Rebelové nasadili proti Kaddáfímu lepší vojáky i zbraně

Zahraničí Zahraničí
3. 4. 2011 21:55
Letecké údery vstoupily do třetího týdne a Kaddáfí nenaznačuje, že se chystá k ústupkům
Třináct vojáků povstalecké armády, která bojuje proti libyjskému vůdci Kaddáfímu zahynulo při útoku letadla NATO.
Třináct vojáků povstalecké armády, která bojuje proti libyjskému vůdci Kaddáfímu zahynulo při útoku letadla NATO. | Foto: Reuters

Tripolis/Damašek - Válka v Libyi se zapojením mezinárodní koalice vstoupila do svého třetího týdne.

Muammar Kaddáfí zatím stále nejeví známky toho, že by se chtěl vzdát moci, a rebelové ani s leteckou podporou nemají dost zbraní a sil na to, aby jednotky, které diktátorovi zůstaly věrné, přemohli.

Televize Al-Džazíra nicméně zveřejnila zprávu, že američtí a egyptští instruktoři na východě Libye začali s vojenským výcvikem povstalců.

Kaddáfího oddíly dnes znovu ostřelovaly Misurátu, která je největším západolibyjským městem v držení povstalců. Pod palbou je také město Jafrán jižně od Tripolisu.

Situace ve města Briga, kde je frontová linie rozdělující zemi na západ ovládaný Kaddáfím a povstalecký východ, zůstává po sobotních bojích nejasná. Poblíž Brigy letadla NATO omylem bombardovala konvoj rebelů a třináct lidí zabila.

Ze Sýrie je hlášeno zatýkání lidí, kteří se účastnili pátečních demonstrací proti režimu prezidenta Bašára Asada. V damašské čtvrti Dumá, kde policie zastřelila několik osob, zůstaly na protest uzavřené obchody.

Situaci v několika arabských zemích, především ale v Libyi a Sýrii, sledujeme online.

Foto: Aktuálně.cz

22:00 - Náměstek libyjského ministra zahraničí Abdalátí Ubajdí údajně v Aténách tlumočil stanovisko Muammara Kaddáfího o tom, že jeho vláda má zájem na ukončení násilí a mírovém řešení konfliktu.

21:55 - Desetitisícový mítink s požadavky demokratizace veřejného života a zásadních politických a sociálních reforem svolala opozice do centra Casablanky, finančního centra severoafrického Maroka. Podle zprávy místní agentury MAP mítink proběhl pokojně bez zásahu policie.

Účastníci demonstrace, která se v Casablance opakuje od minulého měsíce pravidelně každý týden, požadovali zavedení nezávislého soudního systému, úctu k lidským právům a ústavní reformu. Vyzývali rovněž k rozpuštění parlamentu a uspořádání nových voleb. Demonstrace se dnes konaly i v Marrákeši a dalších marockých městech.

Sedmačtyřicetiletý marocký král Muhammad VI. zatím situaci v zemi ve srovnání s ostatními severoafrickými státy drží pod kontrolou. Už počátkem března slíbil opozici rozsáhlé demokratické reformy a změnu ústavy, která by zvýšila roli parlamentu.

Foto: Aktuálně.cz

18:20 - Při zásahu policie proti demonstraci v jemenském Adenu zemřeli dva lidé.

17:00 - Egyptský prezident Husní Mubarak opustil svoji vilu v Šarm aš-Šajchu na pobřeží Rudého moře a odletěl na léčení do Německa, uvedla to televize Al-Džazíra. Egyptský armádní představitel to však popřel. Mubarak se uchýlil do své rezidence na Sinaji v únoru po revoluci, která jej svrhla. Nová egyptská vláda mu před několika dny zakázala vycestovat z Egypta.

Foto: Aktuálně.cz

16:30 - Náměstek libyjského ministra zahraničí Abdálatí Ubajdí odletěl z Tuniska do Atén. Oznámila to tuniská tisková agentura PAP. Zatím není jasné, zda Ubajdí míří do Řecka s nějakým posláním, nebo zda se rozhodl ukončit svoji práci pro režim Muammara Kaddáfího, podobně jako tento týden ministr zahraničí Músa Kúsa. Mluvčí vlády v Tripolisu tvrdí, že Ubajdí má předat poselství řeckému premiérovi.

Foto: Aktuálně.cz

15:05 - Zpravodaj agentury Reuters z místa bojů ve městě Briga hlásí, že povstalci působí mnohem profesionálněji a organizovaněji než dříve. Nasadili tentokrát vojáky, kteří mají zjevně zkušenosti, zřejmě jde o dezertéry z Kaddáfího oddílů. Mají prý také lepší zbraně než dobrovolníci, kteří se v oblasti pohybovali dříve. 

Foto: Aktuálně.cz

14:15 - Británie neuzavřela žádnou dohodu s bývalým ministrem libyjské vlády Músou Kúsou a on o to ani nepožádal. V rozhovoru pro stanici BBC to dnes řekl britský ministr zahraničí William Hague. Britové Kúsu, od jeho středečního příjezdu z Libye do Británie stále vyslýchají.

Músa Kúsa opustil Libyi s tím, že už nechce pracovat pro Kaddáfího režim.
Músa Kúsa opustil Libyi s tím, že už nechce pracovat pro Kaddáfího režim. | Foto: Reuters

Zástupci Hagueova ministerstva se v pondělí sejdou se skotskými prokurátory, kteří chtějí Kúsu vyslechnout v souvislosti s případem atentátu na letadlo, které se roku 1988 zřítilo nad Skotskem. Libye až po letech přiznala odpovědnost a roku 1999 vydala dva podezřelé Libyjce k soudu do Británie.

O dva roky později byl jeden z nich propuštěn a druhý odsouzen na doživotí. Británie ho roku 2009 vydala Libyi z humanitárních důvodů, protože podle lékařské zprávy mu zbývaly tři měsíce života. Muž ale stále žije. Kúsa je považován za klíčového vyjednávače v propuštění odsouzeného.

Na otázku, zda by Britové vydali Kúsu k soudnímu stíhání v případě, že by si to Skotové vyžádali, Hague zopakoval, že Británie Kúsovi neposkytla imunitu před zákonem a on o to prý ani nežádal. Je držen na utajovaném místě.

Foto: Aktuálně.cz

12:34 - Bahrajnské úřady zakázaly vydávání hlavního opozičního listu Al-Vasát a zablokovaly i jeho internetovou verzi. Deník obvinily z "neetického informování." Al-Vasát kritizoval bahrajnského krále a jeho vládu za tvrdý zásah proti demonstracím a protestům v metropoli Manámě.

Na ostrově Bahrajn žádali příslušníci šíitské většiny reformy a zrovnoprávnění ze sunnitskými muslimy, ke kterým patří i královská rodina. Po týdnech napjaté situace vstoupila na Bahrajn tisícovka saúdských vojáků na žádost krále a stovky protestujících skončily ve vazbě. Šíité považují přítomnost Saúdů za okupaci.

Bahrajn je strategicky důležitý, protože je finančním centrem oblasti a americká armáda tam má svojí pátou námořní flotilu.

Foto: Aktuálně.cz

12:23 - Naděje opozice, že jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih po 32 letech u moci odstoupí, se ztenčují. Prezident včera vzkázal svým odpůrcům, že by měli skončit s demonstracemi. Ve města Taíz dnes policie zasáhla proti demonstrantům střelbou a slzným plynem, deset osob zranila. Proti Sálihovi se postavila část armády, zatím však tlaku dál odolává. Část opozice navrhuje, aby lidé přestali platit daně a poplatky za elektřinu nebo vodu.

Foto: Aktuálně.cz

12:17 - Syrský prezident Bašár Asad dnes jmenoval novým premiérem Adíla Safára. Nová vláda nahradí kabinet, který prezident odvolal minulý týden po vlně demonstrací a protestů po celé zemi. Safár byl v předcházející vládě ministrem zemědělství. Vláda má v syrském systému omezené pravomoci, hlavní slovo má prezident. Za poslední dva týdny zemřelo po zásazích bezpečnostních sil proti demonstrantům, požadujícím reformy, více než sto lidí.

Foto: Aktuálně.cz

11:38 - Nad Brigou se v noci objevila letadla NATO, ale nezaútočila. Rebelové a Kaddáfího vojáci o město dál bojují. Podle zpravodaje agentury Reuters městem zní palba z automatických zbraní a výbuchy granátů. Centrum města zřejmě drží v rukou vládní jednotky.

Foto: Aktuálně.cz

11:12 - Misuráta sice stále odolává zuřivému náporu Kaddáfího sil, ale podle svědků se území, které povstalci ovládají, pomalu zmenšuje. Za poslední týden podle tamního lékaře zemřelo více než sto lidí, převážně civilistů. Povstalci stále kontrolují centrum města a přístav, kam připlula turecká loď s humanitární pomocí. Misuráta je třetím největším městem Libye a největší baštou povstalců na západě země. Kaddáfí tam minulý týden poslal elitní 32. brigádu, které velí jeho syn Chámis.

11:10 - Televize Al-Džazíra oznámila, že Středozemní moře vyplavilo v posledních dnech na libyjský břeh asi sedmdesát těl. Zřejmě jde o ostatky přistěhovalců ze subsaharské Afriky, kteří se pokoušeli na člunech nebo provizorních plavidlech rychle opustit Libyi.


 

 

Právě se děje

Další zprávy