Mladí Němci chtějí v čele země Merkelovou, zjistil časopis Bravo. Schulz si srdce teenagerů nezískal

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
19. 7. 2017 18:30
Aktivně volit ještě nemohou, ale o politiku se už hodně zajímají. Agentura YouGov a časopis Bravo se zeptaly více než 500 mladých Němců od 14 do 17 let na jejich názor na politiku. Výsledky ukázaly, že téměř každý druhý z dotázaných se zajímá o politické dění. Jako nejoblíbenějšího politika mladiství označili současnou kancléřku a šéfku konzervativců Angelu Merkelovou. Současně ji ale považují za nudnou. Na Martina Schulze, volebního lídra sociálních demokratů (SPD), nemá polovina z nich žádný názor.
Německá kancléřka Angela Merkelová se svoji pozici pokusí obhájit v říjnových volbách.
Německá kancléřka Angela Merkelová se svoji pozici pokusí obhájit v říjnových volbách. | Foto: Reuters

Berlín - Kdyby v nadcházejících parlamentních volbách v Německu, které se konají 24. září, volili teenageři, zůstala by Angela Merkelová kancléřkou a vyhráli by konzervativci CDU/CSU. Pro Martina Schulze jako kancléře by hlasovalo pouze 10 procent dotázaných.

Poslední předvolební průzkumy ukazují, že by i u dospělých Němců vyhrála CDU/CSU, má podporu až 40 procent hlasů. SPD za ní zaostává často o více než 15 procent.

Průzkum agentury YouGov a slavného teenagerského časopisu Bravo, jehož česká verze přestala vycházet po 24 letech v roce 2015, mimo jiné ukázal, že dvě pětiny mladistvých jsou se současnou vládou spokojeny. Většina také považuje demokratický režim za nejlepší formu vlády.

Žádné jiné politické téma nezajímá mladé Němce více než vnitřní bezpečnost. Přes devadesát procent si myslí, že je pro stát opravdu důležitá.

Mezi další témata pro politiky řadili teenageři vzdělání nebo uprchlickou krizi. Dívky následně uváděly péči o životní prostředí a zdravotnictví více než chlapci, kteří by naopak dali přednost financím a výzkumu moderních technologií.

Merkelová versus Schulz

Z německých politiků je pro mladistvé nejznámější kancléřka Angela Merkelová, německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová nebo současný ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Předseda SPD a volební lídr sociálních demokratů Martin Schulz se v tomto žebříčku umístil až na sedmém místě.

Téměř každý druhý teenager nemá na Schulze vůbec žádný názor. Zbytek dotázaných ho označil především za sympatického, zajímavého a modernějšího než Merkelovou. Také se mladým zdál méně vzdálený než současná kancléřka.

Merkelovou označili mladí Němci jako tradiční, nudnou a od mladých vzdálenou. Ale na druhou stranu vyzdvihovali, že je kompetentní a disciplinovaná. Kdyby byla přímá volba nového kancléře, volila by ji více než třetina teenagerů.

Více informací ve škole než na sociálních sítích

Tři ze čtyř mladých Němců se s politickými tématy setkávají během školní výuky. A více než polovina si myslí, že německý politický systém je ve školách dobře vysvětlován. Každý druhý z dotázaných teenagerů poté dostává informace o politickém dění prostřednictvím televize.

Na třetím místě se jako zdroj informací umístila rodina a přátelé, se kterými mladiství diskutují o politické situaci. Až poté následují zpravodajské mobilní aplikace a sociální sítě.

Mezi nimi dominuje YouTube a Instagram, který předstihl sociální síť Facebook. Noviny a časopisy u mladistvých zaostávají. Jejich prostřednictvím se informuje pouze pětina ze všech dotázaných.

Mladí se inspirují od rodičů

Z německých politických stran je mladým nejbližší unie CDU/CSU, SPD nebo Zelení. Ale až každý čtvrtý z dotázaných se neztotožňuje s žádnou politickou stranou a značná část z nich podporuje strany, které volí jejich rodiče.

Každý třetí teenager z průzkumu by souhlasil s volebním právem v parlamentních volbách od 16 let. To je v Německu možné ve čtyřech spolkových zemích (Brandenbursku, Bremách, Hamburku a Schleswig-Holsteinu), ale pouze při volbách do zemského sněmu.

Někteří z dotázaných se dokonce vyjádřili, že by souhlasili s hranicí vyšší než 18 let.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12 000 pracovních míst. Správci podniku se pro tento postup rozhodli poté, co firma JD Sports ztratila zájem o jeho převzetí. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Likvidace společnosti Debenhams je další ranou pro britský maloobchodní sektor, který se potýká s negativními dopady pandemie covidu-19. V pondělí se pod ochranu před věřiteli uchýlil britský maloobchodní prodejce oděvů Arcadia Group, což ohrožuje dalších 13 000 pracovních míst, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy