Vítězství, jásá Trump a do voleb jde silnější. Kritiky zesměšnil ironickou animací

Daniel Anýž Daniel Anýž
6. 2. 2020 10:22
Americký Senát ve středu v noci Donalda Trumpa zprostil obvinění, že porušil americkou ústavu. Zůstává tak 45. prezidentem USA. U svého jména ale bude mít záznam "impeachment". Do obhajoby Bílého domu jde ovšem posílen.
Prezident USA Donald Trump
Prezident USA Donald Trump | Foto: Reuters

Pět měsíců trvající řízení, ve kterém se demokraté neúspěšně pokusili odvolat prezidenta z funkce, skončilo. Donald Trump slaví. Krátce po nočním osvobozujícím rozsudku publikoval tweet s ironickou animací, ve které navěky zůstává americkým prezidentem.

V jiném vzkazu napsal "VÍTĚZSTVÍ naší země nad podvodem impeachmentu" a oznámil, že ve čtvrtek se k verdiktu veřejně vyjádří.

Podle některých amerických médií Trump tentokrát nepřehání, když se označuje za vítěze. Impeachment podle deníku Wall Street Journal před listopadovými prezidentskými volbami poškodí více demokraty než Trumpa.

"Jaká by to byla ironie, kdyby demokraté, kteří tak nenávidí pana Trumpa, mu svým impeachmentem pomohli vyhrát druhý prezidentský mandát," uvažuje deník Wall Street Journal ve svém redakčním komentáři.

Senát prezidenta zprostil obvinění v obou článcích obžaloby, které proti němu demokraté vznesli. Podle demokratů Trump překročil své pravomoci, když měl loni v létě pozdržet americkou vojenskou pomoc Ukrajině, pokud tamní prezident Volodomyr Zelenskyj nezahájí vyšetřování proti Joeu Bidenovi, možnému Trumpovu soupeři do voleb 2020.

V druhém článku demokraté prezidenta obvinili, že protiústavně bránil vyšetřování celé kauzy, a tím pohrdal Kongresem. Ale už v okamžiku, kdy sněmovna před Vánoci bez jediného republikánského hlasu žalobu schválila, bylo takřka jisté, že republikány ovládaný Senát ji zamítne.

Definitivně se to potvrdilo minulý pátek, kdy republikáni odmítli do Senátu předvolat další svědky, jmenovitě Johna Boltona, který byl do loňského září Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost.

Jedinou neznámou pak už jen bylo, zda Senát o Trumpovi rozhodne čistě podle stranických linií, nebo někdo ze zákonodárců tuto hranici přestoupí. K demokratům se ve středu nakonec přidal jediný republikán - senátor Mitt Romney z Utahu.

"Mitt by měl být vyloučen z republikánského senátorského klubu," reagoval na Twitteru prezidentův syn Donald Junior.

Romneyho osamělý hlas, o kterém se navíc už dopředu spekulovalo, ovšem nemění nic na obrazu Republikánské strany ještě pevněji než kdy předtím jednotně semknuté za svým prezidentem.

Republikáni sešikovaní za Trumpem

A právě to je podle řady komentátorů, například i z listu Washington Post, jeden z důvodů, proč prezident vychází z celého procesu politicky posílen. Trumpovi voliči za ním prakticky bezvýhradně stojí, 94 procent z nich bylo v pár dní starém průzkumu proti jeho odvolání z funkce.

Tento jednolitý názor voličské základny ve svém rozhodování reflektují i republikánští politici. Mnozí z nich ve shodě s prezidentem tvrdí, že neudělal nic špatného a že demokraté jen pořádali politický "hon na čarodějnice".

Část republikánů připouští, že Trump jako prezident pochybil. Ale podle nich nešlo o tak vážnou věc, aby to ospravedlnilo jeho odvolání z funkce. "Nebylo správné, když prezident žádal cizího státníka, aby vyšetřoval jeho politického oponenta, a k podpoře toho požadavku zadržel pomoc ze strany USA," uvedl republikánský senátor Lamar Alexander minulý pátek.

Alexander tím sám potvrdil, že demokraté prokázali, z čeho prezidenta obvinili. "Ne za každé provinění ukládáte trest smrti," dodal ovšem Lamar Alexander, když minulý pátek hlasoval proti připuštění svědků.

Podle senátora by nebylo správné, kdyby "Senát odstranil prezidenta z úřadu a znemožnil mu, aby se účastnil letošních voleb". Tento argument, že deset měsíců před prezidentskými volbami mají mít verdikt o Trumpovi v rukách američtí voliči, opakovali i mnozí další republikánští politici.

Americká média k tomu upozorňují na čerstvé průzkumy, které ukazují, že Trumpova popularita se v posledních týdnech zvedla. Konkrétně podle v úterý zveřejněného šetření Gallupova ústavu Trumpa hodnotí kladně 49 procent Američanů.

Je to nejvíce za celou dobu Trumpova prezidentství, prezidenta nyní vnímá pozitivně více Američanů, než když v lednu 2017 nastupoval do úřadu. Podle politického reportéra listu Washington Post Aarona Blakea je evidentní, že celý proces impeachmentu "nijak nepoškodil Trumpovy šance do prezidentských voleb 2020".

Bludiště demokratických primárek

Podle listu Wall Street Journal průzkumy ukazují, že prezident z celého procesu vyšel posílen. Deník připomněl, že rovněž prezidentovi Billu Clintonovi stoupla popularita, když se ho republikáni v roce 1999 pokusili odvolat.

Neúspěšný konec demokratického pokusu o Trumpovo odvolání se navíc časově sešel s velmi rozpačitým a problematickým startem jejich stranických primárek v Iowě.

Kvůli technickým potížím nebyl demokratický štáb schopen vyhlásit oficiální výsledky a finální součty ze všech okrsků nebyly zveřejněny ještě ani ve čtvrtek ráno.

Sami demokraté přiznávají, že šlo o zahanbující start výběru jejich prezidentského kandidáta. "Iowa byla debakl. To se nedá pochopit," uvedl dlouholetý demokratický poradce Joe Trippi, který byl v roce 2004 šéfem kampaně tehdejšího prezidentského kandidáta Howarda Deana.

Pro Donalda Trumpa byl demokratický zmatek v Iowě vítanou příležitostí k útoku. "Volby demokratů v Iowě jsou nekontrolovatelnou katastrofou. Nic nefunguje, úplně stejně jako když řídili zemi," napsal prezident na Twitter.

Nebyl to ovšem jen samotný chaotický průběh voleb v Iowě, co znepokojilo mnohé demokratické analytiky a poradce. Varovný pro šance demokratů v listopadovém souboji s Trumpem může podle nich být i jejich výsledek.

Bývalý viceprezident Joe Biden v Iowě skončil až čtvrtý, za třetí Elizabeth Warrenovou a s poměrně velkým odstupem za vyrovnaným vítězným duem Pete Buttigieg a Bernie Sanders.

Právě Biden byl přitom dosud považován za vedoucího středového kandidáta s nejlepší šancí porazit Donalda Trumpa. Hned první ostrý volební test ale těmito papírovými předpoklady otřásl.

"Zatím to nejde příliš dobře. Právě teď z toho tedy nemám vůbec dobrý dojem," komentoval výsledky z Iowy známý demokratický poradce James Carville, který byl v roce 1992 šéfem úspěšné prezidentské kampaně Billa Clintona.

Trump dělá kampaň, demokraté vyšetřují

"Musíme se rozhodnout, čím chceme být. Chceme být ideologickým kultem? Nebo chceme mít většinové instinkty a být většinovou stranou?" varoval poradce Carville před možností, že by demokraté na prezidenta nakonec mohli nominovat představitele liberálně-levicového křídla strany Bernieho Sanderse.

Trump měl navíc hned v úterý možnost vystoupit v ostře sledovaném projevu. Zatímco demokraté zpytovali svědomí, prezident využil svoji zprávu o stavu unie, aby před nejširším americkým publikem bombasticky prezentoval své skutečné i domnělé úspěchy.

Republikáni mají po událostech posledních dnů - po demokratickém debaklu v Iowě, Trumpově úterní zprávě o stavu unie a středečním osvobozujícím verdiktu Senátu - přesně opačné pocity než demokrat James Carville.

"Prezidentova kampaň teď bude jen větší a silnější," uvedl Brad Parscale, šéf Trumpovy kampaně. Demokraté se podle něho s impeachmentem naprosto "politicky přepočítali".

Demokraté ovšem avizují, že chtějí celou věc dál šetřit. Šéf legislativního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler oznámil, že k výslechu povolá Johna Boltona.

 

Právě se děje

Další zprávy