Berlín - Německá sociální demokracie osm týdnů před parlamentními volbami ztrácí na konzervativce v průzkumech 14 procentních bodů.
I proto se zřejmě rozhodla přejít do osobnějších útoků, jak to například předvedla ministryně pro rodinné záležitosti, sociální demokratka Katarina Barleyová, v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag.
"Chci věci posouvat kupředu. To lze lépe se Sigmarem Gabrielem než s kancléřkou, která na nic nemá skutečný názor," řekla na dotaz, s kým se jí lépe spolupracuje. Barleyová zná Gabriela - exšéfa strany a nyní ministra zahraničí - z vedení sociálních demokratů.
Podle v neděli zveřejněného průzkumu agentury Emnid pro list Bild am Sonntag by konzervativní koalice CDU/CSU získala 38 % hlasů. Druhé místo by obsadili sociální demokraté s 24 %. Na třetím a čtvrtém místě by se shodně s devíti procenty umístila Levice a Alternativa pro Německo.
V této době ale podle Barleyové nemají průzkumy potřebnou výpovědní hodnotu.
"Počkejte, až se lidé vrátí z dovolených a politická kampaň nabere správný směr. Potom ukážeme, že můžeme nabídnout na nejdůležitější politické otázky ty správné odpovědi, na rozdíl od CDU/CSU. Přibližně třetina voličů se ještě nerozhodla. Nechme tedy zatím být ankety anketami," řekla.
Barleyová je přesvědčena, že veřejnost je Angelou Merkelovou a její politikou přesycena.
SPD hledá nová témata pro nové voliče
Sociální demokraté mají od jara nového volebního lídra Martina Schulze. Během několika týdnů vstoupilo do sociální demokracie 22 000 nových členů.
Vzhledem ke stagnaci v předešlých letech jde téměř o explozi. Podle Katariny Barleyové to svědčí o napjaté atmosféře ve společnosti.
Když sociální demokraté zvolili Schulze do svého čela, stáhli náskok CDU/CSU na pouhých šest procent. Tento efekt ale již zřejmě pominul.
Sociální demokraté tak hledají témata, jimiž by přitáhli voliče. Schulz minulý týden navštívil Itálii, která se potýká s vlnou uprchlíků, a snažil se téma imigrantů využít proti své soupeřce, kancléřce Angele Merkelové. Ta už potvrdila, že se chce ucházet o čtvrté volební období ve funkci.
Němci přijdou k volebním urnám 24. září 2017. V průzkumech je většina dotázaných přesvědčena, že programové rozdíly mezi křesťanskými a sociálními demokraty jsou minimální. Pro občany jsou totiž klíčové otázky migrace a financování EU. A v obou těchto bodech se Merkelová a Schulz víceméně shodují.
Hloupá politika kancléřky Merkelové
Schulz se vůči Merkelové proto snaží vymezit a nebojí se osobnějších útoků. Obvinil ji dokonce z arogance a z útoků na demokracii. Nechal se slyšet, že její politiku považuje za hloupou a volební program za bezobsažný.
"Zoufalství nikdy nesmí být tak velké, aby si demokraté navzájem předhazovali útoky na demokracii," uvedl po jeho výpadu generální tajemník CDU Peter Tauber, který přislíbil, že CDU vede férovou kampaň, a SPD veřejně vyzval, aby dělala totéž.
CDU Schulzův útok na Angelu Merkelovou vnímá jako projev zoufalství a bezradnosti.