Česko jde proti proudu, krátí peníze vysokoškolákům

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
15. 9. 2014 7:03
Ostatní země se je naopak snaží podporovat. Vzdělávat lidi se totiž vyplatí. Investice se státu vrátí až šestkrát, tvrdí zpráva OECD.
Podporovat vzdělávání se vyplatí, investujte hlavně do vysokých škol, vyzývá Česko OECD.
Podporovat vzdělávání se vyplatí, investujte hlavně do vysokých škol, vyzývá Česko OECD. | Foto: Petr Jan Juračka

Praha - Podporovat vysokoškolská studia se vyplatí. Každá tisícikoruna, kterou do nich stát pošle, se mu vrátí dokonce šestkrát. Spočítala to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Česko se přesto podle ní chová opačně. Výdaje na vysokoškoláky v minulosti spíš krátilo. V době ekonomické krize, kdy se ostatní státy snažily výdaje na každého studenta znásobit, tuzemské ministerstvo školství spíš šetřilo. "V terciárním vzdělávání došlo ve většině zemí ke zvýšení výdajů na studenta s výjimkou Austrálie, Brazílie, České republiky, Maďarska a Švýcarska," všímají si odborníci OECD, kteří sledovali počínání 34 států z celého světa.

Na velmi nízké úrovni zůstaly také celkové náklady na české školství. Stát na ně každoročně věnuje jen pět procent svého hrubého domácího produktu. Menší díl svého bohatství než Česko už školám posílají jen Slovensko, Maďarsko, Rusko a Itálie. Ostatní země věnují na vzdělávání kolem šesti procent. Skandinávské země, Irsko a Korea dávají dokonce osm procent.

Vzdělaní lidé se totiž státům bohatě vyplácí – vysoce kvalifikovaní odborníci snáz hledají práci a pobírají vyšší plat. Tím se do státní kasy dostane víc peněz na daních. "Čistá návratnost do vzdělávání je v Česku v případě mužů 98 tisíc amerických dolarů, u žen 59 tisíc dolarů. U mužů se jedná se o 6,7násobek veřejných investic do vzdělávání a u žen o 4,1násobek," dokládají své tvrzení čísly odborníci z OECD. Doporučují proto české vládě investice do vzdělávání prohloubit.

Pokud nepodpoříme vzdělávání, talentovaní odejdou za hranice

S tím souhlasí i čeští odborníci. "Stát v posledních letech propadl představě, že se musí umět rodiče o své děti postarat sami. A to ve všem, včetně vzdělávání. Jenomže to je teze falešná," upozorňuje například profesor veřejné a sociální politiky z Institutu sociologických studií Martin Potůček.

Veřejná podpora kvalitního vzdělávání je podle něj pro společnost klíčová. Zajišťuje státu prosperitu. "Pokud to vláda nepochopí, nastanou velké změny," domnívá se Potůček. Zatímco doposud se Česko pohybovalo alespoň na pomezí západní a východní Evropy, napříště se může přesunout spíš mezi méně vyspělé státy kolem Balkánu.

Podobně reaguje také Bohumil Kartous z nezávislé organizace EDUin, která se vzděláváním dlouhodobě zabývá. Pokud Česko zajistí kvalitní vzdělávání, může podle něj zastavit odliv talentovaných a schopných lidí do zahraničí. "Investice do vzdělávání je možností, jak zajistit prosperitu této společnosti v horizontu příští generace," shoduje se s dalšími odborníky Kartous.

Nejen kamenné školy, ale také alternativní projekty

Jenomže podle dalších odborníků záleží také na tom, kam peníze v resortu putují. České ministerstvo školství je podle nich zkostnatělé. Mělo by se – podobně jako některé skandinávské země – pokusit podporovat kromě běžných škol také moderní alternativní projekty.

"Máme úplně jinou dobu. Lidé už se ke vzdělávání dostávají úplně jinde než ve školách. Osmdesát procent toho, co v životě děláme a používáme, jsme se naučili mimo ně," vysvětluje například Ondřej Šteffl ze společnosti Scio.

Ukázkou podle něj může být třeba úspěšný projekt KhanAcademy – celosvětově známého webu, v rámci kterého se miliony dětí učí matematiku a další předměty. „Děti se ji učí pomocí jednoduchých a velmi srozumitelných videí. Web má mezi lidmi obrovský úspěch, jen v Americe má už půl miliardy návštěv. Pod názvem Khanova škola funguje také v Česku, každý měsíc na něj dobrovolně přijde na čtyřicet tisíc dětí," říká Šteffl.

Pro výkuku matematiky prý nezná nic lepšího. "Náklady v platech učitelů by přitom u takového projektu znamenaly asi dvě koruny padesát," říká Šteffl a zdůrazňuje, že vkládat peníze do podobných věcí je často nejefektivnější cesta ke zlepšení.

Další peníze by podle něj mohly putovat třeba na stipendia pro zájemce o stáže v zahraničí. "Ostatně finská ministryně školství už tímto směrem uvažuje. Říká, že by se měla zkrátit školní výuka, protože děti sedí ve škole příliš mnoho času, a nemají tak prostor využívat úžasné vzdělávací příležitosti, které jsou mimo školu," uzavírá Šteffl.

Chládek pošle do škol 4,2 miliardy navíc

Současné vedení resortu si skutečnost, že je nutné přisypat peníze, uvědomuje. Slibuje proto, že balík peněz na školství se pořádně zvětší. Vydat se chce ale klasickou cestou: podporou kamenných škol.

"Ministr školství Marcel Chládek ještě před příchodem na ministerstvo dlouhodobě upozorňoval, že je české školství podfinancované. V příštím roce proto půjde na školství o 4,2 miliardy korun více než letos. To je bezkonkurenčně nejvyšší navýšení rozpočtu v historii," reagovala mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. V tuto chvíli resort hospodaří se 125 miliardami korun.

Polovinu částky si podle Bílé rozdělí na platech učitelé a další pracovníci ve školách. Peníze navíc dostanou také žáci v mateřinkách, základních školách a sportovci. Kolem miliardy by chtěl ministr Chládek poslat také na výzkum. "O dalším navýšení budeme jednat i v příštích letech, například na rozjezd a provoz výzkumných center budou potřeba další tři miliardy," řekl před pár dny ministr.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy