Domácí

12. 10. 2019 9:13

Horní úsek lanovky na Sněžku zastavil silný vítr. Na vrcholu je pět stupňů nad nulou

Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku se dnes kvůli silnému větru nerozjel. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Vyplývá to z informací na webu lanové dráhy, kde je možné sledovat aktuální údaje o provozu. Situace se během dne může změnit.

Z Růžové hory to je na vrchol Sněžky 2,5 kilometru pěšky. Podle webu polské horské služby bylo ráno na Sněžce okolo pěti stupňů, pocitová teplota mezi jedním až dvěma stupni Celsia a dobrá viditelnost.

11. 10. 2019 16:16

Do zdravotnictví půjde skrze úhradovou vyhlášku dalších 4,9 miliardy, shodli se Babiš s Vojtěchem

Premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem se v pátek domluvili na tom, že do zdravotnictví skrz úhradovou vyhlášku půjde dalších 4,9 miliard korun navíc. Novinářům to řekli po jednání zdravotnických expertů obou stran. Babiš dosud úhradovou vyhlášku otevírat odmítal, dnes ale připustil, že je to nutné kvůli kompenzaci zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře plošně o 1500 korun. Platí i původní závazek rozdělit z rezerv pojišťoven dalších šest miliard, takže v rozpočtu přibude zhruba 10,8 miliardy korun.

Podle původního znění vyhlášky má být příští rok na zdravotní péči k dispozici 334 miliard korun. "Když vezmeme ty rezervy a k tomu 4,9 miliardy, tak se bavíme kolem 10,8 miliardy přibližně. To si myslím, že je blízko představám zástupců KSČM," uvedl po jednání Babiš. Filip dodal, že skrze vyhlášku se rozdělí i šest miliard, které původně plánovalo ministerstvo distribuovat nad její rámec.

Předseda KSČM předpokládá, že komunisté na základě dnešní dohody pravděpodobně podpoří vládní návrh rozpočtu v prvním čtení sněmovny.

Zdroj: ČTK