V Jemenu stojí tisíce vzbouřenců proti policii a tankům

V ulicích jemenského Adenu stojí barikády
Jemen sužují krvavé protesty
Jemen sužují krvavé protesty | Foto: Reuters

Saná - V jihojemenském městě Aden se tisíce protivládních vzbouřenců postavily jednotkám policie, kterou podporují tanky.

Sílící protesty proti prezidentu Alímu Abdalláhovi Sálihovi tak pokračují.

Ulice jsou podle agentury AP přehrazené barikádami a plné dýmu ze zapálených pneumatik.

V pátek zasáhly jemenské ulice největší prostesty od počátku nepokojů v zemi. Na náměstí v hlavním městě Saná se sešly statisícíce lidí a požadovaly Sálihovo odstoupení po 32 letech u moci, demonstranti vyzývají také ke generální stávce.

Sálih v pátek promluvil ke svým stoupencům před prezidentským palácem, ochotu odstoupit ale nijak nenaznačil.

Spory opozice a vlády

V sobotu zorganizoval režim v Saná nové shromáždění na podporu prezidenta, na němž Sálih poděkoval svým stoupencům za podporu.

"Kynu vám za váš statečný postoj a děkuji za podporu ústavy a zákonů," řekl Sálih z tribuny prezidentského paláce.
Opozice a vládnoucí režim v Jemenu se stále nejsou schopny dohodnout na kompromisním postupu při realizaci politických změn.

Minulou sobotu Sálih vyjádřil připravenost odstoupit i během několika hodin, podmínil to ale tím, že to musí být v důstojných podmínkách. Zároveň představitele opozice obvinil z toho, že svoje požadavky neustále stupňují.

Vůdce opozice naopak z manévrování obvinil prezidenta a řekl, že mezi oběma stranami stále zeje názorová propast. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy