matematika

Průměr u letošních přijímacích zkoušek v češtině je horší, v matematice lepší

Uchazeči o studium čtyřletých oborů získali letos u jednotných přijímacích zkoušek v průměru méně bodů v češtině a více bodů v matematice než v roce 2019. Na víceletých gymnáziích se průměrný počet dosažených bodů zvedl. Vyplývá to z výsledků, o kterých ve čtvrtek informoval organizátor zkoušek Cermat. Kolik žáků u přijímacích zkoušek uspělo a kolik bodů jim stačilo k přijetí, není z údajů Cermatu zřejmé. O přijetí či nepřijetí rozhodují ředitelé jednotlivých škol, kterým dnes Cermat výsledky zkoušek předal. Jak uspěli, se uchazeči dozví nejpozději v pondělí.

Zkoušky na čtyřleté maturitní obory se konaly 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 19. a 20. dubna. Podle Cermatu se k nim přihlásilo 103 tisíc zájemců o maturitní obory, z toho přibližně 78 tisíc na čtyřleté obory a zbytek na šestiletá a osmiletá gymnázia. K přijímacím zkouškám na maturitní obory se navíc přihlásilo rovněž 1281 uprchlíků z Ukrajiny. Naprostá většina z nich se chtěla dostat na čtyřleté obory, 21 jich podalo přihlášky na víceletá gymnázia. Podle odhadu ministerstva školství je v Česku asi 25 tisíc uprchlíků ve věku středoškoláků. Ukrajinští uprchlíci, kteří se přihlásili na střední školy, dosáhli v průměru horších výsledků než ostatní uchazeči.

Uchazeči na čtyřletých oborech měli podle Cermatu správně v průměru 55,7 procenta testu z českého jazyka a 45,5 procenta v matematice. Vzhledem k tomu, že v minulých dvou letech se zkoušky konaly za odlišných podmínek kvůli opatřením proti covidu-19, srovnal Cermat výsledky se situací v roce 2019. Proti tehdejšímu roku je letos průměr v češtině o 3,4 procentního bodu horší, a v matematice naopak o 2,4 procentního bodu lepší.

Na šestiletých gymnáziích dosáhli uchazeči v češtině průměrného výsledku 59,1 procenta a v matematice 53,7 procenta. Na osmiletých gymnáziích se jim test z češtiny vydařil v průměru na 54 procent a v matematice na 44,9 procenta. 

 

 

Zdroj: ČTK

Povinná maturita z matematiky nebude, Zeman podepsal zákon, který ji zruší

Povinná maturita z matematiky od příštího roku zavedena nebude. Maturanti budou moci tak jako dosud dát přednost zkoušce z cizího jazyka. Změnu přinese novela školského zákona, kterou ve středu podepsal prezident Miloš Zeman, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Novela také znamená, že státní část maturit se omezí jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se přesunou zpět do škol.

Zdroj: ČTK

Někteří maturanti skládají těžší test z matematiky, není součástí povinné státní zkoušky

Na středních školách se ve středu koná didaktický test pro maturanty, kteří se dobrovolně přihlásili k obtížnější zkoušce z matematiky. Test není součástí povinné státní maturity. Některé vysoké školy k jeho výsledkům ale přihlíží při přijímání ke studiu. Letos se pro něj rozhodlo 3405, tedy zhruba pět procent středoškoláků, kteří skládají maturitu poprvé.

Zkoušku s názvem Matematika+ nedělají maturanti vždy ve své škole, koná se jen ve vybraných. Přibližně tři čtvrtiny přihlášených k testu jsou z gymnázií. Zbytek hlavně z technických středních škol a lyceí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat