škola

Ministerstvo školství přispěje asi 218 milionů korun na ukrajinské asistenty

Na uhrazení platů a dalších výdajů spojených s prací ukrajinských asistentů pedagoga pošle ministerstvo školství veřejným školám asi 218 milionů korun. Peníze na zaplacení práce asistentů od ledna do konce srpna tohoto roku dostane podle resortu celkem 552 škol ze všech krajů. Nejvíce peněz získají školy v Praze a Středočeském kraji. Novinářům to sdělila mluvčí úřadu Aneta Lednová. Od září do prosince loňského roku si podporu zhruba 114 milionů korun rozdělilo 583 škol. Cílem práce ukrajinského asistenta pedagoga je podpořit začleňování válečných uprchlíků z Ukrajiny do škol v Česku. Tito asistenti nemusí v aktuálním školním roce splňovat požadavky na výbornou znalost češtiny. Česky by podle legislativy měli umět natolik, aby se ve škole dokázali domluvit.

Zdroj: ČTK

Střelec zabil tři lidi ve dvou brazilských školách, dalších 11 lidí zranil

Na jihovýchodě Brazílie útočník ve dvou školách zastřelil dva učitele a studenta a jedenáct dalších osob zranil, nyní je na útěku, informovala místní média s odvoláním na místní úřady. Podle agentury AP byl útočník ozbrojený poloautomatickou pistolí a oblečený v neprůstřelné vestě.

Útočník vtrhl do státní základní a střední školy a do soukromé vzdělávací instituce, které se nacházejí na stejné ulici v městečku Aracruz v brazilském státě Espírito Santo.

Záběry z bezpečnostních kamer ukázaly, že střelec měl na sobě neprůstřelnou vestu a k útokům použil poloautomatickou pistoli. Útočník měl částečně zakrytý obličej, což ztěžuje jeho identifikaci. Policie vyšetřuje, zda mu nepomáhaly další osoby.

Zdroj: ČTK

Střelec z Floridy, který zabil 17 lidí, dostane doživotí, doporučila to porota

Porota v procesu s Nikolasem Cruzem, který v roce 2018 ve střední škole na Floridě zabil 17 lidí, doporučila doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění. Informovala o tom agentura AP. Porota se podle ní jednomyslně nedohodla na trestu smrti.

Podle floridského zákona je zapotřebí, aby se na trestu smrti shodli všichni porotci aspoň v jednom bodu obžaloby. Cruz byl souzen za 17 vražd a zranění 17 lidí. Soudkyně četla rozhodnutí porotců pro jednotlivé oběti. Jejich rodiče a příbuzní sedící v sále s rozhodnutím viditelně nesouhlasili, píše AP.

Soudkyně Elizabeth Schererová podle AP formálně verdikt oznámí 1. listopadu.

Nyní 24letý Cruz se před rokem přiznal, že 14. února 2018 zabil 14 studentů a tři zaměstnance školy a 17 lidí zranil. Řekl, že zvolil den svatého Valentýna, aby tento svátek studenti školy Marjory Stonemanové Douglasové v Parklandu nemohli už nikdy slavit.

Státní zástupce Mike Satz v procesu poukázal na to, že Cruz útok osm měsíců plánoval, sedm minut chodil chodbami školy a pak ze své poloautomatické zbraně vypálil 140 střel. Jako důkazy u soudu nechal přehrát záběry z bezpečnostních kamer a ukázal i fotografie mrtvých. Vypovídali učitelé a studenti, kteří přežili.

Zdroj: ČTK
Pokračovat