Školství dá pět milionů na program pro talentované děti

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
30. 7. 2014 14:51
Nadaní čeští studenti se od nového školního roku budou moci zúčastnit programu Centra pro talentovanou mládež při Johns Hopkins University.
Škola pro nadané děti v Českých Budějovicích.
Škola pro nadané děti v Českých Budějovicích. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nadaní čeští studenti budou mít možnost zúčastnit se programu Centra pro talentovanou mládež (CTY). Ministerstvo školství na projekt, který se rozběhne ve školním roce 2014/2015, vyčlenilo pět milionů korun.

"Finanční prostředky dostanou školy, které budou spolupracovat s CTY Johns Hopkins, podle počtu přihlášených studentů a finanční náročnosti kurzů CTY Online," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Ministr školství Marcel Chládek se rozhodl projekt podpořit na základě výsledků pilotního programu pro nadané středoškoláky ve spolupráci s Centrem pro talentovanou mládež při Johns Hopkins University a zastupující nadací American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies (AFCSLS).

"Zároveň bych byl rád, aby Centrum pro talentovanou mládež v dohledné době vzniklo i v České republice,“ dodal ministr. Podle něj bude centrum přidanou hodnotou pro Českou republiku a její vzdělávací systém.

Úřad bude nyní hledat finanční podporu.

Centra pro talentovanou mládež jsou v Evropě zatím pouze dvě. Česká pobočka by se tak stala členem mezinárodní sítě s působností pro země střední Evropy.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy