SPECIÁL: Srpen očima poražených, vítězů, obětí i okupantů

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 22. 8. 2015 17:26
Podívejte se na výběr z fotogalerií, rozhovorů, analýz a vzpomínek, které Aktuálně.cz publikovalo o 21. srpnu i o tom, co mu předcházelo či po něm následovalo.
Foto: Josef Knopp, sbírka Regionálního muzea a galerie v Jičíně

Praha - Válka na Ukrajině učinila z událostí srpna 1968 znovu aktuální téma. V našem speciálu vám nabízíme výběr z textů, které o invazi publikovalo Aktuálně.cz během své téměř desetileté existence.

Ve fotografiích

Foto: Reuters

Srpen 1968: Podívejte se na málo známé dokumenty

Zprávy a informace, které vydávalo v prvních dnech okupace velení Československé lidové armády. Odmítlo invazi, apelovalo na kázeň, pořádek, rozvahu a klid.

Foto: Boris Šmeljov

Tak viděli invazi americký fotograf a ruský výsadkář

Ruský výsadkář Boris Šmeljov pořídil unikátní fotografie. Autorem cenných snímků je i Američan Paul Goldsmith. Někdejší zpravodaj ČT v Moskvě Josef Pazderka fotografie nabídl Aktuálně.cz.

Foto: Miloš Gregor

Jak tanky, Husák a milicionáři zašlapali pražské jaro

Co nedokázaly pásy sovětské bojové techniky, tam pak poslední zbytky odporu převálcoval Gustáv Husák. Kde nezabraly "mírnější" metody, tam nastoupili milicionáři, esenbáci nebo vojáci.

Foto: Ludvík Hradilek

Jak vypadaly české noviny a časopisy v srpnu 1968

Rudé právo, Svobodné slovo, Lidová demokracie, Mladý svět. Dávno zaniklé tituly burcovaly veřejnost k nenásilnému odporu a šířily výzvy vlády, prezidenta Svobody i ÚV KSČ.

Reportáže

Foto: Martin Novák

Neznámý příběh okupace. Co spustilo masakr, zůstává záhadou

Sovětská kolona při průjezdu Prostějovem 25. srpna zastřelila tři lidi a dalších devět zranila. Vyšetřování se nikdy nekonalo, motiv zůstal neznámý.

Foto: Martin Novák

Polský voják vraždil. Pozůstalé později šokoval ve filmu

V Jičíně spáchal příslušník polských okupačních jednotek 7. září 1968 jeden z nejsurovějších zločinů, kterých se vojáci zemí Varšavské smlouvy v Československu dopustili.

Analýzy

Foto: Boris Šmeljov

Historici: Invaze se Sovětům opravdu povedla

"Byla to elegantní a účinná operace," hodnotí vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa americký vojenský historik Edward Luttwak.

Foto: Reuters

Co v roce 1968 tak vyděsilo sovětské maršály

Sovětští maršálové váhali s vojenskou okupací Československa. Když se ovšem seznámili s čtrnácti stránkami Vojenského memoranda z dílny třiceti československých vojáků a politologů, měli jasno.

Foto: Václav Volf - fotovolf.com

Tanky místo koní. Proč se v roce 1968 neběžela Pardubická

Bylo to poprvé od konce druhé světové války a zatím naposledy, kdy byl nejslavnější dostih na českém území zrušen. Dostihoví funkcionáři dlouho váhali s konečným rozhodnutím.

Foto: ČTK

Sověti věděli, že jim Spojené státy kvůli okupaci ČSSR nic neudělají

Sféry vlivu v Evropě byly rozdělené. Američané neměli v úmyslu jít do konfrontace se Sovětským svazem. Takové informace měl Brežněv v předvečer invaze.

Foto: Aktuálně.cz

Nejdelší okupační noc ministra obrany Martina Dzúra

Nová fakta vyčtená z archivních dokumentů vykreslují téměř minutu po minutě, co se dělo o poslední noci před okupací Československa na ministerstvu obrany a generálním štábu v Praze.

Blogy, názory, vzpomínky

Jan Lipold
Jan Lipold | Foto: Aktuálně.cz

Rossija rozjela reality show Dovolená u Brežněva

Ruská televize rozjela reality show Dovolená u Brežněva. Ministr Zaorálek a premiér Sobotka se tohoto výletu v čase neúčastní, prezident Zeman a kancléř Mynář ano, píše komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.

Foto: Ludvík Hradilek

Vzpomínky blogerů Aktuálně.cz na 21. srpen. Havel, Dienstbier, Burian, Třeštíková a další

Přečtěte si, co naši blogeři napsali o pohnutém datu naší historie a o tom, jak ho sami prožívali. Například Františka Janoucha zastihli 21. srpna k ránu estébáci v bytě Františka Kriegla.

Rozhovory

Foto: Jiří Just, Moskva

Ukázali jste servilitu, vy Češi, říká sovětský generál

Generál Eduard Vorobjov byl v listopadu 1989 velitelem sovětských vojsk v Československu. Na tehdejší dobu vzpomíná rád. Byl rovněž účastníkem invaze v roce 1968.

Foto: Archiv bezpečnostních složek

Byl jsem spolupachatelem, uvádí k invazi ruský výsadkář

Nečekali jsme tak ostré a masové protesty namířené proti nám. Nikdo nechápal, proč jsme přijeli, vzpomíná na srpnové dny sovětský voják Boris Šmeljov.

Foto: ČTK

Záznamy o Husákovi či Biľakovi Rusko do Česka nikdy nevydá

Historička Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Jitka Vondrová vypráví o práci českého historika v ruských archivech na téma rok 1968 a o spolupráci s ruskými kolegy.

Foto: Jiří Just

Zpravodaj Izvěstije: Za okupací stál vojenskoprůmyslový komplex

Vladlen Krivošejev je jedním ze sovětských novinářů, kteří invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zažili na vlastní kůži. Vpád do Československa podle svých slov nečekal.

Foto: Ludvík Hradilek

Trauma z okupace je stále v nás, může se probudit

Agrese z roku 1968 ovlivňuje naše životy i dnes - více, než si myslíme anebo jsme ochotni si připustit, říká Cyril Höschl, ředitel pražského Psychiatrického centra a přednosta Psychiatrické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Foto: Ludvík Hradilek

Viktor Fajnberg: Rus je hrdý otrok. Slabost nikdy neodpouští

Jeden z "osmi statečných", kteří 25. srpna 1968 protestovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, ostře kritizuje Putina. Rusko se podle něj vrací k diktatuře.

 

Právě se děje

Další zprávy