Ministr Chládek chce nový školní rok propojit se sportem

ČTK ČTK
1. 9. 2014 13:15
Při vítání prvňáků na litvínovské Sportovní soukromé základní škole ministr Chládek připomněl chystané změny ve školství, které se budou týkat i zápisu do prvních tříd.
Marcel Chládek při hodině tělocviku
Marcel Chládek při hodině tělocviku | Foto: Ludvík Hradilek

Litvínov - Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek (ČSSD) chce letošní školní rok více propojit české školství se sportem.

Nový školní rok tak v pondělí zahájil na Sportovní soukromé základní škole v Litvínově, která ho navíc s pozváním na prvního září oslovila jako první, řekl novinářům.

Sportovní soukromá základní škola v Litvínově slaví dvacáté výročí svého fungování. "Je to pro nás významný den a jsme rádi, že jsme mohli přivítat ministra školství," řekl ředitel školy Pavel Škramlík. Společně s ministrem Chládkem tak přivítali celkem 73 prvňáčků, kteří na litvínovskou školu nastoupili do třech tříd, a popřáli jim, aby jim vydrželo nadšení.

Prvňáků každý rok přibývá

Do základních škol v Česku letos nastoupilo 115.000 prvňáků. Jejich počet v posledních letech pravidelně stoupá. Loni školní docházku zahájilo 112.600 a před dvěma lety 105.600 dětí. V roce 2005, od kdy ministerstvo počty prvňáků sleduje, jich do základních škol nastoupilo pouze 91.800.

Chládek připomněl některé změny, které ministerstvo chystá. Měl by se například sjednotit systém zápisu do základních škol. "Některé školy dělaly výběrová řízení, jiné ani nezjišťovaly, zda je dítě dostatečně zralé," uvedl Chládek.

Ministerstvo proto školám v deseti bodech doporučuje, jak při zápisu prvňáků postupovat. 

Stejně tak chce ministerstvo zavést jednotné přijímací zkoušky na střední školy. "Kvalita základních škol je velice roztříštěná. Řada jejich absolventů nemá na to, aby dosáhla úplného středního vzdělání. Na škole se trápí a při maturitě zjistí, že ji stejně nezvládnou," řekl Chládek.

Podle něho je na státu, aby stanovil minimum nutné pro studium na střední škole.

V Ústeckém kraji je 310 základních škol, nejvíce na Děčínsku (57), naopak nejméně na Mostecku (30). V nadcházejícím školním roce je bude navštěvovat 77.746 dětí, o 2500 více než v minulém školním roce.

Středních škol je v Ústeckém kraji 89, nejvíce opět na Děčínsku (18), naopak nejméně na Chomutovsku a Lounsku (8). V Ústeckém kraji je 30.577 středoškoláků, přibližně o 500 méně než loni.

 

Právě se děje

před 11 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy