ministr zahraničí

Zemřel bývalý americký ministr obrany Ash Carter, bylo mu 68 let

Ve věku 68 let zemřel bývalý americký ministr obrany Ash Carter, který sloužil ve vládě prezidenta Baracka Obamy. S odkazem na Carterovu rodinu o tom informují světová média.

Příčinou smrti exministra bylo podle jeho rodiny náhlé srdeční selhání, které utrpěl v pondělí večer v Bostonu. Carter byl ministrem obrany v posledních dvou letech Obamovy administrativy od února 2015 do ledna 2017.

Po odchodu ze státní služby vedl Carter Belferovo centrum pro vědu a mezinárodní záležitosti na Harvardově univerzitě.

Zdroj: ČTK

Lipavský vyjádřil Chorvatsku podporu ve vstupu do Schengenu

O české podpoře pro vstup Chorvatska do Schengenského prostoru ujistil při pátečním jednání v Praze ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) šéfa chorvatské diplomacie Gordana Grliče-Radmana. Mluvil s ním také o turistické sezoně, nadcházejícím českém předsednictví v Radě Evropské unie, válce na Ukrajině, energetické bezpečnosti či obchodní výměně. Ministerstvo zahraničí to uvedlo v tiskové zprávě. Ministři původně měli výsledky jednání sdělit na odpolední tiskové konferenci, byla však zrušena z důvodu nespecifikované zdravotní indispozice.

"I v letošní letní turistické sezóně plánujeme otevřít konzulární jednatelství ve Splitu a v Rijece, které budou k dispozici českým občanům při jejich cestách," uvedl Lipavský. Tuzemské cestovní kanceláře a agentury hlásí letos zájem Čechů o dovolenou v Chorvatsku. Někde poptávka převyšuje hodnoty z předcovidového roku 2019.

Lipavský s Grličem-Radmanem hovořil také o ruské invazi na Ukrajinu. Za prioritu předsednictví označil mimo jiné snahu o co nejrychlejší udělení statusu kandidáta vstupu do EU Ukrajině, neprodleně by podle Lipavského měla být zahájena také přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií.

Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Kulhánek ocenil resortní medailí velitele jednotky Vojenské policie KAMBA za zvládnutí evakuace českých občanů a Afghánců z Kábulu

Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Pokračovat