Problémy ve školách začne od září řešit školský ombudsman

ČTK ČTK
25. 8. 2014 13:36
Funkce se ujme bývalý ministr školství Eduard Zeman. Na ombudsmana se budou moci obrátit studenti, rodiče i učitelé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Problémy, s nimiž se rodiče, studenti i učitelé setkávají ve školách, bude nově řešit školský ombudsman. V polovině září se funkce, na jejíž zřízení v pondělí upozornil Deník, ujme někdejší ministr školství Eduard Zeman. Bude zaměstnancem ministerstva na poloviční úvazek, sdělila mluvčí úřadu Klára Bílá.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) s touto myšlenkou přišel poté, co na ministerstvo dorazila řada závažných stížností, kterým se jeho úřad ani Česká školní inspekce nemůže věnovat. Hlavním úkolem školského ombudsmana bude proto řešení problémů a důkladné prošetření údajných křivd, k nimž ve školách dochází.

"Bude ale i poradním orgánem pro žáky, studenty, jejich rodiče a v neposlední řadě také pedagogy. Školský ombudsman bude rovněž plnit roli mediátora mezi ministerstvem, vzdělávacími zařízeními a odbornou veřejností," uvedla mluvčí.

V této roli bude působit jeden z Chládkových předchůdců Eduard Zeman, který byl v letech 1998 až 2002 ministrem školství ve vládě Miloše Zemana.

"Eduard Zeman je člověk s pedagogickou praxí, ale stejně tak má za sebou cenné zkušenosti z pozice ministra školství, což je ideální kombinace pro výkon funkce ombudsmana," zdůvodnila mluvčí jeho výběr.

Školský ombudsman by měl v této oblasti plnit obdobnou roli jako veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Občané se na ni mohou obracet především v situacích, kdy se cítí být dotčeni jednáním úřadů a dalších institucí vykonávajících státní správu.

Pravomoci ombudsmanky upravuje samostatný zákon z roku 1999, který začal platit v roce 2000. Mohly by se rozšířit, pokud bude schválena novela, kterou připravil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy