Nejdelší (okupační) noc ministra obrany Dzúra

Jan Gazdík Jan Gazdík
20. 8. 2013 13:45
Nová fakta z archivů vykreslují, co se dělo v poslední noc před okupací Československa
Maršál Andrej Grečko (ministr obrany SSSR, vlevo), Martin Dzúr (ministr obrany ČSSR, uprostřed) a armádní generál Alexej Jepišev, náčelník Hlavní politické správy Sovětské armády na dobovém snímku.
Maršál Andrej Grečko (ministr obrany SSSR, vlevo), Martin Dzúr (ministr obrany ČSSR, uprostřed) a armádní generál Alexej Jepišev, náčelník Hlavní politické správy Sovětské armády na dobovém snímku. | Foto: Studie Vojenské řešení Pražského jara, Daniel Pokorný, VHÚ Praha

* Nová fakta vyčtená z archivních dokumentů vykreslují téměř minutu po minutě, co se dělo o poslední noci před okupací Československa na ministerstvu obrany a generálním štábu v Praze. * Noc z 20. na 21. srpna 1968 ovlivnila vývoj republiky na dlouhá desetiletí.

Rekonstrukce Insideru - Okupace Československa z 21. srpna 1968 začala vlastně už k ránu 20. srpna.

U budovy generálního štábu v pražských Dejvicích zastavila šestice vozů, z nichž vystoupilo dvacet vyšších sovětských důstojníků, kteří rychle a v tichosti zmizeli uvnitř budovy. Z "ilegality" Sověti vystoupili až k pozdnímu večeru, aby své československé spojence "osvobodili a ochránili před kontrarevolucí".

O pobytu a působení sovětských důstojníků v rozsáhlém bludišti i podzemí generálního štábu se podle Daniela Povolného z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nedochovaly téměř žádné informace. Sověti však museli mít někoho uvnitř. Ať již kvůli jejich krytí, zajištění přímého spojení s Moskvou... anebo i občerstvení.

Jinak se - alespoň navenek - nedělo po většinu dne na generálním štábu 20. srpna nic. Pouze sovětští poradci z KGB v čele s generálem Kotovem zasedli o pár bloků dál v objektu StB v Sadové ulici k dopolední poradě s československými plukovníky Šalgovičem, podplukovníky Riplem a Dudášem, aby si upřesnili detaily nadcházející operace.

Pro náčelníka generálního štábu Karla Rusova skončil pracovní den kolem 19.00. Jeho pobočník Zdeněk Řach za ním zamkl kancelář a oba opustili budovu.

Už ve 21.00 ale Rusovovi volá jeho náčelník operační správy Jan Voštera, a že prý ministr obrany Martin Dzúr rozkázal, aby Rusov svolal na generální štáb vojenskou radu...

Přečtěte si celou obsáhlou rekonstrukci v placeném deníku Insider - zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy