impeachment

Trump: Armáda by mohla zvážit trest pro exporadce Bílého domu, který byl svědkem v rámci impeachmentu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že armáda Spojených států by mohla zvážit, zda disciplinárně potrestá někdejšího bezpečnostního poradce Bílého domu Alexandera Vindmana. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podplukovník Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při vyšetřování Trumpa v rámci procesu ústavní žaloby na prezidenta, neboli impeachmentu, přišel minulý týden o práci v poradním orgánu Bílého domu.

Zdroj: ČTK

Průzkum: S rozhodnutím Senátu zbavit Trumpa obvinění souhlasí 43 procent Američanů

Se středečním rozhodnutím Senátu amerického Kongresu zbavit prezidenta Donalda Trumpa obvinění v procesu ústavní žaloby souhlasí 43 procent Američanů. Rozhodnutí naopak nepodporuje 41 procent občanů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který uskutečnila společnost Ipsos pro agenturu Reuters.

Reuters k průzkumu poznamenal, že Američané jsou rovnoměrně rozděleni, převážně podle stranických preferencí, v názoru na rozhodnutí Senátu ovládaném republikány v procesu takzvaného impeachmentu.

Třiačtyřicet procent respondentů podporuje rozhodnutí Senátu ponechat Trumpa v úřadě. Jedenačtyřicet procent jich se zproštěním viny nesouhlasí a 17 procent dotázaných nemělo jasný názor.

Zároveň ale 48 procent lidí uvedlo, že Trump se pravděpodobně dopustil skutků, z nichž byl obviněn, ale Senát ho ochránil. Naopak 39 procent amerických voličů se domnívá, že Trump je pravděpodobně nevinen, a Senát tak učinil své rozhodnutí po právu.

Zdroj: ČTK

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Pokračovat