Akce v Libyi objasní záhadné zmizení imáma po 33 letech

Martin Novák Martin Novák
25. 3. 2011 12:05
Músu Sadra dal zřejmě v roce 1978 Kaddáfí zavraždit, ale podrobnosti nejsou známy
Imám Músa Sadr.
Imám Músa Sadr. | Foto: imamsadr. net

Tripolis - Pokud režim Muammara Kaddáfího přece jen padne, v jeho archivech čeká na zájemce řada zajímavých informací. O pozadí mnoha teroristických akcí, obchodů se zbraněmi i tajných dohod s různými světovými politiky.

Za více než čtyřicet let Kaddáfího diktatury zmizela beze stopy spousta lidí. Na jednoho se však nezapomnělo. Alespoň v Libanonu a zemích, kde velkou část populace tvoří šíitští muslimové.

V roce 1978 se ztratil v Libyi velmi vlivný šíitský duchovní a jeden z politických vůdců šíitů v Libanonu, imám Músa Sadr.
Slavný klerik, který je dodnes v mnoha zemích uctíván a jeho fotografie a plakáty visí na mnoha zdech.

Libanonská vláda kvůli tomu už před časem formálně Kaddáfího obžalovala. Sadrovi obdivovatelé a příbuzní nyní doufají, že diktátor ztratí moc a o osudu uctívaného duchovního bude jasno.

Co se vlastně tehdy stalo a proč je kauza dodnes tak živá?

Sadr se narodil v Íránu, ale má libanonský původ. Na konci padesátých let se do země uchýlil a stal se neoficiálním duchovním a politickým vůdcem libanonských šíitů, do té doby nejchudší skupiny obyvatel Libanonu.

Graffiti karikující Muammara Kaddáfího na ulici v Benghází. Donedávna nemyslitelné.
Graffiti karikující Muammara Kaddáfího na ulici v Benghází. Donedávna nemyslitelné. | Foto: Reuters

Stavěl se kriticky k boji Palestinců vůči Izraeli v tom smyslu, že Palestinci na židovský stát útočili přes hranici z jižního Libanonu, a izraelské odvetné údery tak odnášeli především jiholibanonští šíité.

Dostal se tak do sporu s Kaddáfím, který tehdy palestinský boj proti Izraeli masivně finančně podporoval.

Sadr se ale pokusil konflikt urovnat a 25. srpna 1978 se vydal do Tripolisu. Ubytoval se v hotelu spolu se svým asistentem a jedním libanonským novinářem, který ho doprovázel.

O šest dní později, 31. srpna, všichni tři muži odjeli z hotelu na schůzku s Muammarem Kaddáfím. Bylo to naposledy, co je někdo viděl živé.

Libyjské úřady trvaly na tom, že Sadr normálně z Tripolisu odcestoval letadlem do Říma. Letem číslo 881 společnosti Alitalia byl do Říma přepraven jeho kufr a někdo ho dokonce odvezl do hotelu Holiday Inn, kde měl být Sadr ubytován.

Italové případ vyšetřovali, ale dospěli k názoru, že imám do Říma nedorazil.

Sadr měl po schůzce s Kaddáfím přiletět letadlem společnosti Alitalia do Říma. Podle Italů tam ale nikdy nedorazil.
Sadr měl po schůzce s Kaddáfím přiletět letadlem společnosti Alitalia do Říma. Podle Italů tam ale nikdy nedorazil. | Foto: Reuters

Nejčastější vysvětlení bylo, že libyjský vůdce dal Sadra zabít, i když důvod činu zůstává nejasný. Oba muži se zjevně neshodovali v postoji k palestinským bojovníkům v Libanonu, otázkou však je, zda právě to bylo příčinou násilné smrti Sadra.

Známý britský novinář a dlouholetý specialista na Blízký východ Robert Fisk kdysi s odvoláním na své libyjské kontakty napsal, že Kaddáfí možná Sadrovi dal peníze na boj proti Izraeli a duchovní je použil tak, jak si libyjský plukovník nepředstavoval.

Po více než tři desítky let je zmizení Sadra důvodem odporu Libanonu a šíitů po celém světě k libyjskému režimu. Proto také libanonské šíitské hnutí Hizballáh už na začátku protestů vyjádřilo podporu libyjským povstalcům.

A zatímco jindy Hizballáh americké evropské vojenské akce ve světě ostře kritizuje, nálety na Libyi odsoudil jen mírně (Sadr však stál u zrodu jiného šíitského hnutí Amal, Hizballáh vznikl až po jeho smrti).

Foto: Aktuálně.cz

Televize Al-Arabíja citovala jednoho z libyjských generálů, který přešel na stranu rebelů. Ten tvrdí, že imám nezemřel a ještě před několika lety byl stále v libyjském vězení.

"Tentokrát se snad konečně dozvíme, co se mu stalo. Nečekala jsem, že k takovým změnám v Libyi dojde, a jsem šťastná. Každý tyran, který se choval nespravedlivě k vlastním lidem, skončí špatně," řekla Sadrova sestra Rabáb.

Sadr byl velkým odpůrcem totalitarismu a nesdílel názor ajatolláha Chomejního o to, že islámští duchovní by měli řídit stát.

Jeho jménem se často zaštiťuje současná íránská opozice proti ajatolláhu Chameneímu a prezidentu Mahmúdu Ahmadínežádovi. Tvrdí, že kdyby Sadr viděl, jak vypadá dnešní Írán a jeho vláda, zděsil by se.

Pokud by Músa Sadr žil, bylo by mu nyní dvaaosmdesát let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy