výzkum

Výzkum: Češi méně sportují méně, pohybem by se ušetřilo přes 150 miliard korun

V Česku přibývá lidí bez pohybu. Loni nesportovalo 32 procent populace, o dvě procenta více než o rok dříve. Z výsledků ve čtvrtek zveřejněného průzkumu MultiSport Index mapujícího vztah Čechů k pohybu a jeho důsledkům vyplývá, že největší bariérou jsou slabá vůle, málo času a také finanční náročnost. Málokdo sportuje, aby si upevnil zdraví, pravidelným pohybem by se přitom podle studie na zdravotní péči ušetřilo přes 150 miliard korun.

Alespoň jednou týdně podle průzkumu, který pro MultiSport Index realizuje agentura NMS od roku 2019 mezi více než 3000 respondenty, sportovalo vloni 53 procent Čechů. Třikrát týdně se pohybuje 22 procent tuzemské populace a 45 procent lidí by se označilo za sportovce.

Z lidí, kteří sportují, jsou nejčastější formou pohybu z 52 procent procházky a výšlapy do hor, následuje cyklistika (34 procent), plavání (24 procent) a běh (22 procent).

Studie uvádí, že celkové výdaje na zdravotní péči v Česku dosáhly v roce 2020 hodnoty 526 miliard korun a na jednoho občana vychází ročně přes 49 tisíc korun. "Pokud by měli Češi více pohybu, bylo by možné snížit náklady na zdravotní péči o 25 až 30 procent. Ušetřili bychom tedy přes 150 miliard korun. Větší míra pohybu by mohla snížit užívání léků až o třetinu," řekl Bunc.

Zdroj: ČTK

Senát schválil odchod Česka ze Spojeného ústavu jaderných výzkumů u Moskvy

Česko zřejmě ukončí svoje členství ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně u Moskvy. Vládní návrh na výpověď příslušné dohody ve středu schválil Senát, přede dvěma týdny i Sněmovna. Návrh musí podepsat ještě prezident. Výpověď dohody navrhlo ministerstvo školství a zdůvodnilo tento krok ruskou agresí vůči Ukrajině a uvalením sankcí vůči Rusku ze strany mezinárodního společenství.

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) senátory informoval, že ve smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta. Proto je podle něj třeba rozhodnout do září, aby Česko nemuselo posílat ústavu další finance. Česko ročně platilo příspěvek kolem 5,6 milionu dolarů, tedy něco přes 130 milionů korun.

Ústav je mezivládní organizací a přibližně 82 procent jejího rozpočtu hradí Ruská federace, jejíž vliv v organizaci silně dominuje, uvádí vláda. Současná mezinárodně-politická situace je podle ní důvodem, proč je navrhováno členství Česka v ústavu co nejdříve ukončit. Ústav vznikl v roce 1956 na základě dohody o zřízení Spojeného ústavu jaderných výzkumů s cílem rozvíjet teoretický a experimentální výzkum fyziky částic, jaderné fyziky, fyziky kondenzovaných látek a radiobiologie

Zdroj: ČTK
Pokračovat