V Jemenu stojí tisíce vzbouřenců proti policii a tankům

ČTK ČTK, Tereza Šídlová
2. 4. 2011 16:55
V ulicích jemenského Adenu stojí barikády
Jemen sužují krvavé protesty
Jemen sužují krvavé protesty | Foto: Reuters

Saná - V jihojemenském městě Aden se tisíce protivládních vzbouřenců postavily jednotkám policie, kterou podporují tanky.

Sílící protesty proti prezidentu Alímu Abdalláhovi Sálihovi tak pokračují.

Ulice jsou podle agentury AP přehrazené barikádami a plné dýmu ze zapálených pneumatik.

V pátek zasáhly jemenské ulice největší prostesty od počátku nepokojů v zemi. Na náměstí v hlavním městě Saná se sešly statisícíce lidí a požadovaly Sálihovo odstoupení po 32 letech u moci, demonstranti vyzývají také ke generální stávce.

Sálih v pátek promluvil ke svým stoupencům před prezidentským palácem, ochotu odstoupit ale nijak nenaznačil.

Spory opozice a vlády

V sobotu zorganizoval režim v Saná nové shromáždění na podporu prezidenta, na němž Sálih poděkoval svým stoupencům za podporu.

"Kynu vám za váš statečný postoj a děkuji za podporu ústavy a zákonů," řekl Sálih z tribuny prezidentského paláce.
Opozice a vládnoucí režim v Jemenu se stále nejsou schopny dohodnout na kompromisním postupu při realizaci politických změn.

Minulou sobotu Sálih vyjádřil připravenost odstoupit i během několika hodin, podmínil to ale tím, že to musí být v důstojných podmínkách. Zároveň představitele opozice obvinil z toho, že svoje požadavky neustále stupňují.

Vůdce opozice naopak z manévrování obvinil prezidenta a řekl, že mezi oběma stranami stále zeje názorová propast. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Při ranním požáru ve sklepě paneláku v Brně zemřel člověk

Jeden člověk zemřel při ranním požáru sklepa panelového domu v Rerychově ulici v Brně-Bystrci. Evakuace ostatních obyvatel domu nebyla nutná, informovali hasiči na twitteru a v přehledu zásahů na svých webových stránkách. Na místě pracují vyšetřovatelé.

 

před 16 minutami

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 tisíc, nejvíce nových přibylo v Praze a okolí a na jižní Moravě

Začalo podnikat téměř 60 tisíc lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 tisíc lidí, o deset tisíc méně jich bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF. 

Nejvíce lidí začalo loni podnikat v Praze (9567), ve Středočeském kraji (7810) a v Jihomoravském kraji (6786). Nejméně lidí začalo naopak podnikat v Karlovarském kraji (1405), v Libereckém kraji (2380) a v Plzeňském kraji (2838).

Česká národní banka zrušila k 1. dubnu 2019 podnikatelské oprávnění 120 tisíc fyzických osob, které měly založené oprávnění k podnikání v pomocných finančních službách, především jako zprostředkovatelé úvěrů a pojistných produktů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy