Alternative für Deutschland

Volby v Sasku-Anhaltsku jasně vyhrála CDU, předpovídaný těsný souboj s AfD se nekonal

Dnešní regionální volby v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko jasně vyhrála konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU), po sečtení většiny okrsků jí hlas dalo 36,8 procenta zúčastněných voličů. Druhá s velkým odstupem skončila protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), dostala 21,5 procenta hlasů. Do zemského sněmu se dostali rovněž postkomunistická Levice, sociální demokraté (SPD), liberálové (FDP) a Zelení. Volební účast zatím podle průběžných výsledků činila 57,4 procenta, v roce 2016 byla 61,1 procenta.Dnešní regionální volby v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko jasně vyhrála konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU), po sečtení většiny okrsků jí hlas dalo 36,8 procenta zúčastněných voličů. Druhá s velkým odstupem skončila protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), dostala 21,5 procenta hlasů. Do zemského sněmu se dostali rovněž postkomunistická Levice, sociální demokraté (SPD), liberálové (FDP) a Zelení. Volební účast zatím podle průběžných výsledků činila 57,4 procenta, v roce 2016 byla 61,1 procenta.

Sasko-anhaltský premiér Haseloff je vítězstvím své CDU v zemských volbách nadšen, spokojená je i AfD, naopak Levice hovoří o porážce.

Odhadovaný výsledek CDU je značným překvapením, neboť konzervativní strana dosluhující kancléřky Angely Merkelové v předvolebních průzkumech v Sasku-Anhaltsku dosahovala maximálně 30procentní podpory. CDU v Sasku-Anhaltsku takového výsledku dosáhla naposledy v roce 2006, kdy jí hlas odevzdalo 36,2 procenta zúčastněných voličů. Zemské volby před pěti lety CDU vyhrála, obdržela tehdy 29,8 procenta.

O AfD mnozí komentátoři spekulovali, že by dnes mohla svým volebním ziskem překvapit. Někteří nevylučovali, že by protiimigrační strana mohla sahat po vítězství. Snahou volby vyhrát se netajil premiérský kandidát AfD Oliver Kirchner.

Pokračovat