Do Bahrajnu vjeli saúdští vojáci. Na pomoc králi

Martin Novák Petr Jemelka Martin Novák, Petr Jemelka
14. 3. 2011 15:12
Šíitská opozice hovoří o vyhlášení války
Demonstranti a policisté na Bahrajnu. Dnes tam vstoupili na žádost vlády saúdští vojáci.
Demonstranti a policisté na Bahrajnu. Dnes tam vstoupili na žádost vlády saúdští vojáci. | Foto: Aktuálně.cz

Manáma (Bahrajn) - Země sdružené v Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) vyslyšely žádost krále Hamada bin Ísy Chalífy a vyslaly do Bahrajnu vojenské jednotky.

Vojáci Saudské Arábie, Kuvajtu, Ománu a Spojených arabských emirátů mají v Bahrjanu, kterým zmítají protivládní demonstrace, zajistit stabilitu a potlačit protivládní nepokoje.

Opoziční vůdci ale vojenskou intervenci označili za okupaci a vyhlášení války.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že v intervenční jednotce GCC budou hlavně Saúdové. Podle agentury AFP vyslali Saudové do země tisíc vojáků. Přes hráz, která spojuje Bahrajn s východním pobřežím Saúdské Arábie, míří i obrněné vozy.

"Připomíná mi to trochu srpen 1968 u nás," řekl Aktuálně.cz jeden z Čechů, pracujících na Bahrajnu. Z bezpečnostních důvodů si přál zůstat v anonymitě.

Zátarasy v metropoli Manámě.
Zátarasy v metropoli Manámě. | Foto: Aktuálně.cz

"Vůči Saúdům existují na Bahrajnu silné antipatie a teď se to zřejmě ještě víc prohloubí," uvedl k dnešnímu kroku. Podle něj se vláda a opozice bohužel nedokázaly dohodnout na kompromisu a toto je výsledek.

Nepokoje se do Bahrajnu přenesly z Tuniska a Egypta. Většinoví šíité protestují proti nadvládě sunitské elity od 14. února a už několik dní demonstranti blokují finanční čtvrť Manámy.

V Bahrajnu tvoří téměř 70 procent obyvatel šíité, ale mocenské elity se rekrutují ze sunnitů. Také v policii a armádě převládají ve velitelských funkcích šíité. Ti také krále obviňují z toho, že záměrně dává občanství sunnitským muslimům z jiných arabských zemí, aby šíitskou převahu snížil.

Foto: Aktuálně.cz

Opoziční zástupci se údajně sešli s korunním princem a jednali s ním o možnosti zahájit celonárodní dialog. I v neděli nicméně příznivci opozice blokovali finanční čtvrť metropole.

Policie sice demonstranty rozehnala slzným plynem, ale už večer začali Bahrajnci znovu blokovat ulice vedoucí k této klíčové čtvrti Manámy. Bahrajnská opozice žádá ustavení konstituční monarchie, její radikální část pak rezignaci krále Hamáda bin Ísy Chalífy nebo dokonce vyhlášení republiky.

Napětí na Bahrajnu se projevuje i v drobných incidentech. Například hádka dvou dívek ve škole - sunnitky a šíitky - přerostla v krvavý konflikt, do kterého se zapojili dospělí s noži a holemi.

 

 

,

 

Právě se děje

před 27 minutami

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 39 minutami

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy