tajfun

Záplavy v Číně si vyžádaly už 58 mrtvých. Východu země hrozí tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58. K východní Číně teď míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře. Informovala o tom agentura AP. 

Počet obětí tajfunu na Filipínách roste, zemřelo 67 lidí

Počet obětí tajfunu Vamco na Filipínách vzrostl na 67 a dalších 12 lidí se stále pohřešuje. V neděli o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na tamní úřady. Tajfun se nad filipínským souostrovím přehnal ve čtvrtek a v neděli zasáhl pobřeží Vietnamu.

Oblast Cagayanské údolí v severní části filipínského ostrova Luzon zasáhly nejhorší záplavy za čtyři desetiletí a části regionu stále zůstávají pod vodou. V metropoli Manila, která má 12 milionů obyvatel, velká voda zatopila desítky tisíc domů nacházejících se na nízko položených předměstích.

Zničeno bylo na 26.000 budov. Zemědělské škody agentura Kjódó vyčísluje na 1,2 miliardy filipínských pesos (5,6 miliardy Kč) a škody na infrastruktuře na 470 milionů pesos.

Vietnamské úřady evakuovaly v sedmi pobřežních provinciích téměř 650.000 lidí, uvedl s odvoláním na místní média zpravodajský server Opoyi. Tajfun pobřeží zasáhl v doprovodu větrů až 90 kilometrů za hodinu. Byl tedy podstatně slabší než nad Filipínami, kde vál vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu.

Filipíny v přípravě na tajfun Vamco evakuovaly tisíce lidí

Filipínské úřady v přípravě na příchod tajfunu Vamco evakuovaly tisíce obyvatel východního pobřeží. Souostroví se přitom ještě nevypořádalo s ničivými následky bouře Goni, jež byla dosud nejsilnějším tajfunem tohoto roku, napsala dnes agentura Reuters.

Tajfun Vamco doprovází setrvalý vítr o rychlosti až 125 kilometrů za hodinu a poryvy větru o rychlosti až 155 kilometrů za hodinu. Udeřit má ve středu večer na ostrov Polillo a následně se přesunout severně od hlavního města na ostrově Luzon. Podle předpovědí se má dále mířit k Vietnamu; tamní meteorologové očekávají, že se nad centrální část východoasijské země za doprovodu vydatných srážek dostane v neděli.

Filipínské úřady vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí, které může zaplavit až třímetrové vzedmutí vln, aby opustily své domovy.

Zdroj: ČTK

Při tajfunu Phanfone na Filipínách minulý týden zemřelo nejméně 50 lidí, 140 dalších se zranilo

O nové bilanci s odvoláním na místní úřady informovala agentura AFP. Pět lidí se stále pohřešuje a v evakuačních centrech zůstává nejméně 80 tisíc Filipínců.

Bouře zasáhla souostroví v jihovýchodní Asii minulý týden v úterý pozdě večer a ve středu postupovala přes jeho území směrem na západ. Provázely ji silné deště a nárazy větru o rychlosti až 195 kilometrů v hodině. "Jsme smutní z toho, že někteří naši spoluobčané zůstávají v evakuačních centrech, ale ujišťujeme je, že je budeme podporovat, dokud se opět nepostaví na vlastní nohy," řekl mluvčí filipínského úřadu pro řešení následků živelných pohrom Mark Timbal.

Většina z pěti desítek obětí se utopila nebo skončila pod zřícenými stromy, další zabil elektrický proud ze spadlých drátů. Podle agentury AFP byl Phanfone tajfunem s největším počtem obětí na Filipínách v letošním roce. Filipíny každoročně zasáhne asi dvacet tajfunů či bouří, které připraví o život stovky lidí.

Zdroj: ČTK

Ničení tajfunu na Filipínách nepřežilo nejméně deset lidí

Bilance mrtvých po ničivém tajfunu, který v pondělí zasáhl provincie ležící jižně od filipínské metropole Manily, vystoupala na deset. S odvoláním na dnešní sdělení filipínských úřadů o tom informovala agentura Reuters.

Tajfun Kammuri zasáhl Filipíny v pondělí v noci a evakuovány kvůli němu musely být tisíce lidí. V důsledku nepříznivého počasí byly rovněž zrušeny stovky letů, uzavřeny byly školy i vládní budovy. Podle filipínských úřadů právě evakuace lidí do bezpečí zabránila větším ztrátám na životech.

V oblasti Bicol přišlo o život pět lidí, tři z nich utonuli. Dalších pět lidí přišlo o život jižně od hlavního města. Zhruba 345.000 lidí stále čeká v evakuačních centrech na oznámení úřadů, že se mohou vrátit zpátky do svých domovů.

Zdroj: ČTK

Tajfun přinesl na Filipíny záplavy, úřady evakuovaly desítky tisíc lidí

Filipíny se dál potýkají s příchodem silného tajfunu Kammuri, který na pevninu dorazil v pondělí večer SEČ. Bouře strhávala střechy, ničila elektrické vedení a způsobila záplavy v nízko ležících vesnicích. Informovala o tom agentura AP, podle které zatím nejsou zprávy o případných mrtvých nebo zraněných. Úřady již předtím evakuovaly desítky tisíc lidí. Živel si vyžádal dočasné uzavření letiště v Manile.

Tajfun doprovází vydané lijáky a vítr o rychlosti 155 kilometrů v hodině, který místy dosahuje až 235 kilometrů v hodině. Živel v pondělí udeřil na východním pobřeží Filipín a postupoval dál na západ k ostrovním provinciím a pobřežním regionům jižně od Manily. Později během dne by se měl podle meteorologů vydat nad moře.

Zdroj: ČTK

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

Pokračovat