Akce v Libyi objasní záhadné zmizení imáma po 33 letech

Martin Novák Martin Novák
25. 3. 2011 12:05
Músu Sadra dal zřejmě v roce 1978 Kaddáfí zavraždit, ale podrobnosti nejsou známy
Imám Músa Sadr.
Imám Músa Sadr. | Foto: imamsadr. net

Tripolis - Pokud režim Muammara Kaddáfího přece jen padne, v jeho archivech čeká na zájemce řada zajímavých informací. O pozadí mnoha teroristických akcí, obchodů se zbraněmi i tajných dohod s různými světovými politiky.

Za více než čtyřicet let Kaddáfího diktatury zmizela beze stopy spousta lidí. Na jednoho se však nezapomnělo. Alespoň v Libanonu a zemích, kde velkou část populace tvoří šíitští muslimové.

V roce 1978 se ztratil v Libyi velmi vlivný šíitský duchovní a jeden z politických vůdců šíitů v Libanonu, imám Músa Sadr.
Slavný klerik, který je dodnes v mnoha zemích uctíván a jeho fotografie a plakáty visí na mnoha zdech.

Libanonská vláda kvůli tomu už před časem formálně Kaddáfího obžalovala. Sadrovi obdivovatelé a příbuzní nyní doufají, že diktátor ztratí moc a o osudu uctívaného duchovního bude jasno.

Co se vlastně tehdy stalo a proč je kauza dodnes tak živá?

Sadr se narodil v Íránu, ale má libanonský původ. Na konci padesátých let se do země uchýlil a stal se neoficiálním duchovním a politickým vůdcem libanonských šíitů, do té doby nejchudší skupiny obyvatel Libanonu.

Graffiti karikující Muammara Kaddáfího na ulici v Benghází. Donedávna nemyslitelné.
Graffiti karikující Muammara Kaddáfího na ulici v Benghází. Donedávna nemyslitelné. | Foto: Reuters

Stavěl se kriticky k boji Palestinců vůči Izraeli v tom smyslu, že Palestinci na židovský stát útočili přes hranici z jižního Libanonu, a izraelské odvetné údery tak odnášeli především jiholibanonští šíité.

Dostal se tak do sporu s Kaddáfím, který tehdy palestinský boj proti Izraeli masivně finančně podporoval.

Sadr se ale pokusil konflikt urovnat a 25. srpna 1978 se vydal do Tripolisu. Ubytoval se v hotelu spolu se svým asistentem a jedním libanonským novinářem, který ho doprovázel.

O šest dní později, 31. srpna, všichni tři muži odjeli z hotelu na schůzku s Muammarem Kaddáfím. Bylo to naposledy, co je někdo viděl živé.

Libyjské úřady trvaly na tom, že Sadr normálně z Tripolisu odcestoval letadlem do Říma. Letem číslo 881 společnosti Alitalia byl do Říma přepraven jeho kufr a někdo ho dokonce odvezl do hotelu Holiday Inn, kde měl být Sadr ubytován.

Italové případ vyšetřovali, ale dospěli k názoru, že imám do Říma nedorazil.

Sadr měl po schůzce s Kaddáfím přiletět letadlem společnosti Alitalia do Říma. Podle Italů tam ale nikdy nedorazil.
Sadr měl po schůzce s Kaddáfím přiletět letadlem společnosti Alitalia do Říma. Podle Italů tam ale nikdy nedorazil. | Foto: Reuters

Nejčastější vysvětlení bylo, že libyjský vůdce dal Sadra zabít, i když důvod činu zůstává nejasný. Oba muži se zjevně neshodovali v postoji k palestinským bojovníkům v Libanonu, otázkou však je, zda právě to bylo příčinou násilné smrti Sadra.

Známý britský novinář a dlouholetý specialista na Blízký východ Robert Fisk kdysi s odvoláním na své libyjské kontakty napsal, že Kaddáfí možná Sadrovi dal peníze na boj proti Izraeli a duchovní je použil tak, jak si libyjský plukovník nepředstavoval.

Po více než tři desítky let je zmizení Sadra důvodem odporu Libanonu a šíitů po celém světě k libyjskému režimu. Proto také libanonské šíitské hnutí Hizballáh už na začátku protestů vyjádřilo podporu libyjským povstalcům.

A zatímco jindy Hizballáh americké evropské vojenské akce ve světě ostře kritizuje, nálety na Libyi odsoudil jen mírně (Sadr však stál u zrodu jiného šíitského hnutí Amal, Hizballáh vznikl až po jeho smrti).

Foto: Aktuálně.cz

Televize Al-Arabíja citovala jednoho z libyjských generálů, který přešel na stranu rebelů. Ten tvrdí, že imám nezemřel a ještě před několika lety byl stále v libyjském vězení.

"Tentokrát se snad konečně dozvíme, co se mu stalo. Nečekala jsem, že k takovým změnám v Libyi dojde, a jsem šťastná. Každý tyran, který se choval nespravedlivě k vlastním lidem, skončí špatně," řekla Sadrova sestra Rabáb.

Sadr byl velkým odpůrcem totalitarismu a nesdílel názor ajatolláha Chomejního o to, že islámští duchovní by měli řídit stát.

Jeho jménem se často zaštiťuje současná íránská opozice proti ajatolláhu Chameneímu a prezidentu Mahmúdu Ahmadínežádovi. Tvrdí, že kdyby Sadr viděl, jak vypadá dnešní Írán a jeho vláda, zděsil by se.

Pokud by Músa Sadr žil, bylo by mu nyní dvaaosmdesát let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy