Školství dá pět milionů na program pro talentované děti

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
30. 7. 2014 14:51
Nadaní čeští studenti se od nového školního roku budou moci zúčastnit programu Centra pro talentovanou mládež při Johns Hopkins University.
Škola pro nadané děti v Českých Budějovicích.
Škola pro nadané děti v Českých Budějovicích. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nadaní čeští studenti budou mít možnost zúčastnit se programu Centra pro talentovanou mládež (CTY). Ministerstvo školství na projekt, který se rozběhne ve školním roce 2014/2015, vyčlenilo pět milionů korun.

"Finanční prostředky dostanou školy, které budou spolupracovat s CTY Johns Hopkins, podle počtu přihlášených studentů a finanční náročnosti kurzů CTY Online," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Ministr školství Marcel Chládek se rozhodl projekt podpořit na základě výsledků pilotního programu pro nadané středoškoláky ve spolupráci s Centrem pro talentovanou mládež při Johns Hopkins University a zastupující nadací American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies (AFCSLS).

"Zároveň bych byl rád, aby Centrum pro talentovanou mládež v dohledné době vzniklo i v České republice,“ dodal ministr. Podle něj bude centrum přidanou hodnotou pro Českou republiku a její vzdělávací systém.

Úřad bude nyní hledat finanční podporu.

Centra pro talentovanou mládež jsou v Evropě zatím pouze dvě. Česká pobočka by se tak stala členem mezinárodní sítě s působností pro země střední Evropy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy