Volby prezidenta USA 2020

Volbě prezidenta spojených států amerických, ke které dojde 3. listopadu 2020 předchází primární volby. Primárky startují 3. února 2020 ve státě Iowa. Z nich vzejdou kandidáti, kteří se postaví stávajícímu prezidentu Donaldu Trumpovi, ten je prezidentem USA od roku 2016. 

Nejaktivnější ve snaze ovlivnit volby v USA je Čína, říká Trumpův poradce

Ze všech zahraničních mocností, které se pokouší ovlivnit volby ve Spojených státech, zaujala nejaktivnější přístup Čína. Podle agentury Reuters to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien. Americké bezpečnostní složky v souvislosti s listopadovými volbami kromě čínské hrozby varovaly před možnými nekalostmi ze strany Ruska a Íránu.

"Víme, že Číňani zaujali nejaktivnější roli," řekl médiím O'Brien. Čína má prý "největší program" ze všech zemí, které by chtěly do amerických voleb zasáhnout, a vede "masivní" úsilí v kybernetické sféře.

Podobně se tento týden v rozhovoru v televizi CNN vyjádřil i americký ministr spravedlnosti William Barr, který Čínu označil za nejagresivnějšího aktéra, pokud jde o ohrožování voleb v USA. 

Na výsledky amerických prezidentských voleb se letos bude čekat déle

Předvolební kampaň ve Spojených státech po nominačních sjezdech dvou velkých stran vstupuje do svého finále. Jednou z velkých neznámých před listopadovým hlasováním je nyní otázka, za jak dlouho po uzavření volebních místností bude možné vyhlásit vítěze jednotlivých soubojů, včetně toho o Bílý dům. Podle volebních expertů by se lidé měli připravit na nezvykle dlouhé čekání, přičemž předpovědi vyvolávají obavy z nepřehledného povolebního vývoje provázeného dezinformacemi.

Důvodem očekávaných průtahů je pokračující epidemie covidu-19 a s ní spojený důraz na korespondenční hlasování. Kvůli obavám z koronaviru by letos mohlo dálkově hlasovat i 100 milionů amerických voličů, tedy o desítky milionů více než v roce 2016. A jak nedávno popsala agentura Reuters, zpracování hlasů zaslaných poštou je pro volební komise náročnější, včas odeslané korespondenční lístky navíc komisaři v řadě amerických států budou přijímat i několik dní po termínu voleb.

Zdroj: ČTK

Harrisová se stala oficiální kandidátkou demokratů na viceprezidentku Spojených států

Neschopnost prezidenta Donalda Trumpa v boji s pandemií covidu-19 stála Američany životy i živobytí, řekla v projevu na sjezdu Demokratické strany Kamala Harrisová, která zároveň přijala kandidaturu na viceprezidentku USA. Ostře svého nástupce kritizoval také bývalý prezident Barack Obama. Podle něj Trumpovy kroky vedly ke smrti 170 tisíc Američanů, ztrátě pracovních míst i poškození pověsti USA ve světě.

"Neschopnost Donalda Trumpa vést stála (Američany) životy i živobytí," prohlásila senátorka za Kalifornii. Spojené státy jsou před nadcházejícími prezidentskými volbami podle ní "na rozcestí". "Právě teď máme prezidenta, který mění naše tragédie v politické zbraně," dodala Harrisová a vyzvala, aby lidé místo Trumpa poslali do Bílého domu 77letého Joea Bidena. Podle ní bude prezidentem, který Ameriku sjednotí.

Pokud by Biden a jeho tým v listopadových volbách zvítězili, byla by 55letá Harrisová první političkou tmavé pleti, která by zastávala funkci viceprezidentky USA. Rodiče Harrisové přišli do Spojených států jako imigranti - matka z Indie a otec z Jamajky

Zdroj: ČTK

Biden poprvé na veřejnosti představil svou kandidátku na viceprezidentku Harrisovou

Demokratický uchazeč o prezidentský úřad Joe Biden ve středu poprvé v rámci kampaně veřejně představil se svou kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou. Její výběr označil za "správnou volbu", která mu pomůže dostat současnou hlavu státu Donalda Trumpa z Bílého domu, píše agentura Reuters.

Oba demokraté se ve středu zúčastnili shromáždění na škole v Bidenově rodném Wilmingtonu ve státě Delaware. Účast v sále byla nízká kvůli koronavirové krizi, poznamenává agentura AP. Senátorku Harrisovou zde demokratický kandidát ocenil jako zkušenou a skvělou političku.

Trump se nechal slyšet, že jej volba senátorky Kamaly Harrisové překvapila; prý se v kampani k Bidenovi chovala neuctivě a podává průměrné výkony.

Zdroj: ČTK

USA odmění informace o vměšování do voleb deseti miliony dolary, oznámil Pompeo

Spojené státy odmění 10 miliony dolary (221 miliony korun) každého, kdo informací přispěje k zatčení zahraničích aktérů vměšujících se do nadcházejících prezidentských voleb. Oznámil to ministr zahraničí Mike Pompeo.

S informacemi o identitě nebo místě pobytu případných viníků, kteří "nelegální kybernetickou činnost" zasahují do voleb a zároveň pracují pro vládu cizí země, mají lidé kontaktovat vládu USA nebo nejbližší americkou ambasádu, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Program na odměny za informace vedoucí k zadržení hledaných osob v USA funguje od roku 1984. Od té doby Washington odměnil okolo 100 lidí z celého světa, kterým vyplatil celkem přes 150 milionů dolarů, píše agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Nové průzkumy favorizují Bidena před Trumpem v některých klíčových státech

Demokratického kandidáta Joea Bidena podle nového průzkumu vysoké školy Monmouth University v americkém státě Pensylvánie podporuje 53 procent voličů, zatímco prezidenta Donalda Trumpa 40 procent. Deník The New York Times (NYT) napsal, že třináctibodový náskok je pro bývalého viceprezidenta rekordem pokud jde o letošní průzkumy preferencí v daném státě. Podle středečních čísel televize CNBC je Biden favoritem i v dalších státech, které nejsou dlouhodobě baštou demokratů ani republikánů.

Průzkumy v tzv. swing states jsou pro veterána Demokratické strany poměrně příznivé už delší dobu. Přesto nově 46 procent dotázaných v Pensylvánii vyjádřilo názor, že tento stát v listopadových volbách získá Trump, zatímco opačného mínění bylo 45 procent voličů. Více než polovina účastníků sondáže totiž věří, že v jejich komunitách jsou "skrytí voliči", kteří fandí současnému šéfovi Bílého domu, ale "nikomu to neříkají".

Zdroj: ČTK
Pokračovat