Trump zůstává prezidentem. Demokraté s ústavní žalobou neuspěli

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2020 23:39
Americký prezident Donald Trump nebude sesazen z funkce. Demokraté v Senátu USA neuspěli se svou ústavní žalobou proti hlavě státu. Trump osvobození zatím nekomentoval.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

Republikáni mají ve stočlenném Senátu 53 křesel, v prvním hlasování se k demokratům a jejich snaze o sesazení Trumpa připojil jediný republikán - Mitt Romney. Pro to, aby byl prezident odvolán z úřadu, byla potřeba dvoutřetinová většina, tedy 67 hlasů.

Senátoři hlasovali jmenovitě podle abecedy, hlasování o každém článku žaloby trvalo asi 15 minut. Každý ze senátorů musel vystoupit a nahlas říci, zda je podle něj Trump vinný či nevinný.

Senát osvobozením Trumpa uzavřel několikaměsíční kauzu, která vyvrcholila právě ústavní žalobou. Tu na prezidenta loni v prosinci vznesla demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů, která hlavu státu vinila ze zneužití pravomoci a z obstrukcí vůči Kongresu, tedy parlamentu.

Americký prezident v první reakci na hlasování zveřejnil na twitteru video, které vychází z titulní stránky časopisu Time v roce 2018. Na videu se rychle mění volební billboardy s nápisem Trump a jednotlivými roky, ve kterých se uskuteční prezidentské volby, počínaje 2024, následně 2028 a dále až do 90.000 a poté se objeví nápis 4EVA, znamenající navždy. Co tímto videem chtěl Trump říci, nebylo podle médií jasné.

Následně dodal, že se k osvobození Senátem vyjádří ve čtvrtek v poledne místního času (18:00 SEČ). "Prezident Trump byl zcela očištěn a nyní je načase začít se opět zabývat záležitostmi amerického lidu," komentoval rozhodnutí Senátu šéf Trumpovy kampaně za znovuzvolení Brad Parscale.

Ukrajinská kauza

Demokraté Trumpa obviňovali mimo jiné z toho, že se snažil nátlakem přinutit Ukrajinu, aby mu před letošními prezidentskými volbami v USA pomohla získat kompromitující informace o jeho velkém rivalovi Johnu Bidenovi. Ten se uchází o demokratickou nominaci.

Trump obvinění od počátku odmítal, postup demokratů přirovnával k honu na čarodějnice a považoval ho za snahu vyřadit ho z boje o znovuzvolení.

Senát minulý týden v procesu odmítl předvolat další svědky, což otevřelo cestu k osvobození prezidenta. Vůdce demokratů v Senátu to označil za tragédii. Demokraté například chtěli, aby byl předvolán zejména někdejší Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton.

Ještě v pondělí žalobci zastupující demokraty v závěrečných projevech v Kongresu opakované vyzývali senátory k Trumpovu odsouzení. "Jménem Sněmovny reprezentantů upozorňuji, že vaší povinností je odsoudit prezidenta Donalda Trumpa," pronesl tehdy jeden z demokratických žalobců Jason Crow.

Po závěrečné řeči žalobců se slova ujali republikánští obhájci prezidenta. Zástupce obhajoby Kenneth Starr tehdy obvinil demokraty, že se v proceduře neřídili zásadami stanovenými pro soudní žalobu a dopouštěli se "unáhlených úsudků". Snažili se podle něj ovlivnit listopadové volby, v nichž bude Trump obhajovat svůj mandát.

Senátoři proces uzavřeli den poté, co Trump v Kongresu přednesl projev o stavu americké unie, a dva dny po začátku několikaměsíčního klání demokratů, ze kterého vzejde stranický prezidentský kandidát. Ten se poté v listopadu s Trumpem utká o prezidentské křeslo.

 

Právě se děje

Další zprávy