vesmír

Z Bajkonuru odletěla na Mezinárodní vesmírnou stanici nová posádka

Z kosmodromu Bajkonur v pátek ráno odstartovala v ruské lodi Sojuz MS-18 trojčlenná posádka, která zamířila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Cesta by měla dvěma ruským kosmonautům a americkému astronautovi trvat méně než tři a půl hodiny. Roskosmos pro tuto příležitost pokřtil vesmírnou loď jménem kosmonauta Jurije Gagarina, jenž jako první člověk letěl do vesmíru před 60 lety - přesně 12. dubna 1961.

Ruští kosmonauti Oleg Novickij a Pjotr Dubrov spolu s americkým astronautem Markem Vandem Heiem odstartovali z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu na palubě Sojuzu MS-18 podle plánu ve 12:42 místního času (9:42 SELČ), uvedla agentura AP.

Původně měla cestovat trojice ruských kosmonautů, ale na žádost amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruská agentura Roskosmos jedno místo uvolnila pro Američana.

Úkolem nových členů posádky ISS bude práce na stovkách experimentů z oblasti biologie, biotechnologie, fyziky nebo vědy o Zemi, podotkla AP. Pro Novického je to třetí mise, pro Vandea Heie druhá a pro Dubrova první. Trojice se na ISS přidá ke stávající sedmičlenné americko-rusko-japonské posádce.

Zdroj: ČTK

Raketa Sojuz vynesla dalších 36 webových družic firmy OneWeb

Ruská raketa Sojuz-2.1b s pohonným blokem Fregat vynesly ve čtvrtek na oběžnou dráhu kolem Země z kosmodromu Vostočnyj dalších 36 satelitů společnosti OneWeb. Jde již o pátý transport do vesmíru těchto družic, které vytvoří síť umožňující přístup na internet kdekoli na Zemi. Úspěšný vzlet nosné rakety s nákladem bylo možné sledovat v přímém přenosu na webu ruské vesmírné agentury Roskosmos.

Raketa podle plánu opustila startovací rampu v 03:47 SEČ. Přibližně devět minut poté se od jejího třetího stupně oddělil blok Fregat. Ten v následujících čtyřech hodinách postupně vypouštěl v několika etapách satelity na stanovené orbity.

Šlo o druhý odlet satelitů budované sítě společnosti OneWeb z nového ruského kosmodromu Vostočnyj, ale také o teprve druhý čistě komerční start z tohoto vesmírného areálu na Dálném východě. Předchozí lety z Vostočného se týkaly ruského federálního vesmírného programu.

Společnost OneWeb, jejíž sídlo je v Londýně, ale odbočky má i v USA, hodlá vytvořit síť přibližně 650 družic. Cílem je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoli místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu. S dnešním letem už bude mít kolem Země 146 aparátů. Provoz sítě by společnost chtěla zahájit ještě letos.

Zdroj: ČTK

Americký miliardář koupil cestu do kosmu pro sebe a další tři lidi

Let do kosmu pro sebe a tři další vesmírné turisty zaplatil u soukromé společnosti SpaceX americký miliardář Jared Isaacman. Mělo by se jednat o první cestu do vesmíru, kdy na palubě nebude žádný profesionální kosmonaut. Mise, při níž se posádka vydá na oběžnou dráhu kolem Země, je plánována na letošní říjen, informovala agentura AP.

Isaacman v pondělí uvedl, že kromě splnění svého snu chce výlet do kosmu využít pro dobrou věc. Jeho cílem je získat 200 milionů dolarů pro dětskou nemocnici St. Jude's Children's Research Hospital v Memphisu ve státě Tennessee, přičemž polovinu této částky zaplatí on sám.

Každý další člověk, který v únoru nemocnici daruje peníze, bude zařazen do losování o druhé místo v kosmické lodi Crew Dragon. Jako třetí cestující byla pro let vybrána zdravotnice ze zmíněné dětské nemocnice.

Zdroj: ČTK

Druhý let do vesmíru čínské soukromé společnosti i-Space nevyšel

 Nezdarem dnes skončil druhý kosmický komerční let čínské soukromé společnosti i-Space. Její dvacet metrů vysoká raketa Hyperbola-1 (SQX-1) selhala krátce po startu ze státního kosmického střediska Ťiou-čchüan v poušti Gobi, informovala agentura Nová Čína.

Zdroj: ČTK
Pokračovat