učitel

Nekvalifikovaným učitelům by se mohla dočasně uznat kvalifikace i bez pedagogického studia, uvedlo ministerstvo školství

Lidé bez učitelské kvalifikace by od září 2023 mohli dočasně získat kvalifikaci pro výuku na druhém stupni základních škol a na středních školách i bez pedagogického vzdělání. Uznávala by se jim nejvýše tři roky. Pokud by pak chtěli kvalifikovanými pedagogy zůstat, museli by si učitelské vzdělání doplnit. Ministerstvo školství se na tom dohodlo se zástupci rektorů vysokých škol při vypořádávání připomínek k návrhu novely zákona o pedagozích. Návrh by měla brzy projednat vláda. Počítá mimo jiné s nastavením pravidla pro rozpočet na platy učitelů ve vztahu k průměrné mzdě v Česku či zlepšením podpory začínajících učitelů.

Podle novely by všeobecné předměty na druhém stupni základních škol a ve středních školách mohli učit jako kvalifikovaní buď absolventi magisterského studia pedagogiky, nebo oboru odpovídajícího vyučovanému předmětu. V druhém případě by si měli vzdělání doplnit studiem pedagogiky aspoň na bakaláři či v programu celoživotního vzdělávání na vysoké škole nebo v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků.

Zdroj: ČTK

Policie obvinila z pohlavního zneužití a sexuálního nátlaku pedagoga na Teplicku, hrozí mu až deset let vězení

Policie obvinila pedagoga, který vyučoval na biskupském gymnáziu v Krupce na Teplicku, z pohlavního zneužití a sexuálního nátlaku. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na deset let. V úterý to uvedla policejní mluvčí Ilona Gazdošová.

"Hrozí mu trest odnětí svobody na dva roky až deset let, protože se trestného činu měl dopustit z pozice učitele," doplnila Gazdošová. Policie podle mluvčí na případu spolupracuje s orgánem sociálně-právní ochrany dětí.

Na pedagoga podala trestní oznámení kvůli podezření ze zneužívání nezletilých studentek škola v Krupce. Reagovala tak na podněty, které získala 23. března. Jeden ze zástupců školy, který si nepřál být jmenován, podstatu podnětů blíže nespecifikoval. Uvedl, že učitel ve škole nyní nepracuje. "Byl stažen," dodal.

Zdroj: ČTK
Pokračovat