Chládek si pro školství u Babiše vyjednal 4,2 miliardy navíc

ČTK ČTK
12. 8. 2014 13:26
Se svými požadavky na navýšení sumy uspěl jen částečně, původně žádal přes pět miliard korun.
Ministr školství Marcel Chládek
Ministr školství Marcel Chládek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Resort školství by měl mít v příštím roce v rozpočtu o 4,2 miliardy korun víc než letos, kdy má na výdaje bezmála 125 miliard.

Po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Se svými požadavky na navýšení sumy uspěl jen částečně, původně žádal přes pět miliard korun.

"Jsem polospokojen," uvedl Chládek. Dojednanou sumu ale považuje za úspěch. Další požadavky na navýšení financí už mít nebude.

Ministr před schůzkou řekl, že chce 2,2 miliardy na platy, miliardu na víc žáků v mateřských a základních školách, 800 milionů na sport a 1,3 miliardy na podporu operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Součet činí 5,3 miliardy korun.

Po jednání ministr řekl, že do platů by mělo v příštím roce putovat 2,5 miliardy korun navíc. Učitelé by si měli rozdělit dvě miliardy a nepedagogičtí pracovníci půl miliardy.

Kabinet už přislíbil růst výdělků ve veřejném sektoru o 3,5 procenta. Odbory požadovaly, aby takto přidáno dostali všichni zaměstnanci. Chládek uvedl, že je snaha promítnout zvýšení do tarifů. Učitelé by si tak mohli přilepšit podle délky praxe od 300 do 800 korun, nepedagogičtí pracovníci v průměru o 500 korun.

Chládek bude muset hledat v rozpočtu ministerstva

Na větší počet žáků, asistenty, psychology a pomůcky ve školách by měl resort dostat místo požadované miliardy o 300 až 400 milionů víc. Zbytek peněz má dohledat v jednotlivých částech svého rozpočtu. "Máme některé položky, které můžeme použít," podotkl Chládek.

Nedokončená je zatím podle něj debata o operačním programu. O financích pro něj budou společně jednat s vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a Babišem. Chládek před úterní schůzkou řekl, že by v příštích letech byly na rozjezd a provoz výzkumných center potřeba tři miliardy.

Dodal, že zvláštní zmocněnec bude nyní v jednotlivých střediscích zjišťovat, na kolik by stát vyšla a zda jsou udržitelná. Zpráva by měla být hotova začátkem září. Projedná ji pak vláda a rozhodne, jestli bude v budoucnu financovat všechna centra, či jen některá s rizikem, že část peněz bude muset Česko vrátit EU.

Podle Chládka by se 800 milionů na sport mělo rozdělit. Celkem 300 milionů by putovalo do olympijských center, 500 milionů na ostatní žádosti.

Podle prvního návrhu mělo ministerstvo školství na příští rok dostat o 83,5 milionů korun víc než letos. Nyní má podle schváleného rozpočtu na výdaje 124,99 miliardy korun. V částce nejsou finance z fondů EU.

 

Právě se děje

Další zprávy