ČEZ

Evropská investiční banka poskytne ČEZu rekordní úvěr přes 19 miliard korun

Evropská investiční banka poskytne energetické společnosti ČEZ úvěr 790 milionů eur (zhruba 19,2 miliardy korun) na modernizaci a rozšíření její distribuční sítě a připojování nových obnovitelných zdrojů energie. V pondělí o tom informovala společnost ČEZ. Podle ní jde o dosud nejvyšší půjčku od Evropské investiční banky pro subjekt z Česka.

Nová infrastruktura vybudovaná i za peníze od Evropské investiční banky podle ČEZ umožní zapojit do sítě nové obnovitelné zdroje energie o výkonu až 2,2 gigawattů.

"Nový úvěr od Evropské investiční banky nám pomůže urychlit modernizaci distribuční sítě a připojovat nové obnovitelné zdroje, které Česko potřebuje ke splnění svých klimatických cílů a posílení své energetické bezpečnosti a stejně tak i energetické nezávislosti našich zákazníků," uvedl finanční ředitel společnosti ČEZ Martin Novák.

ČEZ je největší česká energetická firma a jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Skupina za tři čtvrtletí letošního roku zvýšila čistý zisk meziročně z 6,7 miliardy na 52,3 miliardy korun, téměř ho tak zosminásobila. Za celý letošní rok firma očekává zisk 65 až 75 miliard korun.

Zdroj: ČTK

ČEZ definitivně převzal firmu Škoda JS, cenu nezveřejnil

Energetická skupina ČEZ se ve čtvrtek stala vlastníkem výrobce zařízení pro jaderné elektrárny Škoda JS. V tiskové zprávě to v pátek oznámil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Výši transakce skupina zveřejnit nechce, řekl Kříž. Smlouva byla uzavřena už v červnu letošního roku, ale čekalo se na schválení antimonopolními úřady.

Škoda JS se před několika lety stala součástí ruské strojírenské skupiny OMZ ovládané Gazprombankou. Kvůli tomu byla ohrožena protiruskými sankcemi, což mohlo mít dopad i na klíčové dodávky pro jaderné elektrárny ČEZ.

"Škoda JS je naším klíčovým dodavatelem a získáním kontroly nad touto firmou jsme významně posílili naši energetickou bezpečnost," uvedl ředitel divize ČEZ pro jadernou energetiku Bohdan Zronek.

"Spolehlivý a respektovaný vlastník podpoří naši pozici kvalifikované a kredibilní společnosti evropského rozměru. Se společností ČEZ nás pojí dlouholeté pracovní vztahy z práce pro českou jadernou energetiku a v řadě případů samozřejmě i vazby osobní," sdělil generální ředitel Škody JS František Krček.

Zdroj: ČTK

V dozorčí radě ČEZ nově zasednou exšéf regulačního úřadu Košťál a advokát Kučera

Novými členy dozorčí rady polostátní energetické společnosti ČEZ se stali bývalý šéf Energetického regulačního úřadu Vratislav Košťál a advokát Václav Kučera, který v minulosti zasedal v dozorčí radě Pražské plynárenské. Místa v radě byla volná od září. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Dozorčí rada ČEZ mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy.

Kučeru i Košťála na podzim do dozorčí rady nominovalo ministerstvo financí, které v ČEZ zastupuje stát. O jmenování nových členů ve čtvrtek rozhodla dozorčí rada energetické společnosti. Zatím s účinností do příštího zasedání valné hromady ČEZ, která se bude konat v příštím roce.

Místa v radě byly uvolněna od začátku září. Na konci srpna totiž skončili Vladimír Černý, Vladimír Kohout a František Vágner, které předtím odvolala valná hromada společnosti. Jedno místo tak zůstává dál volné. Plně obsazená dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát zastupuje osm z nich, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Předsedou rady je nyní Radim Jirout.

Zdroj: ČTK

ČEZ vyzval své klienty k samoodečtu energií

Energetická společnost ČEZ vyzvala své zákazníky, aby si do konce listopadu udělali samoodečet elektřiny a plynu. Podle společnosti to pomůže k vhodnějšímu nastavení nových záloh plateb pro příští rok. Uvedl to mluvčí firmy Roman Gazdík. V nových zálohách se už promítne zdražení elektřiny od příštího roku, většina klientů ČEZ bude platit zastropované ceny. Zdražovat budou i ostatní dodavatelé. 

Zdroj: ČTK

V Dukovanech skončila odstávka třetího bloku spojená s výměnou paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany ve středu skončila odstávka třetího výrobního bloku spojená s pravidelnou výměnou čtvrtiny paliva za čerstvé. Zahájena byla 30. září. Elektřinu začal blok znovu dodávat do sítě po připojení prvního turbosoustrojí ve 4:50. Připojení druhého turbosoustrojí následovalo v 16:40, sdělila Jana Štefánková z útvaru komunikace elektrárny. V provozu jsou teď podle společnosti ČEZ všechny jaderné bloky v Česku, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně.

V reaktoru třetího dukovanského bloku obnovili operátoři řízenou štěpnou reakci v pondělí. Nyní postupně zvyšují výkon reaktoru a provádějí předepsané kontroly a testy zařízení. "S ohledem na předpokládaný minimálně šedesátiletý provoz je součástí všech našich odstávek řada investic a kontrol, které nelze uspěchat. Přesto se nám tuto odstávku podařilo dokončit oproti plánu o něco dřív," uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.

Zdroj: ČTK

ČEZ za první tři čtvrtletí téměř zosminásobil čistý zisk

Čistý zisk skupiny ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku stoupl na 52,3 miliardy korun z 6,7 miliardy korun ve stejném období před rokem. Za celý letošní rok firma očekává zisk 65 až 75 miliard korun. Firma to uvedla ve čtvrtek na svém webu. ČEZ je největší energetická firma v zemi. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Provozní zisk skupiny ČEZ před odpisy (EBITDA) činil 89,3 miliardy korun. Meziroční nárůst o 88 procent byl podle firmy daný enormním růstem cen komodit na velkoobchodních trzích, rekordním ziskem z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a také vysokou provozní spolehlivostí elektráren v letošním roce.

ČEZ patří mezi firmy, na které chce vláda uvalit daň z neočekávaných zisků, která má sloužit k pokrytí mimořádných nákladů v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Takzvaná windfall tax má platit od příštího roku do roku 2025. Skupiny ČEZ se bude v případě schválení Parlamentem týkat i zavedení stropů tržních příjmů z výroby elektřiny. Z příjmů nad stanovený cenový strop mají výrobci odvádět státu 90 procent.

Zdroj: ČTK

Zimu zvládneme, věří ekonom ČEZu. Do budoucna spoléhá na naleziště plynu

Tato zima zatím vypadá, že bude s ohledem na zásoby plynu v zásobnících a na kontrakt na zkapalněný plyn (LNG) zvládnutelná, řekl ve čtvrtek na brněnské konferenci Energetika 2022 hlavní ekonom energetické společnosti ČEZ Pavel Řežábek. Připomněl, že v Německu má ještě během této zimy vzniknout pět terminálů na LNG.

Řežábek je zároveň do budoucna optimistou v otázce dostupnosti a ceny plynu vzhledem k tomu, že nalezišť po světě je dostatek a nyní se investorům začne vyplácet otevírat nové vrty. Málokdo bude chtít nakupovat od Ruska jako nesolidního a nespolehlivého partnera, míní.

"Rádi bychom vyslali optimistickou zprávu. Zatímco nejlepší naleziště ropy jsou pryč, zemního plynu je po celé zeměkouli habaděj a naleziště jsou stále dostupná. Když plyn přišel na trh, stál 70 procent hodnoty ropy při přepočtení na jednotku energie, postupně klesl na 50 procent. Nyní stojí 130 až 160 procent a to není dlouhodobě udržitelné. Proto teď budou přicházet po celém světě pokyny, kdo má plyn, ať těží," řekl Řežábek. Dnes se náklady na vytvoření vrtu a těžbu pohybují kolem 40 až 50 eur (asi 990 až 1235 korun) za megawatthodinu. Jakmile začnou nové vrty fungovat, cena začne podle něj výrazně klesat.

Zdroj: ČTK
Pokračovat