okupace

Soud osvobodil Rusa viněného ze zadržení 11 lidí při anexi Krymu

Městský soud v Praze ve čtvrtek osvobodil Rusa Alexandra Frančettiho, kterého obžaloba viní z toho, že se při ruské anexi Krymu v roce 2014 podílel na násilném zadržení přinejmenším 11 proukrajinsky smýšlejících lidí. Uvedl to státní zástupce Marek Bodlák. Frančettiho podle něj soud zároveň propustil z vazby. Muž vinu odmítá, za založení organizované zločinecké skupiny zaměřené k páchání teroristického útoku ho přitom soudy mohou poslat až na 15 let do vězení. Rozsudek není pravomocný, žalobce se proti němu odvolal.

Obžaloba tvrdí, že Frančetti, který předtím trvale pobýval v Česku, přicestoval v únoru 2014 z ruské Voroněže do Sevastopolu na Ukrajině. Tam v rozporu s ukrajinskou ústavou, která zakazuje vytváření a fungování nezákonných ozbrojených formací, spoluzaložil organizovanou ozbrojenou skupinu Sevastopolská obrana. Ve skupině dále Frančetti podle obžaloby vytvořil dvanáctičlennou skupinu Severní vítr, kterou financoval a vedl.

Cílem obou skupin bylo podle obžaloby "pomocí diverzních akcí včetně ozbrojených útoků proti ukrajinským vládním silám, ukrajinskému obyvatelstvu a kritické infrastruktuře přispět k protiprávní anexi Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu Ruskou federací".

Zdroj: ČTK

Lidé uctili památku Siwiece, který se upálil na protest proti srpnové okupaci

Lidé si v pondělí v Praze připomněli památku Poláka Ryszarda Siwiece, který se v roce 1968 během oslav dožínek na varšavském Stadionu desetiletí upálil na protest proti polské účasti na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Při pietě byla také představena malba, která doplňuje Siwiecův památník na Žižkově. Od Siwiecovy smrti dnes uplynulo 54 let, zraněním podlehl čtyři dny po svém činu.

Šedo-černé malbě na torzu budovy Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vévodí nápis "Slyšte můj křik", Siwiecova slova na rozloučenou. Dále je na ní datum, kdy se devětapadesátiletý úředník a učitel zapálil, a česká a polská vlajka. Malba vizuálního umělce Ondřeje Vyhnánka, který se pondělní piety nezúčastnil, zatím není úplná. Vyhnánek ji dokončí během následujících týdnů.

Ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna při pondělní pietě připomněl, že otec pěti dětí Siwiec se stal první "živou pochodní" ve východním bloku, která svým činem protestovala vůči bezpráví sovětské okupace. Řekl také, že je povinností připomínat činy mužů a žen, kteří se nikdy nevzdali.

Zdroj: ČTK
Pokračovat