Kaddáfího zradil dlouholetý strážce jeho tajemství

Martin Novák Martin Novák
31. 3. 2011 12:43
Músa Kúsa byl ministrem zahraničí, ale předtím dlouho šéfem zpravodajské služby.
Músa Kúsa.
Músa Kúsa. | Foto: Reuters

Londýn - Muammar Kaddáfí přišel o jednoho ze svých nejvěrnějších mužů a o člověka, který toho o diktátorovi a jeho nejbližším okolí ví velmi mnoho.

Ministr zahraničí Músa Kúsa odjel na začátku týdne do Tuniska, protože z Tripolisu už se létat nedá.

Spekulace o tom, zda jede někam vyjednávat, jménem Kaddáfího nebo prchá, se rozptýlily ve středu večer.

Když přiletěl na jih Anglie na palubě pronajatého letadla, nebylo pochyb, že Kúsa po třech desetiletích už nechce pro libyjského vůdce pracovat.

Kúsa je důležitý především tím, že od roku 1994 patnáct let šéfoval libyjské zpravodajské službě. Takže o fungování režimu a jeho aktivitách doma i v zahraničí ví tolik jako málokdo.

Není také pochyb o tom, že má nemálo krve na rukou, neboť ve své funkci se podílel na tvrdých represích vůči odpůrcům režimu a sloužil jeho zájmům i v zahraničí.

Kromě toho byl na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let velvyslancem v Londýně. V době, kdy Libye financovala a poskytovala výcvikové tábory teroristům z Irské republikánské armády.

Músa Kúsa.
Músa Kúsa. | Foto: Reuters

V Británii je spojován jak s atentátem nad Lockerbie v roce 1988, tak se zabitím policistky Yvonne Fletcherové, kterou v roce 1984 usmrtila střelba z oken libyjského velvyslanectví v Londýně.

Dezerce šedesátiletého diplomata je pro Kaddáfího  jistě velmi nepříjemnou záležitostí, na chuti tvrdého jádra jeho stoupenců a elitních armádních sil dál bojovat ale patrně mnoho nezmění.

Podle amerických diplomatických depeší, zveřejněných před časem serverem Wikileaks, měl Kúsa spory s Kaddáfího synem Mutassímem, který velí jedné elitní jednotce.

"Vypadá to, že i vysoce postavení představitelé režimu si uvědomují, že hra končí. To ale neplatí pro Kaddáfího, jeho syny a jejich nejbližší okolí. Spíše půjdou ještě více do extrému, k ještě vyšší míře násilí," předpověděl pro agenturu Reuters americký expert na Libyi Geoff Porter, který vypovídal kvůli Libyi v Kongresu USA.

Kúsa není prvním libyjským ministrem zahraničí, který Kaddáfího zradil. Kdysi už to udělal Mansúr Kichíja, který byl rovněž velvyslancem Libye v OSN.

Jeho dezerce skončila tragicky. 10. března 1993 jej v káhirském hotelu zatkla egyptská policie a předala libyjským kolegům. O rok později ve vězení zemřel.

Británie ve středu vypověděla ze země pět libyjských diplomatů s tím, že ohrožují bezpečnost země. Toto opatření mohlo souviset  - jakožto preventivní - s plánovaným příjezdem Músy Kúsy.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy