Video: F-16 bombarduje libyjské letadlo. Přímý přenos

Martin Novák Martin Novák
31. 3. 2011 20:10
Záběry zaměřování cíle a odpálení bomby zveřejnil jako první na internetu belgický deník
Foto: Reuters

Praha - Už téměř dva týdny spojenci bombardují vojenské cíle režimu Muammara Kaddáfího v Libyi.

V rámci operace Úsvit odysey tak už nemůže libyjská armáda počítat s nasazením svých letounů.

Podařilo se jim zastavit postup vládních jednotek na povstalecké město Benghází, Kaddáfí však nadále pokračuje v ofenzívě proti Misurátě.

Belgický deník De Standard zveřejnil na své internetové stránce záběry náletů F-16 belgické armády na libyjskou vojenskou základnu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podle zprávy Pentagonu už spojenci uskutečnili nad Libyí více než 1500 letů. Z toho dvě třetiny připadají na americké letouny a třetina na ostatní země.

Bombardéry zaútočily ve více než 370 případech. Terčem bombardování jsou libyjské vojenské základny, sklady zbraní a munice, radarové stanice.

Uskutečnilo se také několik útoků na Kaddáfího kolony tanků a obrněných vozidel. Především u měst Benghází a Adžedábíja na východě.

Nově posílají do akce svá letadla Spojené arabské emiráty (SAE) a Švédsko. Stroje SAE už jsou na základně v Sardinii, Švédové pošlou do Středozemního moře osm strojů JAS-Gripen.

Těmi disponuje i česká armáda a dosud nikdy nebyly nasazeny do bojové operace. Nad Libyí to bude poprvé.


 

 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy