V Jemenu stojí tisíce vzbouřenců proti policii a tankům

ČTK ČTK, Tereza Šídlová
2. 4. 2011 16:55
V ulicích jemenského Adenu stojí barikády
Jemen sužují krvavé protesty
Jemen sužují krvavé protesty | Foto: Reuters

Saná - V jihojemenském městě Aden se tisíce protivládních vzbouřenců postavily jednotkám policie, kterou podporují tanky.

Sílící protesty proti prezidentu Alímu Abdalláhovi Sálihovi tak pokračují.

Ulice jsou podle agentury AP přehrazené barikádami a plné dýmu ze zapálených pneumatik.

V pátek zasáhly jemenské ulice největší prostesty od počátku nepokojů v zemi. Na náměstí v hlavním městě Saná se sešly statisícíce lidí a požadovaly Sálihovo odstoupení po 32 letech u moci, demonstranti vyzývají také ke generální stávce.

Sálih v pátek promluvil ke svým stoupencům před prezidentským palácem, ochotu odstoupit ale nijak nenaznačil.

Spory opozice a vlády

V sobotu zorganizoval režim v Saná nové shromáždění na podporu prezidenta, na němž Sálih poděkoval svým stoupencům za podporu.

"Kynu vám za váš statečný postoj a děkuji za podporu ústavy a zákonů," řekl Sálih z tribuny prezidentského paláce.
Opozice a vládnoucí režim v Jemenu se stále nejsou schopny dohodnout na kompromisním postupu při realizaci politických změn.

Minulou sobotu Sálih vyjádřil připravenost odstoupit i během několika hodin, podmínil to ale tím, že to musí být v důstojných podmínkách. Zároveň představitele opozice obvinil z toho, že svoje požadavky neustále stupňují.

Vůdce opozice naopak z manévrování obvinil prezidenta a řekl, že mezi oběma stranami stále zeje názorová propast. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy