1968: Polský voják vraždil, pozůstalé šokoval ve filmu

Martin Novák Martin Novák
22. 8. 2013 13:50
Smrt dvou lidí v Jičíně 7.září 1968 patří k nejhorším momentům okupace vojsk Varšavské smlouvy.
Pomník u místa, kde byly před 45 lety Jaroslav Veselý a Zdenka Klimešová zastřeleni.
Pomník u místa, kde byly před 45 lety Jaroslav Veselý a Zdenka Klimešová zastřeleni. | Foto: Martin Novák

Jičín - Valdštejnovo náměstí v Jičíně je spojené s legendární prusko-rakouskou bitvou, která se tu odehrála v roce 1866. O stovky metrů dál silnicí mezi koupalištěm a sportovní halou stojí menší pomníček, připomínající o století pozdější pobyt jiné armády. Polské.

Malá deska s dvěma kamennými kvádry u kruhového objezdu souvisí se smrtí dvou obyvatel Jičína. Čtyřiadvacetiletého Jaroslava Veselého a šestapadesátileté Zdence Klimešové.

Na křižovatce, které se říká Na Letné, spáchal příslušník polských okupačních jednotek 7. září 1968 jeden z nejhorších a nejsurovějších zločinů, kterých se vojáci zemí Varšavské smlouvy po 21. srpnu v Československu dopustili.

Vojín Stefan Dorna v opilosti pálil po lidech i automobilech. Několik osob zranil, Jaroslava Veselého zastřelil z blízkosti deseti náboji. Zdenku Klimešovou zastřelil, když běžela na pomoc svému synovi.

Je tomu už pětačtyřicet let, ale hořkost a trauma v Jičíně zůstávají. Alespoň u těch, kterých se to týká.

Synovec Jaroslava Veselého Jiří se narodil v roce 1981. Pracuje jako instruktor vodních sportů a stará se o dvaadevadesátiletou babičku. Matku Jaroslava Veselého, zavražděného v onen večer 7. září 1968.

Ukazuje fotografie svého strýce, snímky křižovatky krátce po činu a také fotografie pohřbu, který se konal za velké účasti Jičíňanů na Valdštejnově náměstí (tehdy Gottwaldově).

Foto: Martin Novák

"Největší šok pro nás byl, když jsme před lety viděli strýcova vraha, jak mluví v polském dokumentárním filmu Cesta ke křižovatce. Hovořil tam také jeden generál a říkal, že se to prostě stalo a nedá se nic dělat. Víceméně nad tím mával rukou," vypráví Jiří Veselý.

"Babička to naštěstí neviděla a zařekli jsme se, že nikdy nesmí vidět," říká.

Bratr Jaroslava Veselého odmítl žádost Aktuálně.cz o setkání s tím, že už se k události nechce vracet. "Hodně za to může i ten film, který nás rozhodil," říká Jiří Veselý.

Podle něj z polské strany nikdy nepřišla žádná omluva nebo nabídka odškodnění.

"Voják, který tehdy střílel, ve filmu zhruba tvrdil, že ho to mrzí, ale že situace byla složitá a on za to, co se stalo, necítí odpovědnost," říká historička Hana Fajstauerová z Regionálního muzea a galerie v Jičíně, která na tématu před několika lety pracovala.

Jaroslav Veselý.
Jaroslav Veselý. | Foto: Archív Jiřího Veselého

Dorna spolu s dalšími čtyřmi polskými vojáky opustil večer kasárna za městem. Pětice byla opilá, zřejmě alkoholem, který si dovezla s Polska. Vyšetřování neprokázalo, že by jim ho dal někdo v Jičíně nebo okolí.

Přešli křižovatku, kde se minuli se dvěma mladými muži a ženami, kteří se loučili u telefonní budky. Už tehdy se prý voják, který se několik minut nato stane vrahem, díval výhrůžně.

U domu v Kollárově ulici 109 se polští vojáci začali hádat, zda se vrátí, nebo půjdou dál. Spor vyvrcholil střelbou, při které Dorna zranil svého kolegu.

Pak se obrátil přes křižovatku směrem ke skupině mladých Čechů a pálil po nich. Veselého a jednu dívku střelil do nohou, další dva netrefil. Šel blíž k budce, před kterou žena utěšovala bolestí sténajícího Jaroslava Veselého.

Dorna jí vzal hodinky s prstenem a řekl, ať se otočí. Pak zblízka vystřílel deset nábojů do Veselého.

Manželé Klimešovi mezitím vyběhli z domu kousek za křižovatkou, protože slyšeli výstřely a tušili, že je tam jejich syn Vítězslav. Když přibíhali, polský vojín opět střílel. Zdenka Klimešová byla na místě mrtvá, její manžel s těžkými zraněními přežil.

Jiří Veselý.
Jiří Veselý. | Foto: Martin Novák

Dorna pokračoval ve svém běsnění. Zranil střelbou další ženu v jedoucím automobilu a střílel i na vojáka, který přecházel po druhé straně křižovatky. Až potom dorazila na místo polská hlídka, kterou přivolal jeden z vojáků, a útočníka zpacifikovala.

Celkem jednadvacetiletý útočník vystřílel na křižovatce 74 nábojů.

Vražda vyvolala v Jičíně ostrou protipolskou reakci. Podnik Agrostroj Jičín, kde Veselý pracoval, schválil následující rezoluci: "Tento bestiální čin nemá v našem městě, okrese ani celé republice obdoby od fašistické okupace. (...) Do doby okupace jsme považovali polský lid a jeho armádu za své bratry a spojence, s nimiž jsme po staletí bojovali proti společnému nepříteli, za národ Sienkiewicze a Mickiewicze. Ale nyní jsme, bohužel, nuceni se na ně dívat jako na vrahy a násilníky."

Památník na místě tragédie vznikl samozřejmě až po roce 1989. Nedávno byl nahrazen novým, protože se křižovatka předělávala na kruhový objezd. "Pamatuji se, že když jsme sem za předchozího režimu nosili květiny, tak vždy někdo hlídal, a když jsme poodešli nebo už byli pryč, tak květiny rychle sebral a odnesl," vypráví Jiří Veselý.

Situace v Jičíně 21. srpna byla specifická v tom, že se tam objevili jak sovětští, tak polští vojáci.

Foto: Martin Novák

"Od Liberce jely polské tanky, od Hradce Králové sovětské. Fotil jsem tenkrát na náměstí. Jeden muž z davu tam vyskočil na transportér a naklonil se dovnitř k vojákům. Jeho kolega vyběhl se samopalem a postavil se, jako že bude střílet. Celé náměstí si lehlo na zem. Naštěstí nevystřelil," vypráví pamětník Karel Pokorný z Nové Paky.

Z dokumentů, které vlastní Státní okresní archiv v Jičíně, vyplývá, že situace ve městě byla od počátku napjatá. Poláci žádali, aby se nevylepovaly žádné plakáty odsuzující invazi, a chtěli vyhlásit zákaz nočního vycházení. Zástupci ONV to odmítli a jeden z nich polské delegaci řekl, že si počínají stejně jako Hitler u nich v roce 1939. Poláci na to odvětili, že jsou jen vojáci a musejí plnit rozkazy.

V následujících dnech si polské velení stěžovalo, že místní lidé jim brání v přístupu k pitné vodě a v obchodech jim nikdo neprodává pití nebo cigarety, přestože mají československé koruny.

Nedošlo však k žádnému incidentu, až do středy 7. září.

Zástupci polské armády den po krveprolití žádali, aby bylo co nejrychleji odstraněno vše, co na místě čin připomínalo, a aby se zabránilo protipolským vystoupením. Velitel polských jednotek Wlodzimierz Szawczuk později navštívil Jičín, označil střelbu za brutální vraždu a slíbil, že pachatel bude potrestán a že se polské jednotky stáhnou dál od města.

Polská strana odmítla požadavek, aby byl Dorna vyšetřován v Československu. Hned druhý den ho odvezli přes hranici. U soudu dostal nejprve trest smrti, po žádosti o milost změněný na doživotí.

Nakonec si odseděl patnáct let a pak se objevil ve zmíněném filmu.

Nejsilnějším zápisem o celém případu v jičínské kronice je ten ze dne společného pohřbu Jaroslava Veselého a Zdenky Klimešové 12. září 1968. "Tento den byl snad nejsmutnějším v historii našeho města po druhé světové válce. Slzy bolesti a rozhořčení nad ukrutností, s jakou byli nevinní lidé zbaveni života, doprovázely celý tento srdcervoucí akt."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy