NATO v Libyi omylem zaútočilo na povstalce. 13 mrtvých

Radim Klekner Radim Klekner
2. 4. 2011 22:32
Útok na kolonu odpůrců Kaddáfího teď aliance vyšetřuje.
Třináct vojáků povstalecké armády, která bojuje proti libyjskému vůdci Kaddáfímu zahynulo při útoku letadla NATO.
Třináct vojáků povstalecké armády, která bojuje proti libyjskému vůdci Kaddáfímu zahynulo při útoku letadla NATO. | Foto: Reuters

Tripolis/Benghází - Tak jako se před deseti dny zdálo, že Muammara Kaddáfího nezastaví nic v tažení proti baště povstalců Benghází, mohli o minulém víkendu po prvních leteckých útocích spojenců doufat v rychlý pád Tripolisu pro změnu zase rebelové.

Situace na libyjském bojišti se však mění každým okamžikem a hlavně je čím dál nepřehlednější. O rychlém vítězství jedné ze stran nemůže být ani řeči a Libyjce zřejmě čekají dlouhé týdny vleklých bojů. 

V pátek NATO potvrdilo první civilní oběti své vzdušné kampaně. V sobotu přiznalo povstalecké velení, že třináct jeho vojáků zahynulo nedaleko přístavu Briga při útoku spojeneckého letectva.

Mluvčí povstalců podle agentur incident označil za nešťastnou chybu, která by ale neměla nijak ovlivnit další spojenecké vojenské zásahy v Libyi. Mluvčí NATO Oana Lungescuová pak v Bruselu naznačila, že hlídkující letoun NATO reagoval na palbu ze země. "Pokud se na náš letoun ze země střílí, má takové letadlo pochopitelně právo odpovědět," řekla mluvčí.

Podle verze agentury Reuters se povstalci v pátek pozdě večer modlili nad čerstvými hroby svých padlých kolegů. Několik vojáků z tábora protivníků se mezi ně vmísilo a zahájilo palbu do vzduchu protiletadlovými zbraněmi. 

Při incidentu bylo kromě mrtvých ještě údajně dalších sedm příslušníků povstalecké armády zraněno. Mluvčí Lungescuová pak uvedla, že aliance případ vyšetřuje.

Takové podmínky si klade jen blázen

Zatímco Kaddáfího jednotky v uplynulých dnech posunuly frontovou linii zase o něco na východ směrem k Adžedabíje a Benghází, na západě se stále urputně bojuje o třistatisícové město Misuráta.

Povstalci požadují, aby jim Západ dodal zbraně
Povstalci požadují, aby jim Západ dodal zbraně | Foto: Reuters

"(Vládní vojáci) používají tanky, minomety a raketomety," sdělil agentuře Reuters telefonicky mluvčí povstalců, který své jméno udal jako Sami. "Už to tu sami ani nepoznáváme. Rozsáhlé části města jsou zničené."

Rebelové se v Misurátě brání více než měsíc a je nepochybné, že jim do města někdo dodává zbraně. Podle jednoho z lékařů misurátské nemocnice zemřelo při útocích Kaddáfího jednotek jen od 18. března 140 osob. Další, který do města přijel v rámci mezinárodní humanitární mise, tvrdí, že každý týden zahyne v Misurátě nejméně stovka civilistů.

V pátek odmítla vláda v Tripolisu nabídku, kterou jim učinil šéf Prozatímní národní rady v Benghází, někdejší ministr spravedlnosti Abdul Džalíl. Ten řekl, že povstalci souhlasí s příměřím, k němuž je před několika dny vyzval Tripolis, ovšem jen za té podmínky, že se vládní vojska stáhnou z měst, na která nyní útočí. Kaddáfího režim podle něj musí navíc umožnit Libyjcům, aby mohli svobodně vyjádřit svůj názor.

"Něco takového může říct jenom blázen," reagoval na Džalílova slova mluvčí tripoliské vlády Músá Ibrahím.

Povstalecké velení v Benghází o víkendu opakovaně požádalo spojence, aby rebelům dodali zbraně, s jejichž pomocí by se mohli účinnějí bránit proti ofenzivě Kaddáfího jednotek.

Podle zatím nepotvrzených zpráv proudí na území kontrolované povstalci přes egyptskou hranici vesměs jen lehká výzbroj, hlavně samopaly a kulomety. Aby mohli porazit vládní oddíly, budou rebelové potřebovat také tanky, děla a letectvo.

"Naším hlavním požadavkem je odchod Kaddáfího a jeho synů," shrnul pro stanici BBC Džalíl. "Pokud chce mezinárodní společenství chránit libyjské civilisty, mělo by začít vyzbrojovat povstalce, a to navzdory zbrojnímu embargu vyhlášenému OSN." 

Nový tým pro dobytá území

Vedení libyjských povstalců v sobotu jmenovalo nový "krizový tým", který má spravovat dobytá území.

Tým, jehož členem je i nový šéf polních povstaleckých jednotek, povede šéf opoziční Dočasné přechodné národní rady (ITNC) Mahmúd Džibríl. Sama ITNC zůstává hlavním politickým orgánem vzbouřenců a je nadřízenou složkou krizového týmu.

Vojenské oddělení povede Umar Harírí, jeden z důstojníků, kteří v roce 1969 Muammaru Kaddáfímu pomáhali při vojenském převratu, ale později upadl v nemilost a byl zatčen. Šéfem generálního štábu bude bývalý Kaddáfího ministr národní bezpečnosti (vnitra), generál Abdal Fatah Júnis Ubajdí.

Rebelové dříve tvrdili, že nechtějí, aby jejich národní rada byla označována za vládu, byť přechodnou. Nyní si však rozdělili portfolia a usilují o mezinárodní uznání. Jako legitimní uznaly povstaleckou vládu dosud jen Francie a Katar.

Boje kolem Brigy, kterých se účastní špatně organizovaná skupina mladých povstalců přesouvající se z místa na místo v desítkách pick-upů s namontovanými kulomety a protiletadlovými kanony, ukazují, že bez podpory aliance nejsou rebelové schopni vládním jednotkám čelit.

Během uplynulých tří dní je Kaddáfího vojáci zahnali o téměř dvě stě kilometrů zpět na východ.

NATO v sobotu potvrdilo, že od začátku vzdušné kampaně uskutečnilo 363 operačních letů. Jen sto padesát z nich bylo ale bojových s cílem zaútočit na vládní síly.         

 

Právě se děje

Další zprávy