Bydlení v Brně je jedno z nejdražších v Česku. Volných bytů ke koupi i k pronájmu je tam dlouhodobý nedostatek a ceny stále stoupají. V březnu se nabízely za více než sto tisíc korun za metr čtvereční. Brněnští radní nyní s vysoutěženým komerčním partnerem chtějí na městských pozemcích poblíž bohunické nemocnice vybudovat dostupnější bydlení pro lékaře, učitele či mladé rodiny.
Předchozí vedení města v čele s ANO se ale v roce 2017 části lukrativní půdy v oblasti nazývané Západní Brána vzdalo. Tehdejší náměstek primátora Richard Mrázek, kterého do ANO přes odpor brněnské buňky před volbami zapsal Jaroslav Faltýnek, dohodl jejich směnu. Městskou půdu vyměnil za dvanáctkrát menší blízké pozemky, které dlouhodobě držela soukromá firma ovládaná místními developery. Mrázek argumentoval, že majetek soukromníků je nezbytný pro prodloužení tramvajové trati.
"Bez dohody o těchto pozemcích by trať nebylo možné postavit," tvrdil tehdy Mrázek. Podle něj firma Západní Brána Brno odmítla městu svou půdu prodat a byla ochotná jednat pouze o směně pozemků a doplatku asi 90 milionů korun. "Jinou cestu majetkoprávního vypořádání odmítla," uvedl Mrázek. Směnu pak svým podpisem potvrdil tehdejší primátor Petr Vokřál. I jeho do hnutí ANO dostal Faltýnek.
Noví majitelé ale svůj projekt na nyní už bývalých městských pozemcích neodstartovali. Čtvrt roku po směně svou společnost i s půdou prodali advokátovi Ivu Sklenářovi žijícímu v Olomouci, který je blízký miliardáři a Faltýnkovu příteli Pavlu Hubáčkovi. Částku 179 milionů korun na nákup firmy navíc Sklenářovi půjčila Hubáčkova banka Creditas. Sklenář odmítal komentovat, zda je skutečným majitelem firmy, nebo jen prostředníkem pro Hubáčka. Transakci loni popsal Radiožurnál.
Nový oficiální majitel: miliardář Hubáček
Ani advokát Sklenář ale nakonec oficiálním majitelem nezůstal. Po dalším prodeji firmy je jasné, že developerem bude přímo miliardář Hubáček. V evidenci skutečných majitelů se jeho jméno u firmy objevilo v lednu, zjistily Aktuálně.cz a Hospodářské noviny. Hubáček tak bude moci dostavět projekt. Firma v minulosti oznámila 443 bytů a 193 apartmánů. V plánu měla i hotel se 163 lůžky. Město mezitím dokončuje blízkou podzemní tramvajovou zastávku, která místo ještě zhodnotí.
Hubáček se zná nejen s Faltýnkem, ale také s brněnským exnáměstkem Mrázkem, který vyjednal vyčlenění pozemků z majetku města. Tehdy opoziční ČSSD kritizovala, že se Brno vzdává cenné půdy a že když už tak činí, neprodává ji v dražbě, aby za pozemky získalo co nejvyšší částku.
Redakce už dříve popsaly další dva případy směn, jimiž se během roku 2017 politici ANO v Brně zbavili jinak soukromníkům nedostupných městských pozemků. I na nich dnes byty budují firmy napsané na lidi spřízněné s Faltýnkovým známým. Západní Brána je zatím jediná, k níž se Hubáček oficiálně přihlásil.
Na dotazy redakce Hubáček nereagoval. K tomu, zda mu známost s Faltýnkem a Mrázkem napomohla výhodně získat byznys, se reportérům dlouhodobě odmítá vyjádřit. "Dotazy jsem panu Hubáčkovi přeposlala," uvedla mluvčí miliardáře Lucie Brunclíková.
Někdejší vlivný šéf poslaneckého klubu ANO a pravá ruka Andreje Babiše Jaroslav Faltýnek se však od toho distancuje. "Vůbec nic o tom nevím, nikdy jsem to neřešil a nezajímá mne to," napsal reportérům.
Faltýnek žil v bytě napsaném na Hubáčkova manažera. Firma, která zprostředkovávala úvěry od Hubáčkovy banky, také založila byznys Faltýnkova syna Jiřího. Ten tak mohl dokončit jiný developerský projekt v Brně a prodejem bytů utržit miliony korun.
Další obchod pro Hubáčka díky Faltýnkovým lidem
- Když policisté dělali v kauze Stoka v roce 2019 domovní prohlídku v pražském bytě Jaroslava Faltýnka, ukázalo se, že tehdejší šéf poslaneckého klubu ANO nebydlí ve vlastním. Byt byl napsaný na firmu zaměstnance olomouckého miliardáře Pavla Hubáčka.
- Hubáček získal třetinový podíl ve firmě ČD-Telematika, kterou většinově vlastnily státní České dráhy. Přesto ale nabídku získat zbytek firmy nevyužily.
- Hospodářské noviny dříve popsaly, že obchod Hubáčkovi svou liknavostí umožnili "Faltýnkovi lidé" v resortu dopravy. Prvořadou odpovědnost podle zjištění nesl bývalý náměstek ministra dopravy a šéf dozorčí rady Českých drah a ČD-Telematiky Milan Feranec - Faltýnkův blízký přítel z Olomouce, poslanec ANO a zároveň bývalý kolega z Agrofertu. Vliv v resortu dopravy získal právě díky Faltýnkovi. Oba muži jakýkoliv problém popírali.
- Podíl v telekomunikační firmě následně od Hubáčka koupila PPF. České dráhy tento podíl získaly až v roce 2021. Místo původních 200 milionů korun zaplatil stát nakonec zhruba 850 milionů.
S vysvětlením, zda je náhoda, že cenné městské pozemky získal jeho přítel, Faltýnek odkázal na exnáměstka Mrázka s exprimátorem Vokřálem. Oba před komunálními volbami v roce 2014 sám přivedl do hnutí a zajistil jejich umístění v čele kandidátky. Očekával značný volební úspěch, a tedy i získání vlivných postů pro ANO. A to se potvrdilo. Vokřál se stal primátorem a Mrázek jeho náměstkem pro majetek zodpovědným právě za městské pozemky.
Mrázek: Hubáček u jednání o směnách nebyl
Mrázek ale stejně jako Faltýnek odmítá, že by při iniciování trojice směn plánoval byznys pro svého přítele. "Samozřejmě nepopírám, že pana Hubáčka znám. U jednání o směnách ani on, ani lidé z jeho okolí nebyli," komentoval už dříve Mrázek. Stojí si za tím, že směny byly pro město výhodné a že nemohl vědět, u koho půda skončí.
Protikorupční experti jeho vysvětlení ale za dostatečné nepovažují. "A to vzhledem k blízké provázanosti klientelistické skupiny kolem pana Hubáčka. Přesně pro takovéto situace je potřeba mít kvalitně nastavená lobbistická a protikorupční opatření, aby bylo možné potenciální ovlivnění identifikovat a omezit," uvádí analytik Transparency International Marek Chromý.
S Mrázkem jezdil Hubáček, podle žebříčku Forbesu 24. nejbohatší Čech s majetkem téměř 12 miliard, na dovolenou. Krátce před volbami, v květnu 2014, na Mrázkův bankovní účet dorazilo 5,6 milionu korun přímo od Hubáčka. Redakce mají výpis k dispozici. Mrázek tvrdí, že peníze od Hubáčka mu přišly za akcie Creditas, které si v minulosti pořídil. "Je to částečná platba za akcie, které si pan Hubáček kupoval zpět," tvrdil někdejší náměstek, který nyní už v politice nepůsobí.
Směny kvůli stadionům, které podporoval Babiš
Západní Brána Brno ale není jedinou směnou, díky nimž z jinak nedostupných pozemků může těžit Hubáček či jeho blízcí. Jeho lidem město směnilo pozemky v dalších dvou případech. Politici ANO ale tentokrát neargumentovali nezbytností půdy pro stavbu tramvajové tratě. Směnu zdůvodňovali tím, že pozemky, které za ně soukromníci poskytnou, jsou potřeba pro výstavbu stadionů. Ani jeden se dodnes stavět nezačal.
Oba projekty pomohl brněnským bossům ANO propagovat Andrej Babiš jako tehdejší ministr financí a šéf hnutí, který to pojal jako součást předvolební kampaně. "Potřebují nový stadion pro 12 500 diváků. Viděl jsem projekt, udělám maximum pro jeho prosazení," psal Babiš na Twitteru v dubnu 2017 o stadionu pro hokejovou Kometu v lokalitě Za Lužánkami.
Mrázek následně přistoupil ke směně pozemků s firmou Eiskon Development, která vlastnila úzký proužek půdy v místě prezentované stavby. Místo odkoupení nabídl majiteli, který se jinak zabývá prodejem vybavení pro cukrárny, náhradou půdu v lokalitě Ponava. Muž ale musel městu doplatit zhruba 50 milionů, což byl cenový rozdíl mezi hodnotami parcel, který určil znalecký posudek. Půjčila mu na to firma Vitacredit, která tehdy zprostředkovávala úvěry od Hubáčkovy banky. Založila v minulosti mimo jiné i Faltýnkova syna.
Ani tento brněnský podnikatel si ale nově nabyté pozemky dlouho nenechal. Obratem svou firmu prodal Hubáčkovu advokátovi. Jiřímu Kňávovi na nákup půjčila tentokrát už rovnou banka Creditas.
Hokejový stadion dodnes nestojí a nynější vedení v čele s ODS ho plánuje jinde. Pozemků pro byty se tak Brno vzdalo zbytečně. Zato Kňáva je podle obchodního rejstříku jediným majitelem řetězce firem, který staví komplex nazvaný Augarten. Jde o 144 bytů a 181 apartmánů k pronájmu, počítá se i se vznikem obchodů. I tato investice se tím zhodnotí o stovky milionů korun.
Babiš jako ministr financí sliboval také atletický stadion v brněnské čtvrti Bohunice. Chtěl ho dokonce spojit s dráhou pro rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, což novinářům vysvětloval přímo na místě. Také tady ale stavbě "překáželi" soukromí majitelé pozemků z firmy CD XXI. A i s nimi se Mrázek nedohodl na výkupu, ale na směně. Za bohunické pozemky získali další půdu v oblasti Ponavy.
Brněnskou buňku ANO rozvrátila korupční kauza
Ve stejný den v únoru 2017, kdy firma CD XXI podepsala s náměstkem Mrázkem smlouvu o směně parcel, prodala původně městskou půdu společnosti Kappa Properties. Tu tehdy oficiálně vlastnil Jiří Martiňák, který dělá pro Hubáčkovy firmy developerské projekty. Na parcelách nyní vzniká další projekt bytových domů. Místo atletického stadionu je dodnes prázdný pozemek, Brno na stavbu nemá peníze.
"Ano, sport jsem významně podporoval, ale nic nevím o tom, co píšete. V životě jsem to neslyšel," reagoval Babiš na dotaz Aktuálně.cz a Hospodářských novin, zda věděl, že směny pozemků pro jím propagované projekty umožnily byznys lidí Faltýnkova přítele.
Vztahy někdejších vlivných komunálních politiků ANO s Faltýnkem se postupně vyhrotily kvůli kauze manipulací s městským majetkem. V případu zvaném Stoka nyní hrozí až 14 let vězení za korupci dalšímu známému zmiňované trojice a někdejšímu vlivnému politikovi ANO Jiřímu Švachulovi.
Policisté ale z podílu na nelegálních obchodech dodnes podezřívají i Faltýnka a jeho syna. Blízké kontakty se Švachulou měl i Mrázek. Vokřál a Mrázek už hnutí ANO opustili. Vokřál to zdůvodnil tím, že brněnská buňka zůstává napojená na podsvětí. Švachulu ANO vyloučilo. Babiš nakonec celou brněnskou buňku svého "protikorupčního hnutí" nechal zrušit.