Kaddáfího zradil dlouholetý strážce jeho tajemství

Martin Novák Martin Novák
31. 3. 2011 12:43
Músa Kúsa byl ministrem zahraničí, ale předtím dlouho šéfem zpravodajské služby.
Músa Kúsa.
Músa Kúsa. | Foto: Reuters

Londýn - Muammar Kaddáfí přišel o jednoho ze svých nejvěrnějších mužů a o člověka, který toho o diktátorovi a jeho nejbližším okolí ví velmi mnoho.

Ministr zahraničí Músa Kúsa odjel na začátku týdne do Tuniska, protože z Tripolisu už se létat nedá.

Spekulace o tom, zda jede někam vyjednávat, jménem Kaddáfího nebo prchá, se rozptýlily ve středu večer.

Když přiletěl na jih Anglie na palubě pronajatého letadla, nebylo pochyb, že Kúsa po třech desetiletích už nechce pro libyjského vůdce pracovat.

Kúsa je důležitý především tím, že od roku 1994 patnáct let šéfoval libyjské zpravodajské službě. Takže o fungování režimu a jeho aktivitách doma i v zahraničí ví tolik jako málokdo.

Není také pochyb o tom, že má nemálo krve na rukou, neboť ve své funkci se podílel na tvrdých represích vůči odpůrcům režimu a sloužil jeho zájmům i v zahraničí.

Kromě toho byl na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let velvyslancem v Londýně. V době, kdy Libye financovala a poskytovala výcvikové tábory teroristům z Irské republikánské armády.

Músa Kúsa.
Músa Kúsa. | Foto: Reuters

V Británii je spojován jak s atentátem nad Lockerbie v roce 1988, tak se zabitím policistky Yvonne Fletcherové, kterou v roce 1984 usmrtila střelba z oken libyjského velvyslanectví v Londýně.

Dezerce šedesátiletého diplomata je pro Kaddáfího  jistě velmi nepříjemnou záležitostí, na chuti tvrdého jádra jeho stoupenců a elitních armádních sil dál bojovat ale patrně mnoho nezmění.

Podle amerických diplomatických depeší, zveřejněných před časem serverem Wikileaks, měl Kúsa spory s Kaddáfího synem Mutassímem, který velí jedné elitní jednotce.

"Vypadá to, že i vysoce postavení představitelé režimu si uvědomují, že hra končí. To ale neplatí pro Kaddáfího, jeho syny a jejich nejbližší okolí. Spíše půjdou ještě více do extrému, k ještě vyšší míře násilí," předpověděl pro agenturu Reuters americký expert na Libyi Geoff Porter, který vypovídal kvůli Libyi v Kongresu USA.

Kúsa není prvním libyjským ministrem zahraničí, který Kaddáfího zradil. Kdysi už to udělal Mansúr Kichíja, který byl rovněž velvyslancem Libye v OSN.

Jeho dezerce skončila tragicky. 10. března 1993 jej v káhirském hotelu zatkla egyptská policie a předala libyjským kolegům. O rok později ve vězení zemřel.

Británie ve středu vypověděla ze země pět libyjských diplomatů s tím, že ohrožují bezpečnost země. Toto opatření mohlo souviset  - jakožto preventivní - s plánovaným příjezdem Músy Kúsy.


 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy