Neznámý příběh okupace. Co spustilo masakr, zůstává záhadou

Martin Novák Martin Novák
21. 8. 2014 5:30
Pořádné vyšetřování smrti tří lidí a těžkého zranění devíti dalších osob se nikdy neuskutečnilo.
Sovětské tanky v Prostějově.
Sovětské tanky v Prostějově. | Foto: Archiv Muzea a galerie v Prostějově

Prostějov - Čtyřiadvacet let staré smrky stojí na prostějovském náměstí T. G. Masaryka těsně vedle sebe. Hned naproti radnici.

Jsou tři, protože připomínají tři oběti vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Malý pomník pod nimi je vzpomínkou na Ladislava Langa, Martu Říhovskou a Josefa Boháče, kteří padli 25. srpna 1968 kulkami sovětských vojáků.

Foto: Martin Novák

Dalších devět lidí tehdy bylo palbou z kolony projíždějících tanků těžce zraněno.

Jeden z nejhorších masakrů srpnových dní před šestačtyřiceti lety není mimo Prostějovsko příliš znám, ačkoliv víc lidí, než tady v Prostějově, zahynulo z českých měst jen v Praze a Liberci.

Mnoho incidentů ze srpnových dnů se vysvětlilo, otevření archivů pomohlo zasadit řadu věcí do souvislostí, ale události v Prostějově zůstávají i po šestačtyřiceti letech naprosto neobjasněné.

Absolutní ticho

Sovětská kolona projížděla 25. srpna večer centrem města, a to ve směru z Olomouce na Brno. Najednou ale začali vojáci střílet. Výsledkem byli tři mrtví a devět zraněných. Odpověď na otázku proč chybí.

Miroslav Zikmund před budovou bývalého Okresního výboru KSČ v Prostějově, kde se ukrýval před palbou vojáků a kam lidé přenesli tělo zastřeleného Josefa Boháče.
Miroslav Zikmund před budovou bývalého Okresního výboru KSČ v Prostějově, kde se ukrýval před palbou vojáků a kam lidé přenesli tělo zastřeleného Josefa Boháče. | Foto: Martin Novák

V Prostějově byl svědkem tehdejších událostí Miroslav Zikmund, v devadesátých letech starosta města.

"Pamatuji se, jak jsme s manželkou byli venku, a najednou nám hvízdaly kolem uší kulky. Ukryli jsme se v budově tehdejšího Okresního výboru KSČ. Na co si dodnes vzpomínám, bylo to ticho, které se rozhostilo po střelbě. Všichni měli strach. Schovali se, prostě absolutní ticho v celém centru města," vzpomíná.

Byl svědkem toho, jak do sídla OV KSČ přinesli lidé jednu z obětí. Dvaadvacetiletého Josefa Boháče.

Na Vojáčkově náměstí zemřel Josef Boháč.
Na Vojáčkově náměstí zemřel Josef Boháč. | Foto: Martin Novák

Ten se vracel z návštěvy otce, který pracoval jako výčepní v hostinci na Vojáčkově náměstí. V parku Boháče zasáhla sovětská kulka. 

"Kulka za věrnost straně"

Druhou obětí byla sedmadvacetiletá Marta Říhovská. Bydlela přímo na hlavním náměstí, tehdy se jmenovalo 9. května. Vešla do domu, zavřela a kulky ji zasáhly přes dveře na chodbě.

O několik desítek metrů dál - na Žižkově náměstí - zemřel jednasedmdesátiletý Ladislav Lang, zakládající člen Komunistické strany Československa. Místní stranický list Stráž lidu mu v mimořádném vydání o události věnoval článek, nazvaný Kulka za věrnost straně.

Mimořádné vydání prostějovské Stráže lidu.
Mimořádné vydání prostějovské Stráže lidu. | Foto: Archív Muzea a galerie v Prostějově

Proč ale museli zemřít a dalších devět lidí skončit v nemocnici s těžkými zraněními?

"Kolona tanků zabloudila, a místo aby jela na Brno, kroužila městem zpět ve směru na Olomouc. Jedna z verzí je, že někdo na ulici vystřelil z poplašné pistole, což vojáky vyprovokovalo ke střelbě. Není to ale potvrzené. Mnoho lidí říkalo, že žádný výstřel neslyšelo, já také ne," vzpomíná Miroslav Zikmund.

O výstřelu se píše také v záznamu, který vypracoval vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti kapitán Novák a který je uložen v archívu Ústavu pro studium totalitních režimů.

Záznam Veřejné bezpečnosti o událostech v Prostějově.
Záznam Veřejné bezpečnosti o událostech v Prostějově. | Foto: Externí

"V uvedené době podle výslechu osob došlo pravděpodobně na náměstí 9. května (dnes náměstí T. G. Masaryka - pozn. red.) dosud nezjištěným občanem k nežádoucímu vystřelení několika ran pravděpodobně z poplašné pistole a to mělo za následek, že vojáci z osádek projíždějících tanků začali střílet nejprve směrem nahoru, později pak na občany, kteří se nacházeli v uvedených prostorách," napsal před lety.

Sověti vše označili za výmysl

Jenomže údajný pachatel výstřelu nikdy vypátrán nebyl, stejně jako ti, kteří stříleli na lidi.

V takzvané Bílé knize, ve které okupanti popisovali taktiku údajné kontrarevoluce v Československu, je prostějovský masakr označen za výmysl. Nikdy se prý nestal, takže ani na sovětské straně nebylo nic vyšetřováno.

V tomto domě na náměstí zemřela Marta Říhovská. Kulka ji zasáhla už vevnitř za zavřenými dveřmi.
V tomto domě na náměstí zemřela Marta Říhovská. Kulka ji zasáhla už vevnitř za zavřenými dveřmi. | Foto: Martin Novák

"Hovořilo se také o tom, že nějací radioamatéři se napojili na vysílací frekvence sovětské armády, což mohlo vést k panice v řadách vojáků a ke střelbě. Zda tomu tak skutečně bylo, je těžké zjistit," říká historička Marie Dokoupilová z Muzea a galerie Prostějova, která se zabývá moderními dějinami města.

Existují také svědectví, že střílet začal jeden sovětský voják kvůli tomu, že železniční přejezd blokoval nákladní vlak. Jeho výstřel pak spustil palbu. 

Mlčení o masakru zavládlo později nejen v Sovětském svazu, ale i v Československu. Ve městě se samozřejmě nesměl vůbec připomínat.

"Otec Josefa Boháče se s tím nesmířil. Bral to tak, že mu zabili syna, a každý rok 25. srpna nosil na Vojáčkovo náměstí květiny. Vždy je policisté hned sebrali. Boháče neustále sledovali a dělali mu různé nepříjemnosti až do konce života," říká Zikmund.

Mrtví a těžce zranění v Prostějově nebyli na jižní Moravě jediní, do jejichž osudů tak drasticky zasáhla invaze vojsk Varšavské smlouvy. Případy mnoha těžce zraněných popisují dobová hlášení Veřejné bezpečnosti, dnes dostupná v archivech.

Třeba pětiletá Jarmila Kudličková přišla kvůli přesunu kolony sovětských vojáků o končetinu. Tank narazil ve vesnici Krumpíř na Břeclavsku do domu její babičky. Pětileté dívce museli lékaři amputovat levou nohu.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 17 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy