupnění protinávrhu hlavního akcionáře energetické závody hájí, jedno pochybení už uznaly. Plyne to z vyjádření mluvčí soudu. "Porušení povinnosti zaslat uvedený protinávrh bezodkladně ČNB společnost ČEZ nezpochybňuje," uvedla. V tomto ohledu porušil ČEZ zákon o podnikání na kapitálovém trhu.

Česká národní banka je v komentáři žaloby od ČEZ zdrženlivá. Jaké jsou její argumenty proti podání, rozvine až v soudní síni. "Je věcí každého účastníka řízení, který byl sankcionován, zda se bude bránit žalobou. Věc ponechává ČNB na posouzení soudu," řekl mluvčí banky Jakub Holas.

Transparentnost trhu je klíčová

Česká národní banka se proviněním ČEZ zabývala téměř rok a půl. První verdikt vynesla její odpovědná část, sekce licenčních a sankčních řízení, loni v červenci. Po odvolání energetických závodů rozhodla o pravomocné pokutě loni v listopadu přímo bankovní rada v čele s guvernérem Alešem Michlem.

"Transparentnost kapitálového trhu je klíčovou podmínkou jeho efektivního fungování. Investoři, kteří nemají přístup ke včasným a úplným informacím o finančních nástrojích, jsou vystaveni riziku, že učiní chybná investiční rozhodnutí," stojí mimo jiné ve verdiktu centrální banky, který Aktuálně.cz prostudovalo.

Zamlčený protinávrh resortu financí navýšil dividendu ze 44 na 48 korun za akcii, což celkem ve vyplacených odměnách akcionářům činilo rozdíl přes dvě miliardy. "Včasné uveřejňování vnitřních informací hraje zásadní roli, neboť zmenšuje prostor pro potenciální využití vnitřní informace zasvěcenou osobou," uvedli centrální bankéři.

Někteří menšinoví akcionáři ČEZ mají za to, že komunikace firmy o vyplácených dividendách je dlouhodobě nedostatečná. Hlavně komunikace v předstihu. "Je to velice nestandardní chování, zvláště u tak velké firmy, jako je ČEZ," řekl jeden z nich, Michal Šnobr, serveru E15, jenž na samotnou pokutu od centrální banky upozornil.

 

Právě se děje

Další zprávy