Chládek si pro školství u Babiše vyjednal 4,2 miliardy navíc

ČTK ČTK
12. 8. 2014 13:26
Se svými požadavky na navýšení sumy uspěl jen částečně, původně žádal přes pět miliard korun.
Ministr školství Marcel Chládek
Ministr školství Marcel Chládek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Resort školství by měl mít v příštím roce v rozpočtu o 4,2 miliardy korun víc než letos, kdy má na výdaje bezmála 125 miliard.

Po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Se svými požadavky na navýšení sumy uspěl jen částečně, původně žádal přes pět miliard korun.

"Jsem polospokojen," uvedl Chládek. Dojednanou sumu ale považuje za úspěch. Další požadavky na navýšení financí už mít nebude.

Ministr před schůzkou řekl, že chce 2,2 miliardy na platy, miliardu na víc žáků v mateřských a základních školách, 800 milionů na sport a 1,3 miliardy na podporu operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Součet činí 5,3 miliardy korun.

Po jednání ministr řekl, že do platů by mělo v příštím roce putovat 2,5 miliardy korun navíc. Učitelé by si měli rozdělit dvě miliardy a nepedagogičtí pracovníci půl miliardy.

Kabinet už přislíbil růst výdělků ve veřejném sektoru o 3,5 procenta. Odbory požadovaly, aby takto přidáno dostali všichni zaměstnanci. Chládek uvedl, že je snaha promítnout zvýšení do tarifů. Učitelé by si tak mohli přilepšit podle délky praxe od 300 do 800 korun, nepedagogičtí pracovníci v průměru o 500 korun.

Chládek bude muset hledat v rozpočtu ministerstva

Na větší počet žáků, asistenty, psychology a pomůcky ve školách by měl resort dostat místo požadované miliardy o 300 až 400 milionů víc. Zbytek peněz má dohledat v jednotlivých částech svého rozpočtu. "Máme některé položky, které můžeme použít," podotkl Chládek.

Nedokončená je zatím podle něj debata o operačním programu. O financích pro něj budou společně jednat s vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a Babišem. Chládek před úterní schůzkou řekl, že by v příštích letech byly na rozjezd a provoz výzkumných center potřeba tři miliardy.

Dodal, že zvláštní zmocněnec bude nyní v jednotlivých střediscích zjišťovat, na kolik by stát vyšla a zda jsou udržitelná. Zpráva by měla být hotova začátkem září. Projedná ji pak vláda a rozhodne, jestli bude v budoucnu financovat všechna centra, či jen některá s rizikem, že část peněz bude muset Česko vrátit EU.

Podle Chládka by se 800 milionů na sport mělo rozdělit. Celkem 300 milionů by putovalo do olympijských center, 500 milionů na ostatní žádosti.

Podle prvního návrhu mělo ministerstvo školství na příští rok dostat o 83,5 milionů korun víc než letos. Nyní má podle schváleného rozpočtu na výdaje 124,99 miliardy korun. V částce nejsou finance z fondů EU.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy