Výjimku pro nekvalifikované učitele podepsal prezident

ČTK ČTK
3. 9. 2014 12:36
Učitelé nad 55 let s dvacetiletou praxí, rodilí mluvčí a odborníci z praxe mohou učit dál i bez doplnění vzdělání.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Někteří učitelé bez potřebné kvalifikace budou moci na školách zůstat. Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o pedagogických pracovnících, podle níž se na učitele nad 55 let s dvacetiletou praxí, rodilé mluvčí a odborníky z praxe bude pohlížet jako na kvalifikované.

Díky tomu budou moci učit i po 1. lednu 2015. Ředitelé škol v místech s nedostatkem kvalifikovaných vyučujících by mohli na nezbytnou dobu zaměstnat i ostatní pedagogy bez stanoveného vzdělání.

Podle zákona si učitelé měli kvalifikaci doplnit. Na pedagogické studium měli deset let. Analýza ministerstva školství však ukázala, že v únoru letošního roku podmínky nesplňovalo 18 tisíc kantorek a kantorů.

Tento počet se podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) sice po rozšíření nabídky vzdělávacích kurzů podařilo výrazně snížit, ale i tak by řada škol měla od ledna problém výuku zajistit. V 650 školách tvoří nekvalifikovaní učitelé víc než polovinu učitelského sboru, upřesnil ministr.

Učitelé s dvacetiletou praxí už kvalitu prokázali

Novela obsahuje čtyři výjimky, u nichž stanovené vzdělání není nutné. Studovat by tak nemuseli kantoři a kantorky nad 55 let s alespoň dvacetiletou praxí za katedrou. Podle ministra už dostatečně ukázali, že působí kvalitně. Vysokou školu by navíc dokončili jen pár let před důchodem.

Ve školách by mohli bez pedagogického vzdělání zůstat i odborníci z praxe, a to na částečný úvazek. Dál by tak mohli pár hodin týdně studenty učit třeba manažeři z firem, sportovní trenéři či umělci.

Českou vysokou školu by si nemuseli dodělávat ani rodilí mluvčí. Výjimka by mohla po nezbytně nutnou dobu platit i v oblastech, kde by se výuku bez nekvalifikovaných učitelů nepodařilo zajistit. Dál by učili do doby, než by vedení školy našlo pedagogy s potřebným vzděláním.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy