Do Bahrajnu vjeli saúdští vojáci. Na pomoc králi

Martin Novák Petr Jemelka Martin Novák, Petr Jemelka
14. 3. 2011 15:12
Šíitská opozice hovoří o vyhlášení války
Demonstranti a policisté na Bahrajnu. Dnes tam vstoupili na žádost vlády saúdští vojáci.
Demonstranti a policisté na Bahrajnu. Dnes tam vstoupili na žádost vlády saúdští vojáci. | Foto: Aktuálně.cz

Manáma (Bahrajn) - Země sdružené v Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) vyslyšely žádost krále Hamada bin Ísy Chalífy a vyslaly do Bahrajnu vojenské jednotky.

Vojáci Saudské Arábie, Kuvajtu, Ománu a Spojených arabských emirátů mají v Bahrjanu, kterým zmítají protivládní demonstrace, zajistit stabilitu a potlačit protivládní nepokoje.

Opoziční vůdci ale vojenskou intervenci označili za okupaci a vyhlášení války.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že v intervenční jednotce GCC budou hlavně Saúdové. Podle agentury AFP vyslali Saudové do země tisíc vojáků. Přes hráz, která spojuje Bahrajn s východním pobřežím Saúdské Arábie, míří i obrněné vozy.

"Připomíná mi to trochu srpen 1968 u nás," řekl Aktuálně.cz jeden z Čechů, pracujících na Bahrajnu. Z bezpečnostních důvodů si přál zůstat v anonymitě.

Zátarasy v metropoli Manámě.
Zátarasy v metropoli Manámě. | Foto: Aktuálně.cz

"Vůči Saúdům existují na Bahrajnu silné antipatie a teď se to zřejmě ještě víc prohloubí," uvedl k dnešnímu kroku. Podle něj se vláda a opozice bohužel nedokázaly dohodnout na kompromisu a toto je výsledek.

Nepokoje se do Bahrajnu přenesly z Tuniska a Egypta. Většinoví šíité protestují proti nadvládě sunitské elity od 14. února a už několik dní demonstranti blokují finanční čtvrť Manámy.

V Bahrajnu tvoří téměř 70 procent obyvatel šíité, ale mocenské elity se rekrutují ze sunnitů. Také v policii a armádě převládají ve velitelských funkcích šíité. Ti také krále obviňují z toho, že záměrně dává občanství sunnitským muslimům z jiných arabských zemí, aby šíitskou převahu snížil.

Foto: Aktuálně.cz

Opoziční zástupci se údajně sešli s korunním princem a jednali s ním o možnosti zahájit celonárodní dialog. I v neděli nicméně příznivci opozice blokovali finanční čtvrť metropole.

Policie sice demonstranty rozehnala slzným plynem, ale už večer začali Bahrajnci znovu blokovat ulice vedoucí k této klíčové čtvrti Manámy. Bahrajnská opozice žádá ustavení konstituční monarchie, její radikální část pak rezignaci krále Hamáda bin Ísy Chalífy nebo dokonce vyhlášení republiky.

Napětí na Bahrajnu se projevuje i v drobných incidentech. Například hádka dvou dívek ve škole - sunnitky a šíitky - přerostla v krvavý konflikt, do kterého se zapojili dospělí s noži a holemi.

 

 

,

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy