důl

Počet obětí dvou důlních neštěstí v Polsku vzrostl na 18, nezvěstných je sedm

Počet obětí nedávných neštěstí v dolech Zofiówka a Pniówek na jihu Polska vzrostl na 18 poté, co se ve středu našla další čtyři těla. Dalších sedm horníků a záchranářů je stále nezvěstných, informovala agentura AP.

Záchranná operace na dole Zofiówka skončila poté, co byli za mrtvé prohlášeni i poslední pohřešovaní horníci. Počet obětí otřesu a prudkého úniku metanu z minulé soboty tak dosáhl deseti.

Mezitím počet obětí série metanových explozí z minulé středy v dole Pniówek v téže oblasti vzrostl na osm poté, co v úterý v noci zemřel hospitalizovaný horník. Sedm havířů a záchranářů z dolu Pniówek zůstává nezvěstných, ale pátrání po nich bylo přerušeno poté, co následné výbuchy zranily deset záchranářů.

Zdroj: ČTK

Při důlním neštěstí na jihu Polska zahynuli tři horníci, osm lidí se pohřešuje

Při neštěstí v černouhelném dole Pniówek na jihu Polska zahynuli tři horníci, šest lidí se stále pohřešuje. Jeden z horníků zraněných při výbuchu metanu v polském dole Pniówek zemřel v nemocnici. Záchranné práce byly dočasně zastaveny.

Příčinou byl pravděpodobně výbuch metanu, oznámila na twitteru společnost JSW, která důl v Pawlovicích ve Slezském vojvodství vlastní. Dolem třásla exploze podle všeho krátce po půlnoci, zhruba 1000 metrů pod povrchem, napsal server onet.pl. Na místě bylo v tu dobu 42 horníků.

Zdroj: ČTK

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

V sibiřském dole našli dalších 18 z 51 obětí exploze metanu

V uhelném dole v Kemerovské oblasti na Sibiři, kde 25. listopadu explodoval metan, objevili těla dalších 18 obětí. Podle agentury TASS to v úterý oznámilo ministerstvo pro mimořádné situace. Neštěstí si vyžádalo životy celkem 51 lidí, přičemž těla 22 z nich se zatím nenašla. Zranění utrpělo 96 lidí, sdělili zdravotníci.

"Během průzkumu v porubu a přilehlých důlních prostorách bylo nalezeno deset mrtvých horníků a byla potvrzena poloha osmi dříve lokalizovaných mrtvých havířů," sdělilo ministerstvo. Dodalo, že transport těl na povrch byl zatím pozastaven kvůli zhoršenému ovzduší v dole, kde je třeba snížit koncentraci metanu, aby nenastal další výbuch.

Vznícení metanu v dole Listvjažnaja si vyžádalo životy 46 z 285 horníků, kteří v té chvíli byli pod zemí. Kromě toho zahynulo ještě pět členů jedné ze záchranných čet. Na povrch byla už dříve dopravena těla 11 zemřelých, takže záchranáři doposud našli 29 obětí.

Zdroj: ČTK

Při důlním neštěstí na Sibiři zahynulo podle předběžných údajů 52 lidí

Při důlním neštěstí v ruské Kemerovské oblasti na Sibiři ve čtvrtek podle předběžných údajů zahynulo 52 lidí. Informovaly o tom agentury RIA Novosti a TASS s odvoláním na záchranné služby, které mezi oběti započítaly i několik záchranářů.

Potvrzeno jednoznačně je doposud 14 obětí, z toho 11 horníků a tři záchranáři. O tom, že počet obětí ale půjde do desítek, nasvědčovala už večerní informace úřadujícího ministra pro mimořádné události Alexandra Čuprjanina, že do pátečního rána je přerušena záchranná akce. Pod zemí přitom zůstávalo 38 horníků.

"Podle předběžných údajů v šachtě nezůstal nikdo živý. Zahynulo 52 lidí, včetně záchranářů," citoval TASS nejmenovaný zdroj své informace. Zdroj RIA Novosti upřesnil, že o život přišlo šest záchranářů.

O urychlené evakuaci horníků z dolu Listvjažnaja kvůli požáru ministerstvo pro mimořádné situace informovalo ráno. V té době pod zemí pracovalo 285 lidí, z nichž 239 se podařilo evakuovat. Gubernátor Kemerovské oblasti Sergej Civiljov v této souvislosti řekl, že v dole zůstalo 46 horníků, z nichž 11 zemřelo. Podle generální prokuratury požár podle všeho vypukl po vznícení metanu.

Zdroj: ČTK

Výbuch v ruském uhelném dole má nejméně devět obětí, záchranné práce pokračují

Při důlním neštěstí v ruské Kemerovské oblasti na Sibiři zahynulo ve čtvrtek nejméně devět horníků a čtyři desítky dalších utrpěly zranění. Informovala o tom agentura TASS. Podle ní stále pokračují záchranné práce na vyproštění čtyř desítek lidí.

Záchranáři je lokalizovali, ale nemohou se k nim dostat a ani se jim s nimi nepodařilo zatím navázat kontakt. Na povrch se podle TASS zatím nepodařilo dostat ani všechny oběti.

Ruské ministerstvo pro civilní obranu a mimořádné situace ráno uvedlo, že v dole Listvjažnaja se kvůli požáru evakuují horníci. V době exploze v něm pracovalo 285 lidí. Dvě stovky se jich podařilo evakuovat, 45 osob je zraněných, z toho dvě vážně. Někteří ze zraněných se nadýchali kouře.

Zdroj: ČTK

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK

Polsko by mělo za nezastavení těžby v Turówě platit, tvrdí vláda. Chce se ale uzavřít dohodu

Ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) mají sjednat mezivládní dohodu s Polskem ohledně hnědouhelného dolu Turów, který je předmětem sporů. Schválila to v pondělí vláda, oznámil Brabec na tiskové konferenci. Smlouva podle něj bude obsahovat nejen finanční kompenzace.

Zároveň kabinet uložil vládnímu zmocněnci pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU Martinu Smolkovi, aby navrhl uložení penále Polsku ve výši pět milionů eur (zhruba 127 milionů korun) denně kvůli tomu, že v rozporu s uloženým předběžným opatřením bezodkladně nezastavila těžbu hnědého uhlí v dole.

Soud EU v květnu Polsku na žádost České republiky nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole nedaleko českých hranic. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale veřejně oznámil, že Polsko nařízení "samozřejmě nedodrží", neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky.

Zdroj: ČTK

Polsko začne o dolu Turów jednat s Českem, soudu předloží nové argumenty, uvedl Morawiecki

Polsko začne s Českem jednat o dalším osudu hnědouhelného dolu Turów, řekl v pondělí premiér Mateusz Morawiecki. Varšava by měla na příkaz Soudního dvora Evropské unie tento důl okamžitě zavřít, premiér ale soudní rozhodnutí označil za velmi nebezpečné z hlediska možných ekologických hrozeb. Morawiecki podle agentury PAP také řekl, že Polsko předloží unijnímu soudu nové argumenty. Také poslankyně Evropského parlamentu Anna Zalewská z polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) už dříve v pondělí uvedla, že Polsko odmítne splnit předběžné opatření soudu EU.

"Důl se nezavírá načas, ale je to naprosto nezvratný proces.Uzavření dolu Turów zabije celý region," řekla Zalewská podle agentury PAP. "Nesouhlasíme s tím a nesplníme rozhodnutí Soudního dvora EU," dodala na tiskové konferenci uspořádané před dolem. Připomněla vlastní zkušenost z rodné oblasti v okolí města Walbrzych, kde uzavření dolů způsobilo "dědičnou nezaměstnanost, dědičnou bídu".

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek na pondělní tiskové konferenci uvedl, že rozhodnutí je zcela jasné, česká strana je ale připravena jednat. "Rozhodnutí je zcela jasné, Česká republika dostala za pravdu," řekl Kulhánek. "Teď nás čekají složitá jednání. Jsme připraveni jednat, ale musí to být seriózní jednání," doplnil.

Zdroj: ČTK
Pokračovat