Nejdelší (okupační) noc ministra obrany Dzúra

Jan Gazdík Jan Gazdík
20. 8. 2013 13:45
Nová fakta z archivů vykreslují, co se dělo v poslední noc před okupací Československa
Maršál Andrej Grečko (ministr obrany SSSR, vlevo), Martin Dzúr (ministr obrany ČSSR, uprostřed) a armádní generál Alexej Jepišev, náčelník Hlavní politické správy Sovětské armády na dobovém snímku.
Maršál Andrej Grečko (ministr obrany SSSR, vlevo), Martin Dzúr (ministr obrany ČSSR, uprostřed) a armádní generál Alexej Jepišev, náčelník Hlavní politické správy Sovětské armády na dobovém snímku. | Foto: Studie Vojenské řešení Pražského jara, Daniel Pokorný, VHÚ Praha

* Nová fakta vyčtená z archivních dokumentů vykreslují téměř minutu po minutě, co se dělo o poslední noci před okupací Československa na ministerstvu obrany a generálním štábu v Praze. * Noc z 20. na 21. srpna 1968 ovlivnila vývoj republiky na dlouhá desetiletí.

Rekonstrukce Insideru - Okupace Československa z 21. srpna 1968 začala vlastně už k ránu 20. srpna.

U budovy generálního štábu v pražských Dejvicích zastavila šestice vozů, z nichž vystoupilo dvacet vyšších sovětských důstojníků, kteří rychle a v tichosti zmizeli uvnitř budovy. Z "ilegality" Sověti vystoupili až k pozdnímu večeru, aby své československé spojence "osvobodili a ochránili před kontrarevolucí".

O pobytu a působení sovětských důstojníků v rozsáhlém bludišti i podzemí generálního štábu se podle Daniela Povolného z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nedochovaly téměř žádné informace. Sověti však museli mít někoho uvnitř. Ať již kvůli jejich krytí, zajištění přímého spojení s Moskvou... anebo i občerstvení.

Jinak se - alespoň navenek - nedělo po většinu dne na generálním štábu 20. srpna nic. Pouze sovětští poradci z KGB v čele s generálem Kotovem zasedli o pár bloků dál v objektu StB v Sadové ulici k dopolední poradě s československými plukovníky Šalgovičem, podplukovníky Riplem a Dudášem, aby si upřesnili detaily nadcházející operace.

Pro náčelníka generálního štábu Karla Rusova skončil pracovní den kolem 19.00. Jeho pobočník Zdeněk Řach za ním zamkl kancelář a oba opustili budovu.

Už ve 21.00 ale Rusovovi volá jeho náčelník operační správy Jan Voštera, a že prý ministr obrany Martin Dzúr rozkázal, aby Rusov svolal na generální štáb vojenskou radu...

Přečtěte si celou obsáhlou rekonstrukci v placeném deníku Insider - zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 2 hodinami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy