Za Buttigiegem je na druhém místě senátor Bernie Sanders následovaný senátorkou Elizabeth Warrenovou. Někdejší viceprezident Joe Biden, který patří k favoritům demokratického klání, je prozatím na čtvrtém místě.
V Iowě se v pondělí rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. CNN ve svém propočtu uvedla, že Buttigieg má aktuálně 26,9 procenta iowských delegátů, Sanders 25,1 procenta, Warrenová 18,3 procenta a Biden 15,6 procenta.
"Je to mimořádné," řekl v rozhovoru se CNN k prvním výsledkům z Iowy Buttigieg, který na rozdíl od levicově zaměřených senátorů Sanderse a Warrenové zastává středové politické postoje, je od počátku kampaně hodnocen analytiky a komentátory jako překvapení demokratického klání.
Někdejší starosta, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, umí získávat finanční podporu pro kampaň, daří se mu v televizních debatách a dokáže získávat sympatie demokratických voličů.
"Doufám, že to také něco znamená pro spoustu lidí, kteří si lámou hlavu nad tím, zda někam patří, zda patří do své komunity nebo rodiny. Tohle je důkaz, že můžete věřit v sebe a v tuto zemi," prohlásil Buttigieg.
Joe Biden už při odjezdu z Iowy v pondělí v noci prohlásil, že je připraven "na běh na dlouhou trať". Je to náznak, že po neúspěchu v Iowě neočekává ani dobrý výsledek ve státě New Hampshire. Biden spoléhá na to, že se do závodu vrátí v Jižní Karolíně, kde se 29. února v primárkách bude moci poprvé opřít o podporu černošských voličů.
"V Iowě jsme bojovali tvrdě. Nyní jsme v dobré pozici, abychom mohli postupovat do zbytku země. Ale není čas na odpočinek, musíme být připraveni pokračovat v kampani v New Hampshire, Nevadě, Jižní Karolíně a dále. Trump mezitím neustále útočí," uvedl Biden v e-mailu zaslaném sponzorům.
Ale i kdyby Biden v Jižní Karolíně vyhrál, klíčovým datem bude pro něho a všechny ostatní demokratické kandidáty 3. březen. V takzvané superúterý se bude najednou hlasovat v 15 státech. Očekává se, že v závodě pak zbude už jen trojice nebo dvojice nejsilnějších kandidátů.
Karta jménem Bloomberg
Letošní demokratické primárky ovšem mají ještě jednu divokou kartu. Je jí bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten svou kandidaturu oznámil loni na konci listopadu a do primárek naskočí právě až na superúterý.
Analytici mu sice v tuto chvíli nedávají moc šancí, ale miliardář Bloomberg investuje obrovské prostředky do televizní a digitální kampaně a "pomalu, ale jistě" stoupá v průzkumech.
A zatímco všichni ostatní vážní kandidáti v posledních dnech dělali kampaň v Iowě a teď budou v New Hampshire, Bloomberg měl několik předvolebních akcí v Kalifornii, která bude nejdůležitější trofejí ze všech států na superúterý.
Zpožděné výsledky a technické problémy
Vyhlášení výsledků v úterý zkomplikovaly technické problémy mobilní aplikace používané pro shromažďování údajů o hlasování. Republikáni měli z potíží demokratů neskrývanou radost. Brad Parscale, šéf předvolební kampaně republikánského prezidenta Donalda Trumpa, vydal prohlášení, že demokraté "se vaří ve vlastní kaši a jde o nejzpackanější karambol historie".
Democrat party meltdown.
— Brad Parscale - Text TRUMP to 88022 (@parscale) February 4, 2020
They can’t even run a caucus and they want to run the government. 😳
No thank you.
Na Twitter pak ještě napsal: "Rozklad Demokratické strany. Nedokážou uspořádat ani stranické volby a chtěli by vládnout. Děkuji, nechci."
Na Twitteru si přisadil i Andrew Clark z Trumpova komunikačního týmu: "Demokraté nejsou schopni nahlásit výsledky svých vlastních voleb. Perfektní metafora pro rok 2020."
Volby v Iowě se konaly v pondělí, tedy jen den před tím, než měl Donald Trump v úterý večer v Kongresu přednést svoji letošní Zprávu o stavu unie. Ve středu navíc Senát s největší pravděpodobností Trumpa zprostí žaloby za porušení ústavy, kterou proti němu loni na konci roku vznesla demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů.
V kontrastu s potížemi demokratů v Iowě využil Trump příležitost, aby se prezentoval jako úspěšný prezident. Svoji Zprávu o stavu unie zarámoval sloganem "Velký americký comeback".
Na úvod projevu o stavu unie před oběma komorami Kongresu prohlásil, že Spojené státy prožívají nejlepší ekonomický rozkvět v historii.
"Roky ekonomického rozkladu skončily. Dny, kdy naše země byla využívána, znevýhodňována, či dokonce čelila od jiných zemí pohrdání, jsou daleko za námi," řekl Trump. "Stav naší unie je silnější, než byl kdy dříve," řekl Trump.
Ústavní žalobu, které dosud čelí, Trump nezmínil. Žalobu proti němu vznesla demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů. Její předsedkyni Nancy Pelosiové po příchodu do sálu ruku nepodal, Pelosiová po konci poselství roztrhala papíry s jeho vytištěným projevem.
Demokratům se sice formálně podařil takzvaný impeachment a Trump to už navždy bude mít ve svém historickém záznamu. Jenže republikáni v Senátu obvinění zamítnou a Donald Trump nejen zůstane ve funkci, ale ještě to posílí jeho argument, že šlo o čistě "politický, podlý" útok demokratů na úřad prezidenta USA.