V bahrajnském hlavní městě platí zákaz vycházení

Václav Viták
16. 3. 2011 17:15
V Perském zálivu roste napětí, v Bahrajnu přibývá mrtvých a zraněných
Ozbrojené síly zasahují proti demonstrantům po celém ostrově
Ozbrojené síly zasahují proti demonstrantům po celém ostrově | Foto: Reuters

Manáma - Bahrajnská armáda vyhnala ve středu z tábora na Perlovém náměstí všechny demonstrující šíity a následně vyhlásila v Manámě zákaz vycházení.  

Podle nemocničních zdrojů byli od úterka, kdy bahrajnský panovník, král šajch Hamád bin Ísá Chalífa, vyhlásil na ostrově mimořádný stav, zabiti tři policité a tři demonstranti. Stovky lidí byly zraněny.

"Je to vyhlazovací válka," sdělil agentuře Reuters v reakci na poslední události Abdal Džalíl Chalíl, jeden z hlavních představitelů největší opoziční šíitské strany Vifák. "Viděl jsem na vlastní oči, jak pálí ostrými."

Chalíl považuje poslední akce bahrajnských ozbrojených sil za vyhlášení války šíitské komunitě na ostrově.

Šíité na Perlovém náměstí, které se stalo symbolem jejich odporu proti sunnitské vládnoucí dynastii, tábořili a protestovali již téměř měsíc.

Armáda ale podle Chalíla zasahuje po celém Bahrajnu, blokuje silnice, střílí na lidi a zatýká je.

Armáda zabránila další demonstraci

Na Perlovém náměstí ozbrojenci použili slzný plyn, gumové kulky a zřejmě i ostrou munici, demonstranti odpovídali házením Molotovových koktejlů a při ústupu zapalovali své stany.

V pondělí se po obědě měla v Manámě konat další demonstrace, ale armáda obsadila příslušnou část města a zablokovala ji tanky.

Opoziční Vifák v této souvislosti vyzval šíity, aby se vyhýbali jakékoli násilné konfrontaci s vládními silami.

V Bahrajnu je od pondělí 2000 vojáků ze Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu, které pozval do země bahrajnský král.

Jejich přítomnost zvýšila napětí na Bahrajnu i v Zálivu, protože šíitský Írán, který o Bahrajnu mluví někdy jako o své provincii, jejich příchod označil za ozbrojenou intervenci.

Analytici se nyní obávají, že Írán, který podporuje šíity v Iráku a Libanonu, by mohl intervenovat i v Bahrajnu.

Sektářský spor se internacionalizuje

Konflikt v Bahrajnu získává stále větší mezinárodní rozměr. Bahrajnské šíity už veřejně nepodporuje jen Teherán, ale i vlivný irácký duchovní Muktada al-Sadr.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt podle agentury Reuters varoval, že vyslání saúdskoarabských vojáků do Bahrajnu může vést k regionální konfrontaci.

Muktada al-Sadr ve středu vyzval k masovým demonstracím v Bagdádu a Basře na podporu bahrajnských demonstrantů, z nichž naprostá většina jsou šíité.

V Bahrajnu je od úterý Jeffrey Feltman, náměstek americké ministryně zahraničí Hillary Clintonová, který se snaží bahrajnskou vládu přimět, aby problémy země řešila jednáním s opozicí.

Situace v Bahrajnu je složitější než v jiných arabských zemích.

V Tunisku a Egyptě obyvatelé demonstrovali proti autokratickým režimům a za svobodu a demokratizaci. V Bahrajnu se k témuž požadavku přidává ještě sektářské napětí mezi většinovými šíity a menšinovými sunnity, kteří ale mají v rukou téměř veškerou moc.

To je také důvodem, proč se do záležitostí Bahrajnu snaží zasahovat na jedné straně sunnitská Saúdská Arábie, na druhé šíitský Írán.

Vše navíc komplikuje skutečnost, že Spojené státy mají v Bahrajnu strategickou námořní základnu. Z té operuje americká 5. flotila, která dohlíží na situaci v Perském zálivu, a hraje navíc důležitou podpůrnou roli v souvislosti s válkou v Afghánistánu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy