Má blízko k Janouškovi a J&T, je rizikem, varoval kyberúřad stát před českou firmou

Jan Horák Jan Horák
12. 4. 2024 12:36
Významná česká IT firma prohrála ve sporu s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Ten ji ve vyjádření pro státní agenturu označil za možné riziko kvůli podnikatelským stykům jednoho z jejích představitelů. Firma se ucházela o zápis na seznam poskytovatelů kybernetických služeb pro státní úřady. Nakonec ho získala, ale chtěla se zbavit kritického hodnocení.
Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr
Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr | Foto: ČTK

Od loňského listopadu je firma Seyfor v katalogu poskytovatelů cloud computingu. Společnosti z tohoto seznamu mají od státu certifikaci, že prostřednictvím jejich technického řešení mohou orgány veřejné správy provozovat informační systémy či jejich části. Pro firmy to znamená možnost ucházet se o milionové zakázky.

Seznam spravuje Digitální a informační agentura, což je státní úřad pro identifikaci, správu registrů a informační systémy veřejné správy. Zápis společnosti Seyfor do katalogu přitom provázelo kritické vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který agentura požádala o stanovisko k firmě.

"Může existovat riziko pro způsobilost poskytovatele pro poskytnutí cloud computingu orgánu veřejné správy z hlediska veřejného pořádku, bezpečnosti a dodržování práv třetích osob," uvedl úřad ve vyjádření, s nímž se Aktuálně.cz seznámilo. Důvodem jsou obchodní vazby jednoho z vlastníku firmy.

Riziko čínského a ruského kapitálu

Letos dvaapadesátiletý slovenský podnikatel Martin Fedor šest let odpovídal v byznysové skupině J&T za korporátní finanční operace na Slovensku. J&T se později stala jedním z prvních a nejvýznamnějších investorů Fedorem založené firmy Sandberg Capital. A právě prostřednictvím jednoho z jejích fondů Fedor vlastní většinu Seyfor.

"Tyto osoby (Fedor) jsou přímo propojeny se skupinou J&T, která je známá pro možné riziko vlivu čínského a ruského kapitálu, napojení na majetek podnikatele Romana Janouška a vlivu na skupinu ČEZ v rámci pozice minoritního akcionáře prostřednictvím kyperských společnost," uvedl dále kyberúřad.

Ve skupině J&T měla v minulosti podíl čínská finanční skupina CEFC. Její ambice převzít většinu J&T zarazila Česká národní banka, která poukázala na nejasný původ čínského kapitálu. J&T navíc od roku 2007 působila na ruském trhu, kde poskytovala finanční produkty. Záměr opustit Rusko oznámila po zahájení invaze na Ukrajinu.

MF Dnes před časem upozornila, že podnikatel Boris Čarakčiev, který dříve působil v jedné z firem J&T, ovládá majetek připisovaný zákulisnímu hráči Romanu Janouškovi. Ten byl v éře primátora Pavla Béma (ODS) klíčovou postavou pražské politiky a byznysu, také strávil přes dva roky ve vězení za sražení ženy v opilosti.

Firmu to nemohlo dehonestovat

Seyfor kvůli kritickému hodnocení podala na kyberúřad žalobu. Podle ní bylo jeho stanovisko nepřijatelné. "Je nepřezkoumatelné, nezákonné, nepodložené a zčásti difamující (pomlouvačné, pozn. red.). Žalobkyni nebylo umožněno seznámit se s podklady, na jejichž základě dospěl žalovaný k uvedeným závěrům," bránila se firma. Spor nakonec prohrála.

Její žalobu odmítl nejprve Krajský soud v Brně, po kasační stížnosti stejně rozhodl minulý měsíc Nejvyšší správní soud. Obě instance uvedly, že zákon nepřipouští možnost podat žalobu proti takovému stanovisku. Přípustná by byla až ve chvíli, pokud by agentura na základě vyjádření od NÚKIB firmu na seznam nepřidala.

"Judikatura setrvává na názoru, že stanovisko je přezkoumatelné toliko v rámci žaloby proti rozhodnutí vydanému v 'hlavním řízení', pro nějž je podkladem," stojí v rozsudku Krajského soudu v Brně. Soud vysvětlil, že stanovisko firmu nemohlo poškodit, když i navzdory němu ji agentura do katalogu zahrnula.

Nejvyšší správní soud zase nepřistoupil na tvrzení firmy Seyfor, že utrpěla její pověst. Stanovisko NÚKIB podle něj takový potenciál mít nemohlo. "Vyjádření směřuje dovnitř veřejné správy. Řízení, pro jehož účely bylo vydáno, není veřejné. Vyjádření tak samo o sobě nemohlo stěžovatelku dehonestovat," píše se v rozsudku.

Přes kritiku zákonné podmínky splnila

Stanovisko firmy k výsledku sporu se redakci před vydáním článku sehnat nepodařilo, na dotazy neodpověděla. Nicméně to klíčové pro ni dopadlo dobře, od státu certifikaci získala. Digitální a informační agentura jí ji udělila i přes kritické vyjádření NÚKIB. Nebylo jediné, podle kterého se agentura rozhodovala. Navíc bylo jen poradní.

Vyjádření firmy Seyfor

Společnost Seyfor po vydání článku poslala Aktuálně.cz následující stanovisko.

"Společnost Seyfor byla ze strany Digitální a informační agentury řádně zapsána do katalogu poskytovatelů cloud computingu a tohoto zápisu se rozsudek Nejvyššího správního soudu nijak nedotýká. Rozsudek se vztahuje k žalobně na nezákonný zásah, kterou společnost Seyfor podala z opatrnosti v době, kdy ještě probíhalo správní řízení. Nezákonný zásah spočíval v tom, že NÚKIB zaslal agentuře vyjádření obsahující nepravdivá tvrzení, která neměla oporu v žádných důkazech a k tomu měla zcela nejasný význam pro rozhodování o zápisu. S názorem společnosti Seyfor na toto vyjádření se však ještě před rozhodnutím soudu ztotožnila i Digitální a informační agentura, když k vyjádření NÚKIB při rozhodování ani nepřihlédla. Po rozhodnutí Nejvyššího správní soudu se navíc potvrdilo, že toto vyjádření nemělo charakter závazného stanoviska."

V článku od první chvíle stojí, že inkriminované stanovisko NÚKIB nebylo závazné, nýbrž poradní, a že závazné vyjádření NÚKIB společnost získala.

"Na základě všech podkladů získaných v tomto správním řízení dospěla agentura k tomu, že společnost Seyfor splnila zákonné podmínky, a byla tak do katalogu cloud computingu zapsána," sdělila Aktuálně.cz mluvčí agentury Anna-Marie Lichtenbergová. Agentura si zpravidla obstarává také informace od policie či tajných služeb.

Klíčové bylo druhé vyjádření kyberúřadu, jež už z pohledu zákona závazné bylo. Sestává se z potvrzení sídla žadatele v zemi Evropské unie a bezúhonnosti z pohledu zákona o kybernetické bezpečnosti. V těchto ohledech firma obstála. "NÚKIB nepřísluší komentovat finální rozhodnutí agentury," sdělil mluvčí úřadu Marek Vala.

Video: Nová regulace kyberbezpečnosti se dotkne tisícovek firem v Česku (20. 3. 2024)

Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy