Periskop: Irák má nového prezidenta, zemi povede Masúm

Přenos skončil
Čtvrtek 24. července: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Za pytláctví na 77 let do vězení

Soud v Jihoafrické republice dnes odsoudil pytláka k 77 letům vězení. Odsouzený Mandla Chauke zabil tři nosorožce v Krugerově národním parku.

Usvědčen byl nejen z pytláctví, ale rovněž z vraždy. Jeden z Chaukeho kompliců totiž zahynul během přestřelky se strážci parku a jeho smrt byla přičtena právě jemu.

Udělením dosud nejvyššího trestu za tento zločin se jihoafrická justice snaží odradit další pytláky od zabíjení silně ohroženého živočišného druhu.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Irák má nového prezidenta

Iráčtí poslanci zvolili novým prezidentem země kurdského politika Fuáda Masúma. Šestasedmdesátiletý Masúm je zakladatelem politické strany Vlastenecká unie Kurdistánu.

Nový prezident střídá ve funkci Džalála Talabáního, který zemi vládl od roku 2005. Minulý týden se do Iráku vrátil z Německa, kam se odjel léčit po prodělané mozkové mrtvici v roce 2012.

Pohřeb šíitského bojovníka v sámarrských ulicích, jenž padl v bojích proti organizaci ISIL.
Pohřeb šíitského bojovníka v sámarrských ulicích, jenž padl v bojích proti organizaci ISIL. | Foto: Reuters

Kastrace v pečovatelském domě

Čínská policie zadržela muže obviněného z násilné kastrace tří nemohoucích pacientů v pečovatelském domě.

Pachatel podle policie v úterý svázal dva pacienty upoutané na lůžku a jednoho mentálně postiženého a poté jim tupou břitvou odřezal varlata.

Jedná se zřejmě o zaměstnance sanatoria. Vedení pečovatelského domu ho však označilo za svého mentálně narušeného pacienta.

Foto: Reuters

Smrtící srážka autobusu s vlakem

Nejméně 17 školáků dnes zemřelo při srážce školního autobusu a vlaku v jihoindickém státě Telangana. Více než 20 dalších dětí ve věku sedm až čtrnáct let utrpělo při nehodě zranění.

Řidič autobusu pravděpodobně přehlédl varovnou signalizaci a vjel na železniční přejezd, když se na místo řítil osobní vlak. Po nárazu táhl plně obsazený školní autobus s sebou ještě stovky metrů. Ve vlaku nikdo zraněn nebyl.

Nehoda autobusu a vlaku na přejezdu u Hluboké nad Vltavou.
Nehoda autobusu a vlaku na přejezdu u Hluboké nad Vltavou. | Foto: HZS Jihočeského kraje

Parlament přijal demisi vlády

Bulharský parlament dnes přijal demisi vlády premiéra Plamena Orešarského, který ve středu rezignoval na svou funkci.

Bulharští politici se na odstoupení sociálně liberální vlády dohodli na konci června při jednáních o východisku ze současné krize. Kabinet byl v úřadu jen 421 dnů. Předčasné volby jsou plánovány na 5. října.

Vládní krize nastala po volební porážce Bulharské socialistické strany (BSP) v květnových volbách do Evropského parlamentu.

Foto: Reuters

Lídr opozice u soudu

V hlavním městě Venezuely začal soud s vůdcem opozice Leopoldem Lopezem. Vláda ho viní z podněcování k násilí, kterého se měl dopustit při protivládních demonstracích.

Lopez je ve vazbě od února a všechna obvinění popírá. Během demonstrací, kdy do ulic vyšly stovky tisíc lidí, policie pozatýkala i další opoziční aktivisty.

Před budovou soudu v Caracasu se shromáždili jeho příznivci a volají po propuštění.

Foto: Reuters

Zásoby do vesmíru

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala ve čtvrtek k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská nákladní loď Progress M-24M.

Šestičlenné posádce ISS veze téměř tři tuny zásob a let má trvat zhruba šest hodin.

Progress nese do vesmíru především pohonné hmoty, kyslík, vodu a potraviny, ale i náhradní díly či pomůcky pro vědecké experimenty.

ISS - Ilustrační foto.
ISS - Ilustrační foto. | Foto: SpaceX

Nutil jíst muslima během půstu

Indický nacionalistický poslanec násilím nutil muslima jíst chleba v době půstu. Opozice proti činu protestuje.

Poslanec se hájí, že o víře pracovníka restaurace nevěděl. Prý chtěl jen poukázat na nízkou kvalitu podávaného jídla.

Indičtí muslimové dodržují v souladu se svou vírou během ramadánu půst. Do poloviny července by se tedy od svítání do západu slunce měli obejít bez jídla i pití.

V pásmu Gazy.
V pásmu Gazy. | Foto: Reuters

Sesuv zlatého dolu

Nejméně sedm lidí zemřelo a několik dalších se pohřešuje po středečním sesuvu ve zlatém dole na jihozápadě Kolumbie.

Záchranáři další horníky převezli s různě vážnými zraněními do nemocnice. 

Podle místních médií šlo o ilegální důl, v němž nebyla dostatečně zajištěna bezpečnost horníků. K neštěstí došlo v povrchovém dole u obce Timbiquí v jihozápadní části země. Jeho prostory zavalilo několik tun hornin a bahna.

Vyproštěného plačícího horníka objímají příbuzní.
Vyproštěného plačícího horníka objímají příbuzní. | Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Jan Hejl
Aktualizováno 24. 7. 2014 12:03
 

Právě se děje

Další zprávy